Świetlica
Plan lekcji
Wykaz podr.

Codzienne życie wymusza od nas aktywne mierzenie się z rzeczywistością. W tej trudnej rzeczywistości każdy z nas może być świadkiem, bądź sam może ulec wypadkowi. Konieczność udzielania pomocy wymusza na nas prawo i my, jako społeczeństwo musimy zadbać, aby umiejętności ratowania życia i zdrowia wszczepiać od najmłodszych lat.
Świetlica szkolna Świat Smyka zaprosiła na takie szkolenie najmłodszych ratownika medycznego pana Jacka Rydzewskiego. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, jak postępować z osobą, która leży, oddycha ale jest nieprzytomna, nie oddycha i należy wykonać resuscytację, osobą, która ma złamaną kończynę, jest poparzona, bądź ma krwotok z nosa. Wychowankowie świetlicy mogli w praktyce wykonać takie czynności jak bandażowanie, unieruchomienie kończyny, a nawet na fantomie wykonywali masaż serca. Z ciekawością oglądali odczyt pracy serca na urządzeniach do ratowania życia.
Każdy z cierpliwością czekał na swoją kolej, aby dokonywać kolejnych czynności ratowniczych. Pan Ratownik opowiadał o tym bardzo ciekawie i z dużą dozą uśmiechu, by nie odstraszyć najmłodszych, ale by zachęcić do podejmowania właściwych kroków w trudnych przypadkach. Po zajęciach wszyscy podziękowali za bardzo ciekawe zajęcia i zaprosiliśmy do odwiedzin w naszej świetlicy.


Wychowawcy świetlicy szkolnej

Śpiewanie kolęd w świetlicy szkolnej jest dla podopiecznych wielką radością. Chętnie się angażują oni w zajęcia muzyczne, które pozwalają na rozwijanie aparatu artykulacyjnego i oddechowego, ale najważniejsze jest to, że sami podejmują śpiew w różnych sytuacjach. Często słychać było dzieci, śpiewające kolędy tuż przed lekcjami, zawsze kolęda towarzyszyła im w drodze z hali sportowej do świetlicy. Świadczy to o tym, że zajęcia muzyczne i zwyczaj śpiewania kolęd jest im, najmłodszym, niezwykle potrzebny.
Już w listopadzie rozpoczęły się pierwsze zajęcia, na których dzieci świetlicy poznawa-ły kolędy nietradycyjne i poszerzały naukę tradycyjnych pieśni. Okazuje się, że znajomość tradycyjnych kolęd kończyła się na pierwszej zwrotce. Aby przygotować koncert, na którym podopieczni wykonali osiem kolęd i pastorałek trzeba było nie lada wysiłku.
Trud się opłacił. Kolędy wykonane były „z pamięci”. Obecni na koncercie „Rodzi się Bóg” rodzice ze wzruszeniem wysłuchali kolęd w wykonaniu zespołu złożonego z dzieci świe-tlicy. Wiele było też wykonanych solowo i w duetach - te okazały się prawdziwym sukcesem. Dobrą pracę wykonały też nauczycielki świetlicy, które czuwały nad wystrojem sali koncertowej, ustawiły wychowanków i dały dodały im świątecznych akcentów. Niezwykle ważny był też akompaniament. Na fortepianie grał pan Adam Januszkiewicz – dyrektor Szkoły Muzycznej, na kajonie pan Grzegorz Pacholski, na gitarze elektroakustycznej grał organizator imprezy – pan Bogusław Doroszkiewicz.
Dzięki takim imprezom przekonujemy się, że tradycja wspólnego śpiewania kolęd jest potrzebna i żywa. Kolejne koncerty dzieci, uczęszczających do świetlicy dostarczają widowni niezwykłych wzruszeń i są chlubą naszej szkolnej społeczności.

Wychowawcy Świetlicy Szkolnej

Wszyscy lubimy się bawić. Okazji do zabawy szukają dorośli, zabawy taneczne uwielbiają również dzieci. My, wychowawcy świetlicy, pragniemy, by naszym podopiecznym było tu jak najlepiej, by jak najchętniej korzystali z proponowanych przez nas zajęć i organizowanych zabaw i imprez. Bal Karnawałowy jest świetną odskocznią od szkolnej monotonii i zmęczenia nauką.
Mimo, że w naszej świetlicy szkolnej nie brakuje dyskotek, to tegoroczny bal był przez naszych wychowanków szczególnie wyczekiwany. Dzieci chciały pokazać swoje stroje karna-wałowe, chciały zabłysnąć swoimi umiejętnościami tanecznymi. Tak właśnie się stało. Każdy mógł zaprezentować i opowiedzieć kilka słów o postaci, w jaką się wcielił. Wychowawcy zapewnili muzykę, nagłośnienie, wystrój sali tanecznej, kolorowe oświetlenie i mnóstwo zabaw przy muzyce. Z kolei dzieci mogły zaprezentować swoje umiejętności, zdobyte na lekcjach tańca. Były przykładem dla innych tańczących, którzy odwzorowywali ich układy taneczne.
W czasie balu parkiet zapełniały bawiące się dzieci. Nie było nudy i pustej sali, a wszyscy bawili się z własnej inicjatywy i zachęcani przez wychowawców. To co dobre niestety kiedyś się kończy. Nasza zabawa też dobiegła kresu i w poczuciu lekkiego niedosytu zaczynamy już marzyć o kolejnym balu, równie udanym.

Wychowawcy Świetlicy Szkolnej

Zgodnie z tradycją 6 grudnia do naszej Świetlicy przybył Święty Mikołaj. Gość z daleka wywołał wiele radości i uśmiechu na twarzach dzieci. Dotarł on w workiem pełnym cukierków, które rozdał wszystkim obecnym uczniom. Miłym akcentem spotkania było wspólne kolędowanie. Chętne dzieci recytowały również wiersze i śpiewały poznane w szkole piosenki. Nie mogło zabraknąć także pamiątkowych zdjęć z tak długo wyczekiwanym gościem.
Na koniec, dzieci z wielką radością podziękowały Mikołajowi za wizytę i zaprosiły go za rok, obiecując, że będą bardzo grzeczne. Mamy nadzieję, że również w przyszłym roku Święty Mikołaj zagości w „Świecie Smyka”.

Wychowawcy Świetlicy

vulcan

Ogłoszenia

  • Jak się macie, Mole Książkowe?To konkursy dla Was! +

    Biblioteka znowu ma dla Was ciekawą ofertę konkursową na prawie cały rok szkolny! Czytasz? Wypożyczaj więc książki z naszej biblioteki Czytaj więcej
  • Uwaga Rekrutacja!!! +

    Zgłoszenia dzieci do szkoły prosimy przesyłać na pocztę e - mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w postaci skanu/zdjęcia zgłoszenia pobranego ze strony internetowej lub Czytaj więcej
  • Twórczość w czasach zarazy - miejsce publikacji +

    Okazuje się, że opublikujemy kilka opowiadań niezłych rozmiarów, więc nie możemy tego zrobić na stronie głównej. Polecam je miłośnikom czytania, Czytaj więcej
  • 1

mol

biblioteka

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Obecnie stronę ogląda ...

Odwiedza nas 92 gości oraz 0 użytkowników.

baner projekt

Stop cyberprzemocy

stop

My na mapie

Drukuj