Świetlica
Plan lekcji
Wykaz podr.

Mija maj i  z niecierpliwością wyglądamy  lata i wakacji oczywiście. Utrudzeni szkolnym rytmem zajęć marzymy o wypoczynku.  Dzień Dziecka stał się zatem świetnym pretekstem, aby  o te radosne chwile wakacyjnego wypoczynku upominieć się śpiewem.
Zabrzmiał on po raz kolejny podczas specjalnego koncertu dzieci ze  świetlicy „Świat Smyka”, a skierowany był do najbliższych im osób – do rodziców. Wychowankowie świetlicy chętnie śpiewają na co dzień, a do koncertów zdążyły się już przyzwyczaić. Takie właśnie szkolne występy dają im poczucie własnej wartości, uczą  radzenia sobie ze stresem, przynoszą  radość z dobrze wykonanej pracy.
Śpiew dzieci wspierali nauczyciele naszej szkoły. Na fortepianie grał dyrektor szkoły muzycznej p. Adam Januszkiewicz, na skrzypcach  p. Anna Piotrowska, na gitarze basowej p. Grzegorz Pacholski i na gitarze elektroakustycznej p. Bogusław Doroszkiewicz. Przedsięwzięcie pomagali przygotowywać i wspierali wszyscy wychowawcy świetlicy, którzy motywowali dzieci do śpiewu, upięli dekoracje, a nawet przebierali małych chórzystów  na występ.
Część artystyczna wypadła świetnie. Publiczność wypełniająca po brzegi salę koncertową naszej szkoły  domagała się bisów, co jednocześnie zaskoczyło i sprawiło  przyjemność artystom . Piosenki o  lecie i o tematyce dziecięcej akcentowały koniec roku i święto, na które dzieci  czekały z niecierpliwością.

Już jesteśmy  gotowi na przyjście lata, a wtedy porzucimy szkolne obowiązki, by rozkoszować się wolnym czasem.


Wychowawcy świetlicy

Nadchodząca wiosna sprzyja zwiększeniu aktywności ruchowej, a co za tym idzie częstszym spacerom ulicami miasta i wsi. Dlatego też, kładąc duży nacisk na bezpieczeństwo dzieci, dn. 11.03.2019 r. zorganizowaliśmy w Świetlicy spotkanie z Policjantami Komendy Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem. Głównym tematem pogadanek było utrwalenie z dziećmi zasad bezpieczeństwa, których powinny przestrzegać nie tylko na drodze, ale także w domu i w szkole. Policjanci opowiedzieli również o tym, jak wygląda ich praca. Omówili znaczenie poszczególnych znaków drogowych, korzyści wynikające z noszenia elementów odblaskowych oraz zasady zachowania ostrożności podczas poruszania się w ruchu ulicznym. Dzieciom przypomniano również, jak należy zachowywać się w stosunku do obcych ludzi, aby dbać o bezpieczeństwo własne i innych osób oraz do kogo należy się zgłosić w razie zagrożenia. Wszyscy uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w scenkach sytuacyjnych z użyciem rekwizytów tj. np. jeździki samochodowe, co cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz chętnie zadawały pytania. Z obserwacji aktywnego udziału dzieci w spotkaniu wynika, że dzięki takim wizytom w szkole, z pewnością wzrasta świadomość uczniów w zakresie zasad dbania o bezpieczeństwo własne i innych.

Wychowawcy świetlicy

Autorskie spotkanie z poetą w naszej świetlicy szkolnej było dla wychowanków wiel-kim przeżyciem. Swoja poezję zaprezentował znany i uznany poeta pan Bogusław Dorosz-kiewicz.
Dzieci chętnie angażowały się w rozmowę z poetą, chętnie pytały i odpowiadały na pytania. Świetlicowe smyki dowiedziały się, że artysta to człowiek wrażliwy, o ogromnej wyobraźni i przede wszystkim mądry. Tu zacytował przysłowia „Poeta, tylko głowa nie ta” – poeta może być tylko człowiek mądry; „Bądź mądry i pisz wiersze”. Warto być mądrym, warto czytać książki i warto być artystą.
Wspólnie z dziećmi poeta opisał drogę od pomysłu do książki, którą kupujemy w księgarni. Opisał też swoją drogę. Zaczęło się od publikacji we Wrocławskiej Gazecie Polskiej, potem były kolejne wydania w antologiach, wreszcie pan Doroszkiewicz dzięki hojności sponsorów mógł opublikować własny tomik „Nie odchodź bez wiersza”.
Swobodne rozmowy z artystą były urozmaicone śpiewem znanych utworów z gatunku poezji śpiewanej i czytaniem przez dzieci wybranych utworów z tomiku i antologii. Na koniec każde z wychowanków podało jedno słowo, które artysta zebrał i powstał wspólny wiersz, który zamieszczamy i zachęcamy do częstego czytania!

Wychowawcy Świetlicy Świat Smyka

małe życie


czekanie na pomoc
telefon od Jezusa jest tornadem miłości
wtedy słońce pisze wiersze kwiaty
tulipany i stokrotki, róże i maliny
tęczowe Walentynki

goni jednak burza jak zając
leci chmura do końca życia w dziurawym kubku

dziś jednak śmieje się gwiazda
woła dzwon
serce patrzy jak więdnie książka’

mały kot chodzi patrzy
jak to ptak pięknie szuka dużych żołędzi

mówię kocham
tęsknię
gdzie jesteś

 

Dzieci Świetlicy szkolnej „Świat Smyka” z drobną pomocą Bogusława Doroszkiewicza
Wysokie Mazowieckie, 20.02.2019

vulcan

Ogłoszenia

 • Film "Niezwykła wizytacja" +

  Zeszłoroczni  absolwenci byli na wycieczce w Toruniu. Stała się ona doskonałą inspiracją do nakręcenia filmu w konwencji baśniowej z udziałem...samego Czytaj więcej
 • Konkurs czytelniczy +

  Czytasz książki? Ten konkurs jest dla Ciebie! Biblioteka szkolna ogłasza konkurs na najlepszego czytelnika roku  i najbardziej zaczytaną klasę. Przychodźcie Czytaj więcej
 • Poezja z humorem +

  Uwaga czwarto- i piątoklasiści! Kto lubi się pośmiać podczas czytania wierszy i rozśmieszyć swoich kolegów i koleżanki, niech  przygotuje recytację Czytaj więcej
 • Uwaga konkurs! Polskie Powstania Narodowe w XVIII - XIX wieku +

  29 maja 2019 roku odbędzie się VI edycja szkolnego konkursu: Polskie Powstania Narodowe w XVIII - XIX wieku. Celem konkursu jest Czytaj więcej
 • 1

mol

biblioteka

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Obecnie stronę ogląda ...

Odwiedza nas 126 gości oraz 0 użytkowników.

Stop cyberprzemocy

stop

My na mapie

Drukuj