Aktualności
Plan lekcji
Wykaz podr.

19 lutego w MZS hucznie obchodziliśmy urodziny patrona szkoły Mikołaja Kopernika. Uroczystość przygotował SU kierowany przez p. Grzegorza Ostrowskiego i p. Artura Czaję. Młodzież spisała się na medal, przybliżając w wierszach i krótkich wystąpieniach sylwetkę wybitnego astronoma. Patron to wzór dla uczniów naszej szkoły. Niedościgły? Nie wiadomo, przecież drzemią w naszych dzieciach i młodzieży przeróżne talenty, o czym recytatorzy nie omieszkali powiedzieć. Na występ składała się także zabawna scenka pokazująca współczesny odbiór  Kopernika  przez młodzież. Budowniczy pomników? Ale zaraz...za dużo tych pomników w kraju! To wybitna osobowość, naukowiec, badacz, który „wstrzymał Słonce, ruszył Ziemię! Występ SU uwieńczyła pięknie zaśpiewana piosenka: „ Czy wśród nas rosną nowi Kopernicy? Czy są wród nas?” Oby!

Nie można nie wspomnieć o publiczności. Mamy już pełny skład od klas I do VIII. I jak się prezentuje? Bardzo dobrze: wszyscy wystrojeni galowo, cisi, z powagą i klasą. Jak trzeba, to z uśmiechem nagradzając artystów burzliwymi brawami. Bardzo dobre wychowanie. Tak trzymać!

Urodziny patrona to symboliczna data kończąca pracę SU. Dyrektor p. Jarosław Jankowski podziękował opiekunom (także p. Iwonie Godlewskiej, która przez pół roku sprawowała opiekę nad młodzieżą)  i uczniom; zostały wręczone pamiątkowe statuetki.

Tak to już jest, że jedni odchodzą, pojawiają się drudzy. W demokratycznych wyborach SU na kolejną kadencję zostali wybrani na opiekunów p. Małgorzata Borecka, p. Barbara Agnihotri i p. Leszek Biały. Gratulujemy. Przedstawiono także nowy skład SU. My napiszemy o tym wkrótce, kiedy już młodzież rozdzieli między siebie funkcje. Gratulujemy wybranym poparcia społeczności uczniowskiej i zaufania.  

mistrz wiedzy
Dyrektor p. Ewa Turlewicz przedstawiła naszych reprezentantów podczas zmagań w międzyszkolnym konkursie „ I Ty możesz zostać Kopernikiem”
. Spośród 22 piszących siódmo- i ośmioklasistów najlepsze wyniki mają: Nina Plewik z VIII a, Łukasz Leoniak z VII a i Damian Buczyński z VIII a. To właśnie oni 21 lutego będą reprezentowali naszą szkołę w starciu wiedzowym z rówieśnikami z innych szkół. Trzymamy kciuki!

Świętowanie urodzin Kopernika czas zacząć. Jak? Najlepiej podążając śladem naukowca w głąb wiedzy.Nieprzypadkowo dziś obchodzone jest po raz pierwszy nowe święto narodowe- Dzień  Nauki Polskiej. Do dzieła!

Redakcja

Samorząd uczniowski działa bez zarzutu. 14 lutego przygotował walentynki- święto, podczas którego okazujemy miłość, przyjaźń i zwykłą sympatię. Przyznacie, trudno wprost wyrazić swoje emocje. SU zorganizował pocztę walentynkową. Ubrani na czerwono członkowie samorzadu gościli w klasach, roznosząc serduszka z miłymi życzeniami lub komplementami. Widać było, jak rozjaśniają się radością twarze obdarowanych. Nie dostałeś walentynki? A dałeś ją innej osobie? Do wieczora masz duuuuużo czasu. Obdarz uśmiechem bliską ci osobę. To nie deklaracja, to miły gest bez zobowiązań. 

Redakcja

Wszystkim wiadomo, że wnusia i wnusio to największe skarby dziadków. Na wiele im wolno, dostają smakołyki i nowe zabawki, mogą sobie kaprysić, licząc na ogromną cierpliwość babci i dziadka.

6 i 7 lutego w klasach I c, I d i II d role się odwróciły. Tym razem to dzieci rozpieszczały swoich dziadków. Kilka dni wcześniej wręczyły samodzielnie ozdobione  zaproszenia, a w minione czwartek i piątek dostarczyły ukochanym gościom niemało wzruszeń. Były wiersze i piosenki, piękna choreografia w estetycznej scenerii. Doskonale  przygotowane role miło zabrzmiały w uszach  zaproszonych. Niejedno dziecko podekscytowane obecnością czasem aż  dwóch babć i dwóch dziadków  mówiło łamiącym się głosem, śledząc reakcję swoich bliskich. A z kolei dziadkowie, wysłuchawszy samych miłych i niekiedy zabawnych słów,  po kryjomu ocierali łzy wzruszenia. Piękne uroczystości uwieńczone drobnymi  samodzielnie wykonanymi pamiątkami wręczonymi dziadkom przez ich milusińskich.

