Aktualności
Plan lekcji
Wykaz podr.

 Wiedza i tylko wiedza drogowskazem życia

Bolesław Prus

15 października w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Na uroczystą akademię przybyli: Burmistrz Wysokiego Mazowieckiego p. Jarosław Siekierko, przedstawiciel Rady Miasta p. Stanisław Chmielewski, przewodniczące Rady Rodziców p. Dorota Szepietowska i p. Aneta Stypułkowska oraz oczywiście wszyscy nauczyciele i uczniowie. W życzliwych przemówieniach pojawiły się słowa o szacunku dla pracy pedagogów i powinszowania sukcesów. Goście nie zapomnieli o życzeniach pięknej pracy zawodowej i powodzenia w życiu osobistym. Tradycyjnie pan burmistrz wręczył swoje nagrody najbardziej zasłużonym nauczycielom, a pan dyrektor – nagrody dyrektora.

Samorząd uczniowski przygotował artystyczny akcent. Do występu włączyli się uczniowie z klas I-II, IV- V i świetlicy. "Mimozami jesień się zaczyna", a "będzie...idealnie"! Takie jest przesłanie dzisiejszego apelu. SU złożył osobiste życzenia wszystkim przedmiotowcom. Miło, że każdy w tym dniu chciał uczcić swoich wychowawców. Piękne wykonania piosenek , zapał młodych artystów... Uroczyście, z klasą i wzruszająco. Ta praca ma sens...

Redakcja

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

Pozwoliłyśmy sobie zacytować życzenia od profesora Jana Miodka:

W dniu święta nauczycieli ogarniam wdzięczną i serdeczną pamięcią wszystkich Pedagogów i Uczniów. Siódmo-  i Ósmoklasistom oraz ich Nauczycielom życzę wytrwania

i przetrwania. Wszystkim- edukacji radosnej, mniej egzekucyjnej i przynoszącej prawdziwą satysfakcję poznawczą i  intelektualną. 

Dołączamy się do tych życzeń. Jesteśmy pewne, że tak mocna ekipa w Szkole Podstawowej nr 2 da radę!

We współpracy z mądrą i życzliwą kadrą potencjał dzieci i młodzieży  ożyje na każdym szczeblu edukacji i życzenia się spełnią.

Redakcja 

To tytuł projektu, w ramach którego odbył się pokaz filmu „Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim”. Film obejrzeli nasi gimnazjaliści 8 października 2018 r.

Przed projekcją głos zabrały  reżyser filmu p.Małgorzata Bramaoraz przedstawicielka  Oddziału IPN w Białymstoku p.Magdalena Dzienis- Todorczuk. Ideę projektu przybliżył dyrektor naszej placówki p. Jarosław Jankowski.

Film ukazuje różne odsłony Powstania Warszawskiego opatrzone komentarzem cudzoziemców biorących w nim udział. Ciekawy dokument pozwalający spojrzeć okiem obcokrajowca na to ważne dla Polaków wydarzenie.

Organizatorem pokazów, które właśnie w październiku były organizowane na całym Podlasiu,  jest Fundacja Artystyczna Erina B. oraz Związek Powstańców Warszawskich. Oddział IPN w Białymstoku jest partnerem strategicznym przedsięwzięcia. Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Z pewnością będą kolejne projekcje, nowe odsłony ważnych historycznych wydarzeń. Czekamy z niecierpliwością.

Redakcja

10 października 2018 roku przeprowadzono eliminacje szkolne mające na celu wyłonienie dwóch przedstawicieli reprezentujących naszą placówkę w XVIII Powiatowym Konkursie Piosenki Polskiej organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Szepietowie. Z przyjemnością wysłuchaliśmy interpretacji znanych i lubianych przebojów oraz pieśni patriotycznych prezentowanych przez uczestników konkursu.
Jury w składzie: Pani Barbara Agnihotri i Pan Bogusław Doroszkiewicz po wysłuchaniu 10 utworów w wykonaniu 9 solistów z klas I - II oraz zespół wokalny z klasy II c przyznało nagrody następującym uczniom:
I miejsce – Izabela Kalinowska – klasa II A
II miejsce – Dominik Molenda – klasa II B
III miejsce- Borys Falkowski – klasa I D


Wyróżnienia otrzymali:
Wiktoria Czaja – klasa II A
Wiktoria Radziwił – klasa II A
Dawid Gołaszewski - klasa I C
Zespół wokalny z klasy II C


Nagrodzonym i wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy!
Laureatom I i II miejsca Izabeli Kalinowskiej i Dominikowi Molenda życzymy sukcesów podczas powiatowego etapu konkursu.


