O szkole
Plan lekcji
Wykaz podr.

Masz poczucie rytmu? Muzyka gra Ci w duszy? Dobrze trafiłeś. Ta szkoła jest właśnie dla Ciebie. Poznaj zasady, kryteria i tryb rekrutacji do Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Wysokiem Mazowieckiem. Zawarte są one w Statucie Szkoły Muzycznej. Regulamin rekrutacji uczniów znajdziesz w rozdziale 6 statutu. Zapraszamy do lektury. Jeśli się zdecydujesz, wnioski o przyjęcie do szkoły dostępne są w sekretariacie Miejskiego Zespołu Szkół i na naszej stronie w zakładce Szkoła Muzyczna / Rekrutacja.

 

Czym jest ta szkoła i jak funkcjonuje?


Szkolnictwo muzyczne opiera się na sieci szkół I oraz II stopnia, działających głównie w miastach powiatowych. Szkoły muzyczne I stopnia to miejsca, gdzie dzieci i młodzież w wieku od 6 do 16 lat uzyskują gruntowną wiedzę, z ogólnie pojmowanych, nauk muzycznych - zarówno od strony praktycznej jak i merytorycznej. Poznawanie zasad muzyki, gra na instrumentach, śpiew to jedne z wielu elementów wchodzących w zakres wielopoziomowego kształcenia muzycznego. Zajęcia są prowadzone po zakończeniu lekcji w podstawówkach czy gimnazjach. Nauka w takim trybie będzie wymagać poświęcenia części wolnego czasu, ale można śmiało powiedzieć, że będzie uczyć jak rozsądnie gospodarować tym czasem, i to już od najmłodszych lat. Rozwinie też takie cechy jak: systematyczność, wytrwałość czy punktualność.

 

Czego będzie się można nauczyć w takiej szkole?


Najprościej mówiąc – tworzyć i odbierać muzykę. Przedmioty wykładane są związane z profilem szkoły. Należy do nich: praktyczna nauka gry na instrumentach (fortepian, skrzypce, gitara, akordeon, klarnet, flet i saksofon), granie w zespołach instrumentalnych, wokalnych czy rytmicznych, zajęcia chóru, poznawanie zasad muzyki. Ważnym elementem procesu edukacyjnego szkół muzycznych jest indywidualna praca nauczyciela z uczniem. Na zajęciach nauki gry na instrumencie jest tylko jeden uczeń. To bardzo ważne, gdyż nauczyciele, by jak najskuteczniej przekazać wiedzę, planują swoją pracę w oparciu o indywidualne możliwości mentalne i manualne każdego podopiecznego. W kwestii odbierania muzyki, szkoła muzyczna pozwala na głębsze rozumienie zarówno samej muzyki, jak i ogólnie sztuki.

 

Kto się może uczyć i kto będzie uczyć?


Rekrutacja, w przedziale wiekowym od 6 do 16 lat, będzie prowadzona do 25 maja bieżącego roku. Kwalifikacja kandydatów odbywać się będzie na podstawie tzw. badania przydatności. Polega ono na sprawdzaniu uzdolnień ogólno-muzycznych (słuchu muzycznego, poczucia rytmu, itp.)
Kadra pedagogiczna Samorządowej Szkoły Muzycznej to ludzie kompetentni. Absolwenci muzycznych uczelni wyższych z Białegostoku, Gdańska czy Bydgoszczy. Są to nauczyciele wyspecjalizowani w swojej dziedzinie, posiadający kwalifikacje pedagogiczne i odnoszący sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej.
Szkoła muzyczna staje się niewątpliwie chlubną wizytówką miasta. Konkretne efekty jej pracy będą widoczne po kilku latach, kiedy to pierwsi absolwenci zasilą składy istniejących zespołów lub stworzą własne. Miejska orkiestra dęta, chóry parafialne, teatry, big bandy – to tylko niektóre inicjatywy, które bez wątpienia powstają naturalnym biegiem zdarzeń.
Czy wszyscy absolwenci szkoły muzycznej I stopnia zostaną w przyszłości zawodowymi muzykami? To się okaże. Każdy jednak odniesie korzyść z takiej edukacji - bez względu na to, jaki zawód będzie wykonywał w przyszłości.

Adam Januszkiewicz

vulcan

Ogłoszenia

 • Film "Niezwykła wizytacja" +

  Zeszłoroczni  absolwenci byli na wycieczce w Toruniu. Stała się ona doskonałą inspiracją do nakręcenia filmu w konwencji baśniowej z udziałem...samego Czytaj więcej
 • Szkolny zestaw programów na rok szk. 2017/2018 +

  Tutaj znajdziesz szkolny zestaw programów obowiązujacy w roku szkolnym 2017/2018 Czytaj więcej
 • Dni wolne od zajęć dydaktycznych +

  Dni wolne od zajęć dydaktycznych w Szkole Podstawowej nr 2 30 października 2017 r. 31 października 2017 r. 18, 19, Czytaj więcej
 • Konkursy o charakterze patriotycznym +

  Ten rok jest szczególny. 11 listopada 2018 r. obchodzić będziemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.To ważne święto i dlatego Czytaj więcej
 • 1

mol

biblioteka

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Obecnie stronę ogląda ...

Odwiedza nas 34 gości oraz 0 użytkowników.

Stop cyberprzemocy

stop

My na mapie

Drukuj