Dzień Babci i Dziadka to ważny akcent zacieśniający więzy międzypokoleniowe. Dziękujemy wszystkim gościom za ich miłą obecność .

Wychowawczyni I c Aleksandra Borawska

Wychowawczyni I d Urszula Tymińska 

Wychowawczyni II d Sylwia Musiejczuk

Wprawdzie Ogólnopolski Konkurs Matematyczny „Alfik Matematyczny 2019” odbył się już  27 listopada, ale niedawno otrzymaliśmy wyniki i spieszymy z gratulacjami.  W konkursie organizowanym w ramach programu edukacyjnego „Łowimy Talenty”, który jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży, brało udział 84 uczniów z klas II, III, IV, V, VI.Ta inicjatywa promuje talenty i osiągnięcia uczniów oraz pomaga im kształtować ważne kompetencje osobiste. Odkrywane są przede wszystkim uzdolnienia matematyczne uczniów. Pozdrawiamy wszystkich uczestników konkursu. Wykazaliście się dużą wiedzą, umiejętnościami matematycznymi i  kreatywnością. Wasz trud został doceniony i nagrodzony dyplomami uczestnictwa, które uroczyście zostaną  wręczone na forum klasy. SUPER! Warto było  łamać głowę! Tak trzymać!!!

Wśród uczestników są uczniowie z wynikiem bardzo dobrym i dobrym – im należą się  SZCZEGÓLNE GRATULACJE:

Anna Kaczyńska z klasy II a – opiekun p. Urszula Kostro

Maria Wiśniewska z klasy II a– opiekun p. Urszula Kostro

Mateusz Dąbrowski z klasy III b– opiekun p. Bogusława Janiuk

Cyprian Deszczyński z klasy VI a– opiekun p. Małgorzata Gierałtowska

 Najlepsze wyniki spośród klas otrzymali:

 • spośród klas II:

Maria Wiśniewska z klasy II a– opiekun p. Urszula Kostro

 • spośród klas III:

 Mateusz Dąbrowski z klasy III b– opiekun p. Bogusława Janiuk

 • spośród klas IV:

Gabriela Rydzewska z klasy IV a – opiekun p. Małgorzata Gierałtowska

 • spośród klas V:

Wiktor Szepietowski z klasy V b – opiekun p. Małgorzata Gierałtowska

 • spośród klas VI:

Cyprian Deszczyński z klasy VI a – opiekun p. Małgorzata Gierałtowska

 Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała Szkolna Komisja Konkursowa składająca się z nauczycieli nauczania początkowego: p. Bogusławy Janiuk, p. Renaty Gniazdowskiej, p. Beaty Kolińskiej i p. Sylwii Musiejczuk oraz nauczycieli matematyki: p. Marii Janeczko, p. Małgorzaty Gierałtowskiej,  p. Grzegorza Pacholskiego.

GRATULUJEMY WSZYSTKIM UZDOLNIONYM MATEMATYCZNIE UCZNIOM NASZEJ SZKOŁY! Zapraszam za rok!

                                                                                                    Szkolny Opiekun Konkursu  Małgorzata Gierałtowska

11 lutego po raz 28 obchodzony będzie Światowy Dzień Chorego. Ustanowił go Jan Paweł II w 1992r. Z tej okazji wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas pod opieką p. Anny Piętka - Lubowickiej i p. Małgorzaty Boreckiej zorganizowali zbiórkę zabawek, przyborów szkolnych, książek, malowanek itp.
6 lutego obdarowali przygotowanymi prezentami małych pacjentów Oddziału Pediatrycznego w Szpitalu w Wysokiem Mazowieckiem. Wnieśli chorym dzieciom dużo radości i pocieszenia w trudnych chwilach choroby.
Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy włączyli się w przygotowanie akcji – przede wszystkim klasie V a, która z wielkim sercem zaangażowała się i odwiedziła małych pacjentów.


SKC

Urząd Miasta Wysokie Mazowieckie prowadzi projekt pn. „Kompetencje cyfrowe drogą do sukcesu” w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej nr III: Cyfrowe Kompetencje Społeczeństwa, działania 3.1: Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych.

Celem projektu jest podniesienie kompetencji cyfrowych mieszkańców poprzez realizację bezpłatnych szkoleń tematycznych dla 267 osób. Uczestnicy zajęć będą mieli szansę nabyć i rozwinąć umiejętności praktycznego wykorzystania dostępu do internetu i świadczonych za jego pośrednictwem usług, w tym e – usług publicznych i komercyjnych.

W szkoleniach mogą wziąć udział osoby, które spełniają jednocześnie wszystkie poniższe kryteria:
• zamieszkują na terenie miasta Wysokie Mazowieckie
• mają ukończone 25 lat
• nie posiadają lub chcą podnieść swoje kompetencje cyfrowe
• nie uczestniczyły w innym szkoleniu z podniesienia kompetencji cyfrowych (z naboru POPC.03.01.00-IP.01-00-003/17) na terenie województwa.