Wychowawcy klas drugich

9. października siódmoklasiści pod opieką swoich wychowawczyń p. Katarzyny Kuleszy i p. Małgorzaty Mokrzewskiej oraz polonistek p. Luizy Borawskiej i p. Ewy Dąbrowskiej byli na wycieczce w Białymstoku. Cel- ściśle naukowy: obejrzenie „Zemsty” w Teatrze Dramatycznym i lekcja przyrody w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym im. prof. Andrzeja Myrchy w Białymstoku. No i Mc Donald... bo  jakby inaczej...

„Zemsta” Aleksandra Fredry to szkolna lektura, więc spektakl jak najbardziej wpisuje się w edukację polonistyczną. Spektakl w reżyserii Henryka Talara to odświeżona interpretacja. Już na samym początku widz może poczytać sobie opinie o komedii wydane przez współczesnych Fredrze i  eksponowane na transparentach.

W role Cześnika, Rejenta, Papkina i  Dyndalskiego wchodzą... kobiety! Widzowie z parteru są zapraszani do odegrania  epizodycznych ról mularzy! Aktorzy pojawiają się też na balkonie i krążą po widowni. Piosenka Papkina jest muzycznym motywem przewodnim. Tekst Fredry- prawie bez skrótów-  inaczej zagrany, ale z akcentem na ważne wyrazy... Bardzo ciekawa interpretacja. Polecamy!

W centrum przyrodniczym natomiast przenieśliśmy się w świat fauny, flory, skamielin, okazów geologicznych i żywych organizmów bytujących w terrariach i akwariach.  Ciekawe prelekcje pracowników naukowych uświadomiły nam niezwykłość świata przyrody, jego wyjątkowość i bogactwo. Byliśmy na biegunach północnym i południowym. Przenieśliśmy się  na rafy koralowe...Widzieliśmy „złoto głupców”- piryt w różnych odsłonach, diamenty i samorodki złota.  

Nie da się wszystkiego opisać, a każdy na pewno zwrócił uwagę na inne fascynujące go zjawiska. Polecamy gorąco to miejsce do zwiedzania. Zarezerwujcie tylko duuuużo czasu i odwiedzcie  też węże, ptaszniki i...białe żaby!

Miło było wyrwać się ze szkoły w ten piękny jesienny dzień. Przejść się alejami przed Pałacem Branickich, wyszaleć w autokarze. Miło. Czekamy na kolejną przygodę.

Siódmoklasiści

8 października przybyli do naszej szkoły Minister Sportu i Turystyki p. Witold Bańka, Burmistrz Miasta Wysokie Mazowieckie p. Jarosław Siekierko, Starosta Wysokomazowiecki p. Bogdan  Zieliński, poseł p.  Krzysztof Jurgiel, Przewodniczący Rady Miasta w Wysokiem Mazowieckiem p. Józef Sokolik, Dyrekcja Miejskiego Zespołu Szkół w Wysokiem Mazowieckiem w osobach p. Jarosław Jankowski i p. Ewa Turlewicz, Prezes Zarządu Klubu MKS Ruch Wysokie Mazowieckie oraz dyrektor miejskiej pływalni ,,Wodnik" p.  Bogusław Bieliński, posłanka p. Bernadeta Krynicka, radny sejmiku wojewódzkiego p. Łukasz Siekierko, Wójt Gminy Wysokie Mazowieckie p.  Krzysztof Krajewski.

Goście obejrzeli chlubę naszej szkoły- świeżo odremontowaną halę sportową. Środki  pochodzące na jej  remont pochodziły z resortowego programu Rozwój Szkolnej Infrastruktury Sportowej, a w sumie, biorąc pod uwagę jeszcze remont miejskiego stadionu, Ministerstwo Sportu dołożyło 550 tys. zł na modernizację obu tych obiektów.

Minister Bańka niespodziewanie pojawił się na jednej z lekcji wychowania fizycznego, przyjrzał się wyczynom młodych bramkarzy  i sam... strzelił bramkę!

- Cieszę się, że te nasze środki powędrowały w dobre miejsce, żeby mogła ta hala zostać zmodernizowana. Wiem, że ona służy mieszkańcom, dzieciom i młodzieży. I takie inwestycje zyskują szczególne uznanie Ministerstwa Sportu i Turystyki – tak Witold Bańka wypowiedział się podczas wizyty w Wysokiem Mazowieckiem.