W projekcie zaplanowano przeprowadzenie szkoleń z 7 obszarów tematycznych:
1. „Rodzic w Internecie”
2. „Mój biznes w sieci”
3. „Moje finanse i transakcje w sieci”
4. „Działam w sieciach społecznościowych”
5. „Tworzę własną stronę internetową (blog)”
6. „Rolnik w sieci”
7. „Kultura w sieci"

Liczba szkoleń z danego modułu będzie zależała od zadeklarowanego zainteresowania zgłaszających się osób. Każdy chętny może wziąć udział tylko w jednym szkoleniu.

Szkolenia zostaną przeprowadzone w wymiarze dwóch dni szkoleniowych. Organizator zapewni uczestnikom stanowisko pracy wyposażone w komputer przenośny, materiały szkoleniowe oraz przerwy kawowe.

Osoby zainteresowane zgłoszeniem chęci udziały w projekcie powinny skontaktować się mailowo lub telefonicznie z Fundacją Smart Law - organizacją prowadzącą szkolenia.
Mail do zgłoszeń: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 881 736 964
Ewentualnie zgłoszenia: Katarzyna Bartłomiejczuk, Iwona Gołaszewska - Miejski Zespół Szkół w Wysokiem Mazowieckiem.

Rekrutacja będzie prowadzona przez cały okres trwania projektu do wyczerpania miejsc. Organizatorzy planują zakończenie cyklu szkoleń do końca marca br.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, działanie 3.1 „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych.”

Projekt realizowany jest zgodnie z zasadą równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasadą równości szans dla kobiet i mężczyzn.

20.01.2020 roku Szkoła Podstawowa nr 2 im. Romualda Traugutta w Czarnej Białostockiej już po raz dziewiąty była organizatorem wojewódzkiego konkursu, którego celem jest podtrzymanie tradycji śpiewu kolęd i pastorałek, zintegrowanie środowisk szkolnych, promocja uzdolnień wokalno-instrumentalnych młodych wykonawców oraz wymiana pomysłów i doświadczeń w pracy artystycznej.
Konkurs kolęd i pastorałek skierowany do uczniów szkół podstawowych odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: soliści klas I – IV, zespoły oraz soliści klas V - VIII.
Na scenie zaprezentowało się 18 wykonawców w kategorii soliści klas I- IV, 5 zespołów oraz 23 solistów klas V – VIII .
Uczestnikami konkursu byli uczniowie naszej szkoły Izabela Kalinowska z klasy III a, która wystąpiła w utworze ,, Tobie mały Panie ” oraz Dominik Molenda z klasy III b, który zaprezentował utwór ,, Skrzypi wóz ”.
Jury oceniając dykcję, własną interpretację kolęd, muzykalność, poczucie rytmu, czystość wykonania, dobór repertuaru i podkładu muzycznego do możliwości głosowych wykonawcy, ogólny wyraz artystyczny przyznało wyróżnienie Dominikowi Molendzie w kategorii solista klas I - IV.
Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w kolejnych edycjach konkursu.


Bogusława Janiuk

I miejsce średnia ocen 5,25

Marta Murawska kl. VI a

Magdalena Tkacz kl. VI a

II miejsce średnia ocen 5,17

Wiktor Szepietowski kl. Vb

Oliwia Stypułkowska V c

Wiktoria Szepietowska kl. VI a

Gabriela Godlewska kl. VI c

III miejsce średnia ocen 5,14

Łukasz Leoniak kl. VII a

IV miejsce średnia ocen 5,09

Maciej Ostrowski kl. IV a

Błażej Prużanin kl. IV a

V miejsce średnia ocen 5,08

Jakub Bagiński kl. VI a

Eryk Kaczyński kl. VI a

Nina Plewik kl. VIII a

VI miejsce średnia ocen 5,0

Gabriela Rydzewska kl. IV a

Zuzanna Kamińska kl. IV a

Alan Kaczyński kl. IV b

Miłosz Dołęgowski kl. VI a

Barbara Dołęgowska kl. VI c

Sebastian Kossykowski kl. VI c

Lena Sieliwoniuk kl. VI c

VII miejsce średnia ocen 4,92

Mateusz Kulesza kl. V a

Arkadiusz Zieliński kl. V b

Adam Bagiński kl. V b

VIII miejsce średnia ocen 4,91

Jan Ołdakowski kl. IV a

Julia Dąbrowska kl. IV b

IX miejsce średnia ocen 4,83

Antoni Doroszkiewicz kl. V a

Wiktor Wyszomirski kl. V a

Marcel Choiński kl. V b

Błażej Sienicki kl. V b

Emilia Jabłońska kl. V c

Piotr Milewski kl. VI a

Natalia Tymińska kl. VI c

Gabriela Wojno kl. VI c

X miejsce średnia ocen 4,82

Jan Gołaś kl. IV a

Kornelia Płońska kl. IV a

Paweł Ostrowski kl. IV b

Szymon Maciuszko kl. IV b


Jesteśmy z Was dumni!

Redakcja

Klasa IV a

Maciej Ostrowski 5,09 zachowanie wzorowe

Błażej Prużanin 5,09 zachowanie bardzo dobre

Gabriela Rydzewska 5,0 zachowanie wzorowe

Zuzanna Kamińska 5,0 zachowanie bardzo dobre

Jan Ołdakowski 4,91 zachowanie bardzo dobre

Jan Gołaś 4,82 zachowanie bardzo dobre

Kornelia Płońska 4,82 zachowanie bardzo dobre

Klasa IV b

Alan Kaczyński 5,0 zachowanie bardzo dobre

Julia Dąbrowska 4,91 zachowanie bardzo dobre

Paweł Ostrowski 4,82 zachowanie bardzo dobre

Szymon Maciuszko 4,82 zachowanie bardzo dobre

Lena Włostowska 4,8 zachowanie wzorowe

Klasa V a

Mateusz Kulesza 4.92 zachowanie bardzo dobre

Antoni Doroszkiewicz 4,83 zachowanie bardzo dobre

Wiktor Wyszomirski 4,83 zachowanie bardzo dobre

Klasa V b

Wiktor Szepietowski 5,17 zachowanie bardzo dobre

Arkadiusz Zieliński 4,92 zachowanie bardzo dobre

Adam Bagiński 4,92 zachowanie bardzo dobre

Marcel Choiński 4,83 zachowanie bardzo dobre

Błażej Sienicki 4,83 zachowanie bardzo dobre

Klasa V c

Oliwia Stypułkowska 5, 17 zachowanie bardzo dobre

Emilia Jabłońska 4,83 zachowanie bardzo dobre

Olga Szepietowska 4,75 zachowanie bardzo dobre

Klasa VI a

Marta Murawska 5,25 zachowanie wzorowe

Magdalena Tkacz 5,25 zachowanie wzorowe

Wiktoria Szepietowska 5,17 zachowanie wzorowe

Jakub Bagiński 5,08 zachowanie bardzo dobre

Eryk Kaczyński 5,08 zachowanie bardzo dobre

Miłosz Dołęgowski 5,0 zachowanie bardzo dobre

Piotr Milewski 4,83 zachowanie bardzo dobre

Maciej Herman 4,75 zachowanie bardzo dobre

Klasa VI c

Gabriela Godlewska 5,17 zachowanie bardzo dobre

Barbara Dołęgowska 5,0 zachowanie bardzo dobre

Sebastian Kossykowski 5,0 zachowanie bardzo dobre

Lena Sieliwoniuk 5,0 zachowanie bardzo dobre

Natalia Tymińska 4,83 zachowanie bardzo dobre

Gabriela Wojno 4,83 zachowanie bardzo dobre

Klasa VII a

Łukasz Leoniak 5,14 zachowanie wzorowe

Antonina Knieć 4,79 zachowanie wzorowe

Klasa VIII a

Nina Plewik 5,08 zachowanie wzorowe

GRATULUJEMY!

Redakcja

Wojewódzki Konkurs Literacki "Wiersze z szuflady" cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci i młodzieży . Prace z ponad 90 szkół nadesłało około 660 uczniów z województwa podlaskiego . Wiersze oceniane były w trzech kategoriach, gdzie zwracano przede wszystkim uwagę na treść , oryginalność i kreatywność . Naszą szkołę reprezentowało wielu uczniów, lecz jury w składzie:
pani doktor Zofia Olek-Redlarska, pracownik naukowy Uniwersytetu w Białymstoku, poetka,
pani Katarzyna Janowicz-Timofiejew , autorka książek dla dzieci,
pani Krystyna Gudel , emerytowany nauczyciel , poetka ,
pani Regina Kantarska-Koper, emerytowany nauczyciel, poetka,
pani Anna Kowalewska, miłośniczka literatury dziecięcej,
pani Grażyna Knap, bibliotekarz, pracownik Filii nr 7 Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku
wyłoniło zwycięzców.

W kategorii klasy II –IV:
- nagrodę otrzymała - Nina Wódz z klasy III A , która napisała wiersz pt. „Hipopotam”
- wyróżnienie otrzymali:
- Aleks Gaweł z klasy IIIA , który napisał wiersz „Zdrowe oszczędzanie”
- Pola Kułkiewicz z klasy IIA , która napisała wiersz pt. „Święty Mikołaj”
- Maria Wiśniewska z klasy IIA , która napisała wiersz „Spóźniona zima”

Nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Renata Gniazdowska
Urszula Kostro

Nieznajomość prawa nie zwalnia od jego respektowania. Ta myśl jest powszechnie znana dorosłym, którzy , chcąc nie chcąc, muszą zgłębiać jego zawiłe sformułowania.

Aby nie była to dziedzina zupełnie obca dzieciom, wychowawczyni klasy I c i tata ucznia z tej klasy zainicjowali i przeprowadzili ciekawą lekcję dla wszystkich  pierwszoklasistów- spotkanie z radcą prawnym.