Zacni goście przez chwilę przebywali na hali sportowej.  Cieszymy się, że to  właśnie my mamy sposobność uczestniczyć w apelach i lekcjach wychowania fizycznego na tym pięknym obiekcie sportowym będącym miejscem emocjonujących rozgrywek  i podniosłych uroczystości.

Redakcja

Sport i zdrowe żywienie idą w parze. Obie te wartości są podstawą normalnego życia, decydują o jego jakości. Pochylając się nad tym tematem postanowiłyśmy wdrożyć w naszej szkole innowację pedagogiczną „Zdrowe zachowanie – sportowe wyzwanie”. Młodzież i dzieci lubią podejmować różne, czasem śmieszne wyzwania. Wyzwanie do zdrowego trybu życia to nauka właściwych postaw w przyszłości.


Zajęcia aktywnego trybu spędzania czasu stale podejmujemy z dziećmi na różnego rodzaju lekcjach, w tym na lekcjach wychowania fizycznego. Dzieci chętnie ćwiczą, podejmują wysiłek fizyczny, ale tu możemy dodatkowo uczyć dzieci jak funkcjonuje organizm człowieka, jak bardzo ważny jest ruch. Zapalonych kibiców prosiłyśmy o wymyślanie haseł, zagrzewających do gry, wraz z dziećmi komentowałyśmy zwycięstwa naszej polskiej reprezentacji w piłce siatkowej. Pięknie było nam wszystkim usłyszeć, wykonywaną przez naszych uczniów piosenkę „Do boju Polsko”, tym bardziej, że jest ona nie tylko wezwaniem do wysiłku fizycznego, ale propaguje tak ważne uczucia patriotyczne.
Zdrowe odżywianie omawiamy z dziećmi podczas robienia potraw – pysznych, kolorowych i zdrowych kanapek. Dzieci, w ten sposób dowiadują się, jakie produkty są zdrowe, co to jest piramida żywienia i jakie ilości, i w jakich godzinach decydują o uczuciu sytości, ale nie powodują przykrych konsekwencji zdrowotnych. Przypominamy przy tym, znane od przedszkola piosenki o warzywach, aby kojarzyły się dzieciom pozytywnie, by podopieczni chętnie je jedli, a nie wybierali niezdrowe produkty sieciowych restauracji.


Już teraz cieszymy się z pozytywnego wyniku naszych starań. Dobrze odżywieni i wysportowani uczniowie łatwiej chłoną wiedzę i dłużej się koncentrują na lekcjach, co przyniesie pożytek i dla ich zdrowia jak również poprawi, miejmy nadzieję, choćby odrobinę ich wyniki w nauce.

Nauczycielki klas II

3 października po południu dolny hol szkoły zapełnił się mieszanką jakiś dziwnych przybyszów. Rolnicy? Indianie? Kowboje? Bobasy? Tak, w takich przebraniach pojawili się czwartoklasiści na zwyczajowych otrzęsinach zorganizowanych przez SU. Dzieci były nie do poznania. Włożyły stroje zgodnie z oczekiwaniami. Farmerzy- kraciaste koszule, wygodne buty (czy ktoś był w gumowcach?), kowboje - kapelusze i pistolety, a bobaski? ...bez pampersów, bardzo ruchliwe i hałaśliwe, choć w uroczych śpioszkach i ze smoczkami w buziach.

Żeby jeszcze było ciekawiej, ci przybysze zostali zaproszeni do... królewskiego zamku, w którego podwojach witał ich SU, ni mniej ni więcej, tylko książęta i księżniczki z dwiema królowymi Małgorzatami i królową Moniką na czele! Co by nie mówić, samorząd znowu pokazał swoją kreatywność i talenty artystyczne. Na budowę zamku zużyto aż 15 ogromnych kartonów, a ile ozdób? a stroje? Wydano na nie fortunę (Xd)! Ostatecznie i arystokracja, i włościanie, i przybysze z Dzikiego Zachodu, nie mówiąc o bobaskach, dobrze się czuli w swoim towarzystwie. Demokracja króluje.

Kiedy każda z klas się ładnie zaprezentowała, przyszła kolej na konkurencje. Jak otrzęsiny to i picie mleka na czas przez słodziutkie „ kotki”, rysowanie portretów wychowawców, zjadanie cytryn, pokonanie toru przeszkód i oczywiście quiz wiedzowy o szkole. Emocji było co niemiara. A wygrana super: wszystkie klasy ulokowały się na pierwszym stopniu podium! Potem – dyskoteka, nauka belgijki i innych tańców synchronicznych. Było bardzo, bardzo wesoło, przyjaźnie i bezpiecznie pod okiem królestwa z SU oraz wychowawców (też przebranych).