Celem  wizyty p. Tomasza Prokopa było wprowadzenie w tajniki jego zawodu. Prowadzący przywiózł na spotkanie togę radcy, objaśnił jej kolorystykę i rozróżnienie  barw w togach prokuratora i  adwokata. Radca prawny , posługując się językiem zrozumiałym dla dzieci , mówił także  o prawach dziecka. Niby to tak oczywisty temat, ale trzeba go poruszać, by dzieci od najmłodszych lat ceniły swoją  i cudzą godność. To tak ważny temat, że 20. listopada każdego roku obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

Pierwszoklasiści słuchali prelegenta z uwagą, mieli mnóstwo pytań, ale z braku czasu temat nie został wyczerpany. Pewnie w przyszłości dzieci będą kontynuowały swoją edukację prawniczą. Oby gładko, z korzyścią dla siebie i innych  oraz z  pełną świadomością.  

To nie jest pierwsze ani ostatnie spotkanie dzieci z ludźmi wykonującymi ciekawe zawody. Co dalej? Na pewno maluchy ucieszą się z rozmowy ze... strażakami? Policjantami? Niech będzie to na razie niespodzianka. Relacja wkrótce.

Wychowawczyni I c Aleksandra Borawska

Wychowawczyni II d Sylwia Musiejczuk

17 grudnia Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kleosinie już po raz dziesiąty była organizatorem potyczek konkursowych skierowanych do przedszkoli oraz szkół podstawowych z terenu powiatu białostockiego i województwa podlaskiego.

Celem konkursu było propagowanie czytelnictwa i piękna poezji, rozwijanie wyobraźni i umiejętności plastycznych, poszukiwanie literackich wzorców i wartości istotnych w życiu młodego człowieka, kształtowanie kultury żywego słowa oraz doskonalenie warsztatowych umiejętności recytatorskich, rozwijanie plastycznych i aktorskich uzdolnień młodzieży, upowszechnianie kultury języka, promocja uczniów zdolnych, aktywizowanie miłośników sztuki i poezji poprzez prezentowanie ich dokonań.
W potyczkach recytatorskich naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas trzecich Lidia Stypułkowska, Franciszek Jabłoński i Patrycja Śledziewska.
Jury potyczek recytatorskich dokonała oceny prezentacji według następujących kryteriów: dobór repertuaru, znajomość tekstu, interpretacja utworu (tempo, intonacja), kultura słowa, ogólny wyraz artystyczny.
Jury potyczek plastycznych oceniała prace uwzględniając: zgodność z tematem wiersza, estetykę, wkład pracy, format, technikę, pomysłowość, indywidualne podejście do tematu, twórcze myślenie plastyczne.
Lidia Stypułkowska z klasy III a wyrecytowała wiersz Juliana Tuwima "Spóźniony słowik ” i zajęła II miejsce w potyczkach recytatorskich, zaś praca plastyczna Patrycji Śledziewskiej z klasy III b została nagrodzona. Inspiracją do wykonania pracy był utwór Juliana Tuwima "Lokomotywa"


Gratulujemy laureatkom i życzymy sukcesów w kolejnych edycjach konkursu.

Wychowawcy klas III a i III b

Cud Bożego Narodzenia i świąteczny czas inspirują artystów do wyrażania uczuć w rozmaitej formie. Jedną z nich jest malarstwo. Dzieci mogły zaprezentować swoje prace w XIX Powiatowym Konkursie Plastycznym „ Boże Narodzenie- malowana kolęda” . Prezentacja cieszyła się ogromnym powodzeniem. Wpłynęło wiele prac, każda piękna, oryginalna. W każdej artysta przez pryzmat swojej dziecięcej wrażliwości pokazał znany motyw kolędowy.

Gala finałowa konkursu odbyła się 17 grudnia w Ośrodku Kultury w Czyżewie. Spośród najmłodszych uczniów wyróżnienie otrzymała praca Stasia Malinowskiego z kl. II a. Opiekunem chłopca jest p. Małgorzata Borecka.

Wśród nieco starszych artystów Komisja przyznała II miejsce Zofii Kaczyńskiej z VI b, wyróżnienie Gabrieli Rydzewskiej z IV a. Tu prowadzącą dzieci jest p. Anna Jamiołkowska.

Gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym oraz ich opiekunom i rodzicom. Tych, którzy tym razem nie znaleźli się na podium, zachęcamy do kolejnych prób. Sztuka to wielkie wyzwanie!

Redakcja

18. grudnia pewnie zapisze się w tradycji szkoły jako jeden z bardziej kolorowych dni grudnia. Z inicjatywy p. Barbary Agnihotri bawiliśmy się, obchodząc nieformalny dzień świątecznego sweterka. Na korytarzach pojawiły się dzieci wystrojone w ubrania ze świątecznymi akcentami: bombkami, reniferkami, mikołajami, gwiazdkami...słowem z tym, z czym ludycznie kojarzy się Boże Narodzenie. Najciekawsze były te „sweterki” zrobione własnoręcznie- bo wystarczyło ożywić nudną garderobę kolorowym świątecznym akcentem i już!. Najbardziej podziwiane były chodzące „ choinki”- dzieci oplecione łańcuchami zapalonych światełek. Gorąco było wśród uczniów ekscytujacych się swoimi strojami i wśród nauczycieli- w tym dniu mających do swego wyglądu odpowiedni dystans.Świecące rogi na głowie? Czapeczka Mikołaja wpięta we włosy? Piórka wokół szyi i rękawów? Co jeszcze? A gdzie powaga nauczycielska!(xd).

W całej akcji chodziło o ożywienie szarych grudniowych dni i podtrzymanie świątecznej atmosfery. Udało się! Fajnie, że tak dużo osób włączyło się do zabawy.

Redakcja

18 grudnia w MZS młodzież z klas siódmych i ósmych spotkała się z przedstawicielami policji i sanepidu na wykładzie na temat dopalaczy i narkotyków. Spotkanie zorganizowała pedagog p. Małgorzata Mokrzewska.

Punktem wyjścia do rozważań stał się krótki film, spot zniechęcający do sięgania po używki. Państwo z policji przybliżyli prawne aspekty zażywania dopalaczy i narkotyków, pani z sanepidu skupiła się na biologicznej stronie i mówiła o spustoszeniu w organizmie, jakie czynią używki.

Nastolatki kusi zakazany owoc, są ciekawi zwłaszcza tego, co zabronione. Szkoda jednak, by na własnej skórze doświadczali, co naukowo i praktyczne jest zbadane. Narkotyki i dopalacze zabijają. Szkoda Ciebie. Nie wyważaj dawno otwartych drzwi. Żyj zdrowo, a energię czerp ze swojej młodości.

Dziękujemy prelegentom za rzeczowe przedstawienie problemu.

Redakcja

17 grudnia wczesnym popołudniem nauczyciele MZS zebrali się na sali baletowej, by wspólnie wysłuchać bożonarodzeniowego przesłania w wykonaniu dzieci i młodzieży.

Zaproszenie przyjęli życzliwi szkole goście z ks. kanonikiem Edwardem Łapińskim, burmistrzem p. Ewą Konarzewską oraz przewodniczącym rady miasta p. Adamem Bucińskim na czele. Nie zabrakło wśród nas przewodniczących rad rodziców i samych rodziców, którzy chętnie wspierali występujące pociechy. Z radością spotkaliśmy emerytowanych nauczycieli p. Joannę i Zdzisława Dąbrowskich i p. Lecha Janczewskiego. Miło było Was widzieć w zdrowiu, Kochani.

Program przygotowali: p. Anna Jamiołkowska, p. Małgorzata Borecka, p. Monika Sypytkowska i p. Cezary Witkowski.

Występujący w pięknej świątecznej scenerii stworzyli adwentowy nastrój przeżywania Bożego Narodzenia. To staje się już! „ Miłość kruszy ludzkie serca”, bezimienny przechodzeń staje się człowiekiem, bliźnim, bratem czy siostrą. To nie magia. To wiara.

Słowa twarde - moje i twoje- niepokój przynoszące
zamieniam dzisiaj Bożej Dziecinie w źdźbła siana w żłóbku leżące.

Ręce ciężkie- moje i twoje- splotę w uścisku serdecznie,
by przez Dzieciątko, co dziś się rodzi, żyć lepiej, prościej, bezpieczniej.
Serce i myśl i- moje i twoje - uniżam w najgłębszej pokorze
przed moim Panem, Bogiem i Królem.

Przy Żłóbku - miłość położę.

Piękne słowa w ustach naszych drogich dzieci. Znana muzyka wyśpiewana z serdecznością i wdziękiem. Dziękujemy!

W życzeniach świątecznych dyrektora Jarosława Jankowskiego i burmistrz p. Ewy Konarzewskiej mogłaby się pojawić gorycz. Tak jednak nie było. Staramy się w powiedzeniu: „obyś cudze dzieci uczył” znaleźć intencję pozytywną. Rodzice przecież oddają nam swoje największe skarby. My je kształtujemy, mamy szczęście uczestniczyć w ich dorastaniu, zarażać się ich energią, śmiechem. Każdy zawód jest trudny- nasz- wielowymiarowo. A jednak wykonujemy go, jeszcze z pasji.

Ksiądz Edward Łapiński dostrzegł mądrość artystycznego przesłania i jego wielkie znaczenie w te przedświąteczne rekolekcyjne dni. Pobłogosławił opłatki i podzielił się nimi z zebranymi Jakie życzenia dało się usłyszeć między ludźmi? Serdeczne, szczegóły niech pozostaną tajemnicą.

Wieczór wigilijny bez kolacji? Niemożliwe! W stołówce szkolnej czekały odświętnie nakryte stoły, a zapachy tradycyjnych dań od rana krążyły po szkole. Dziękujemy paniom kucharkom dowodzonym przez p. Martę Skłodowską. Było prawdziwie wigilijnie i przepysznie!

Kolejne święta przed nami. Oby w gronie bliskich i w zdrowiu . Zatrzymajmy się. Miejmy czas także każdy dla siebie. Spędźmy święta tak, jak każdy lubi i chce. Usiądźmy na chwilę przy pustym nakryciu i spójrzmy na obcego siebie. Może gdzieś się zagubiliśmy? Może rozmyła się gdzieś istota naszego życia, pracy, zwykłych spotkań z człowiekiem? Przyjmijmy siebie samego z radością. Też jesteśmy Dziećmi Bożymi. Wesołych Świąt!