O 17 30 swoje otrzęsiny mieli siódmoklasiści. I tu ciekawe połączenie – jaskiniowcy z VII a kontra żołnierze z VII b. Myślicie, że prymitywni jaskiniowcy byli bez szans? Wręcz przeciwnie! Obie grupy świetnie wykonały swoje zadania, a uniwersalny taniec sprytnie rzucił dziewczyny z jaskiń w objęcia żołnierzy i ... odwrotnie.Widać królewskie otoczenie wszystkim służyło. Zabawa na sto dwa- nieco mniej żywiołowa jak dziecięca, ale równie radosna i udana.

I jak tu wieczorem skupić się na odrabianiu lekcji, skoro głowę wypełnia tyle wrażeń? Jedyna nadzieja w wyrozumiałości nauczycieli. Może jutro nie będą pytać i robić klasówek? Oby!

Redakcja

3 października to doniosły dzień w szkolnej historii czwarto - i siódmoklasistów - ślubowanie. Na uroczystość przybyli: Burmistrz Miasta Wysokie Mazowieckie p. Ewa Konarzewska, przewodniczący Komisji Oświaty p. Stanisław Chmielewski, Dyrekcja Miejskiego Zespołu Szkół w Wysokiem Mazowieckiem w osobach p. Jarosława Jankowskiego, p. Ewy Turlewicz i p. Adama Januszkiewicza, rodzice, nauczyciele, młodzież i dzieci.

Wszyscy elegancko ubrani, poważni, grzeczni złożyli ślubowanie przed sztandarem szkoły i przez dyrektora zostali pasowani na uczniów. Od dziś są już formalnie i prawdziwie uczniami Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika.

Zaproszeni goście, dyrekcja i opiekun SU p. Monika Kulesza pogratulowali bohaterom uroczystości wstąpienia w szeregi uczniów, życząc im umiejętności mądrego łączenia nauki z zabawą, tak, by czas spędzony w szkole - dla siódmoklasistów dwa lata, dla czwartoklasistów aż 5 - nie był stracony. Oby dobrze wykorzystali zarówno swój potencjał jak i wiedzę swoich pedagogów.

Ten dzień jeszcze przez długie godziny był powodem podekscytowania dzieci i młodzieży. Zwłaszcza że po południu...


Redakcja

Kto powiedział, że plac zabaw jest dla maluchów?  Kto, że bawią się tylko dzieci ze świetlicy? To nieprawda! Piątoklasiści też sobie świetnie tam radzą. Rozwój ruchowy na świeżym powietrzu w promieniach jesiennego słońca to pomysł na lekcje wychowania fizycznego  p. Leszka Białego . Dziewczyny z V c  były w swoim żywiole. Z tak wielkim zapałem  wykonany przez nauczycieli wf, historyka i dyrektora  placyk zabaw jest bardzo użyteczny. Można ocalić w sobie dziecko i jednocześnie rozwijać się fizycznie.  Dziewczyny  grały  też w badmintona nad stawem w miejskim parku...Świetnie! Na pewno były zadowolone. Takie odświeżenie lekcji z jednoczesnym realizowaniem treści programowych jest jak najbardziej wskazane. Chłopcy pewnie preferują grę na orliku, zimą- lodowisko. Cokolwiek.  Oby aktywnie i ciekawie!

Redakcja

vulcan

Ogłoszenia

  • Film "Niezwykła wizytacja" +

    Zeszłoroczni  absolwenci byli na wycieczce w Toruniu. Stała się ona doskonałą inspiracją do nakręcenia filmu w konwencji baśniowej z udziałem...samego Czytaj więcej
  • Życzenia dla Polski +

    Drodzy Uczniowie! Miło Wam, gdy otrzymujecie prezenty urodzinowe wraz z życzeniami? Na pewno! Pomyślcie zatem o życzeniach dla Polski w Czytaj więcej
  • Konkurs czytelniczy +

    Czytasz książki? Ten konkurs jest dla Ciebie! Biblioteka szkolna ogłasza konkurs na najlepszego czytelnika roku  i najbardziej zaczytaną klasę. Przychodźcie Czytaj więcej
  • 1

mol

biblioteka

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Obecnie stronę ogląda ...

Odwiedza nas 170 gości oraz 0 użytkowników.

Stop cyberprzemocy

stop

My na mapie

Drukuj