Redakcja

Szkoła Podstawowa Nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku w tym roku zorganizowała XIII Edycję Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego pod hasłem "Anioły, aniołki, aniołeczki”, w którym uczestniczyli uczniowie klas I - III naszej szkoły.

Celem konkursu było kultywowanie tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia, rozwijanie inwencji twórczej, zainteresowań plastycznych oraz zapoznanie dzieci z różnymi technikami plastycznymi.
Komisja konkursowa oceniając prace brała pod uwagę: pomysłowość, samodzielność, oryginalność oraz estetykę wykonania prac.

Nagrody i wyróżnienia otrzymali :
Kacper Kalinowski – klasa III B – nagroda
Kamila Milewska – klasa III B – wyróżnienie
Lidia Kalinowska – klasa III c – wyróżnienie
Bartosz Konicki – klasa I b – wyróżnienie
Jan Olszewski – klasa I b – wyróżnienie

Gratulujemy nagrodzonym i życzymy sukcesów w kolejnych edycjach konkursu.


Bogusława Janiuk

13.12.2019 w Zambrowie odbył się etap rejonowy 28. edycji Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia. Jest to ogólnopolski konkurs dla tych, którzy wiedzą, jak zdrowo i aktywnie żyć. Objęty został patronatem: Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Krajowego Centrum do spraw AIDS, Instytutu Żywności i Żywienia oraz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Trzeba się wykazać ogromnym zakresem wiedzy z wielu dziedzin naukowych: biologii, dietetyki, biochemii, ekologii, ochrony środowiska, przeciwdziałania uzależnieniom, w tym HIV i AIDS, znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i  wiedzy o funkcjonowaniu i historii PCK. Zadania są bardzo trudne, a ich liczba i stopień trudności na kolejnych etapach wzrastają. Oprócz wiedzy teoretycznej uczestnicy olimpiady angażują się w akcje promujące zdrowie w szkole i środowisku lokalnym.

Miejski Zespół Szkół w Wysokiem Mazowieckiem reprezentowała drużyna w składzie: Nikola Jankowska, Dominika Grochowska z kl. VIII B oraz Antonina Knieć z kl. VII B.
Uczennice przygotowane zostały przez p. Katarzynę Bartłomiejczuk.
Po raz kolejny dziewczęta pokazały klasę i uplasowały się drużynowo na I miejscu. Nikola w klasyfikacji indywidualnej zajęła II miejsce.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Redakcja

Poniżej refleksje uczestniczek Olimpiady.

Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia to konkurs inny niż wszystkie. Tak, bo wymagał od nas ogromnej wiedzy z wielu dziedzin naukowych.
Po wejściu do sali, w której pisałyśmy test, ogarnął nas stresik, który szybko udało się nam opanować i bardzo dobrze rozwiązać test. Byłyśmy z siebie zadowolone. Potem (o zgrozo! ) doszło do  dogrywki, w której wzięła udział nasza koleżanka. Nie było łatwo … Potem czekanie na werdykt. Najpierw zwycięzcy indywidualni. Emocje rosły...I tu niespodzianka – Nikola na II miejscu! Brawo! Potem klasyfikacja drużynowa. III miejsce – nie my...II też nie... , I miejsce - Miejski Zespół Szkół – Szkoła Podstawowa nr 2 w Wysokiem Mazowieckiem! Zabrzmiało to pięknie. Byłyśmy z siebie takie dumne! A nasza Pani!  Jeszcze jak! To cudowne uczucie, które trudno wyrazić słowami. To trzeba przeżyć. Tygodnie pracy zwieńczone sukcesem.

Sukces zawdzięczamy p. Katarzynie Bartłomiejczuk i za to jej serdecznie dziękujemy. To właśnie pani Kasia motywuje do dalszej nauki, zaraża uczniów zamiłowaniem do biologii, chęcią głębszego poznawania tego przedmiotu, ale przede wszystkim zaraża nas swoją energią i entuzjazmem. Podczas Olimpiady była dla nas ogromnym wsparciem. Jesteśmy wdzięczne!

Dominika, Nikola i Antosia

10 grudnia 2019 r. w przedświątecznym czasie bardzo ważnym i miłym wydarzeniem był koncert Studenckiej Orkiestry Dętej Filii Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Białymstoku. Muzycy przybyli na zaproszenie p. Cezarego Witkowskiego nauczyciela muzyki w obu szkołach; tym razem w roli prowadzącego i trębacza.

Publiczność stanowili goście z zaprzyjaźnionych Szkoły Podstawowej nr 1 w Wysokiem Mazowieckiem i Szkoły Podstawowej w Jabłoni Kościelnej oraz nasza cała szkolna społeczność, nie wyłączając klas najmłodszych.

Przed koncertem prowadzący zaprezentował instrumenty : dęte blaszane( trąbkę, waltornię, puzon, tubę) i drewniane(flet, obój, klarnet, saksofon) oraz perkusyjne, w tym tajemnicze bongosy. To piękna rodzinka, która  w połączeniu daje cudowne brzmienia: miłości, radości, smutku i gniewu. Niektóre dzieci mogły obejrzeć instrumenty z bliska pierwszy raz w życiu! Jeszcze długo po koncercie rozmawiały o tym wydarzeniu. (To jak się nazywał instrument "dłuuugi, prosty, brązowy, chyba z drewna"? A ten "zakręcony"?xd)

Orkiestrą dyrygował profesor Sylwester Sobola, solistką gościnnie występującą z muzykami była sopranistka p. Małgorzata Piotrowska. W jej repertuarze znalazły się kolędy, między innymi: „Cicha noc”, „Lulajże Jezuniu”, „ Tryumfy”. Wykonawczyni zachęcała publiczność do wspólnego kolędowania, co dla widzów było nie lada wyzwaniem, gdyż rzadko mają okazję zaśpiewać z prawdziwą artystką.

Zespół porwał  widzów swoją energią i radością grania. Wśród standardów, między innymi: „Let it snow”, muzyki filmowej (z „Harrego Pottera”, z „ Księgi dżungli”, z„ Flinstonów”, z„ Pogromców duchów”, z „ Gwiezdnych wojen”) oraz  ponadczasowych rytmów Johna Williamsa usłyszeć można było czardasza, rytmy jazzowe i opereowe( " Faust"). Klimat zmieniał się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, odrywając publiczność od codziennej rutyny zwykłego szkolnego dnia. Miło było popatrzeć na rytmicznie kiwające się główki dzieci zniewolonych przez muzykę( i nie dis- co po-lo!).

Dziękujemy artystom za stworzenie cudownej atmosfery i możliwość przebywania na wyciągnięcie ręki z blisko pięćdziesięcioma  wirtuozami swoich instrumentów. Filharmonia przybyła do nas.

To już drugi występ Studenckiej Orkiestry Dętej w naszej szkole. Jeszcze raz dziękujemy muzykom i organizatorom za wspólnie artystyczne przeżycie. To naprawdę niezrównany prezent mikołajkowy.

Redakcja

Śpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych zwyczajów bożonarodzeniowych. Kolędowanie bowiem zbliża ludzi, buduje między nimi więź, daje poczucie bliskości, łączności. Kolędy są przepełnione ciepłem, dobrem i miłością. Stanowią skarb polskiej kultury i szczególną oprawę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.
6. grudnia Szkoła Podstawowa Nr 12 im. Zygmunta Glogera w Białymstoku zorganizowała trzynastą edycję konkursu KOLĘDY I PIOSENKI ŚWIĄTECZNEJ "NIECH KOLĘDA SIĘ NIESIE PO ŚWIECIE…” skierowaną do uczniów szkół podstawowych województwa podlaskiego.
Jego celem było propagowanie kultury muzycznej, upowszechnianie kolęd i pastorałek, rozwijanie talentów estradowych, kultywowanie tradycji świąt Bożego Narodzenia, rozbudzanie chęci wspólnego śpiewania kolęd i piosenek świątecznych oraz zaproponowanie nowych możliwości edukacji w zakresie języków obcych poprzez muzykę i teksty obcojęzyczne. Warunkiem uczestnictwa było Jury - specjaliści z dziedziny śpiewu, dykcji oraz języków obcych oceniało
stopień trudności wybranych utworów, emisję, dykcję, intonację i interpretację, poprawność językową oraz ogólny wyraz artystyczny zaprezentowanego utworu.
W spotkaniu kolędników uczestniczył uczeń klasy III B Dominik Molenda, który wykonał utwory "Złota Jerozolima i biedne Betlejem" oraz "Silent night" i zdobył II miejsce w kategorii solista klas I – V.
Gratulujemy Dominikowi i życzymy wielu sukcesów w następnych konkursach.


Bogusława Janiuk

vulcan

Ogłoszenia

 • Makulaturę zbieramy, lasy oszczędzamy! +

  Samorząd Uczniowski zachęca do oddawania makulatury! Zbiórki odbywają się w każdy piątek od godziny 7:30. Za oddawanie makulatury liczone są Czytaj więcej
 • Film "Niezwykła wizytacja" +

  Zeszłoroczni  absolwenci byli na wycieczce w Toruniu. Stała się ona doskonałą inspiracją do nakręcenia filmu w konwencji baśniowej z udziałem...samego Czytaj więcej
 • Jak się macie, Mole Książkowe?To konkursy dla Was! +

  Biblioteka znowu ma dla Was ciekawą ofertę konkursową na prawie cały rok szkolny! Czytasz? Wypożyczaj więc książki z naszej biblioteki Czytaj więcej
 • Przeczytałeś? Poleć innym! +

  Czytanie przynosi duuuuże korzyści. Jeśli Cię to nie przekonuje, wiedz, że  jest też moda na czytanie.  Chciałbyś przeczytać coś innego Czytaj więcej
 • 1

mol

biblioteka

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

Obecnie stronę ogląda ...

Odwiedza nas 271 gości oraz 0 użytkowników.

baner projekt

Stop cyberprzemocy

stop

My na mapie

Drukuj