Prace uczniów
Plan lekcji
Wykaz podr.

  Kornel Makuszyński  „ Szatan z siódmej klasy“

               Powieść „ Szatan z siódmej klasy „ Kornela Makuszyńskiego to bardzo popularna wśród młodzieży lektura .Uważam, że chętnie sięgamy po nią ,ponieważ jest bardzo ciekawa ,a główny bohater Adaś dostarcza wielu pozytywnych wrażeń, wprowadzając czytelnika w świat przygód.

              Najważniejszą postacią tej powieści jest Adaś Cisowski wesoły, bystry, uwielbiający przygody i ogromne wyzwania młody człowiek .Autor dokładnie zaprezentował wszystkich bohaterów, przedstawiając ich w dokładny sposób. Głównym wątkiem całej opowieści  jest poszukiwanie skarbu ukrytego wiele lat temu .Akcja sprawiła, że książka jest wciągająca i bardzo ciekawa .Adam ma wrogów, którymi są złodzieje. Związali go, próbowali pierwsi zdobyć skarb i rozwiązać jego zagadkę .W powieści jest też przedstawiony ciekawy wątek miłosny . Adam zakochuje się z wzajemnością w Wandzie, która jest bratanicą jego profesora.

„Szatan z siódmej klasy” jak dla mnie jest powieścią nie tylko kryminalną, ale i z humorem. Pokazuje dobro i zło . Polubiłam tę książkę, ale pewnie nie tylko ja.         Polecam do przeczytania każdemu, kto lubi czytać, bo naprawdę jest  co .Niesamowita historia wciągnie każdego mola książkowego. Zachęcam wszystkich do wgłębienia się w tę fascynującą historię.

                                                                                                           Julia Prószyńska kl.6c

Jenny Han „Do wszystkich chłopców, których kochałam”

Książka Jenny Han stała się bestsellerem. Jest ona skierowana do młodzieży i zapewne miała stać się hitem na miarę „Gwiazd naszych wina” czy „Niech będzie teraz”. Czy tak się stało?

Moim zdaniem - tak, a Wy odpowiecie sobie sami po przeczytaniu tej pozycji.

Główna bohaterka książki, Lara Jean Song to typowa nastolatka mieszkająca z ojcem i siostrą Kitty. Jej rodzina musi poradzić sobie z wyjazdem, na studia do Szkocji Margaret -najstarszej siostry głównej bohaterki, która zrywa przy tym z chłopakiem. Pewnego dnia wszystko się diametralnie zmienia. Sekretne listy Lary (które trzymała w pudle na kapelusze) skierowane do pięciu chłopców, którzy byli dla niej kiedykolwiek ważni, trafiają do swoich adresatów. Wszyscy, w których kiedyś kochała się Lara, otrzymują listowne wiadomości. Całą sytuację można by obrócić w żart, gdyby nie to, że jednym z nich jest były chłopak jej starszej siostry. Wywołuje to lawinę kłopotów, a życie nastolatki zaczyna wymykać się spod kontroli. To, co w tej książce zachwyca, to jej naturalność i lekkość. Rodzina bohaterki wydaje się być swojska i normalna. Szczególnie Kitty wnosi najwięcej elementów codzienności. Głównie dzięki niej dostajemy także parę dobrych, humorystycznych scen. Domowy klimat pozwala szybko polubić głównych bohaterów i kibicować im do końca.

Polecam!

Natalia Tymińska z VI c

                                                                                                            

Hugh Lofting   "Doktor Dolittle"

Cześć! Mam dla Was nową recenzję o Wielkim Doktorze Dolittle i jego zwierzętach. Dr Dolittle był na początku bogatym i dobrym lekarzem, lecz w dniach przybywało mu dużo zwierząt. Kupił od kataryniarza małpkę o imieniu Czi-Czi, posiadał jeszcze psa i papugę, dwie myszki, co mieszkały w pianinie, zostawił krokodyla w stawie,kaczkę Dab-Dab i dużo więcej zwierząt. Doktor Dolittle miał też siostrę, która wyprowadziła się, kiedy krokodyl zamieszkał w stawie. Kiedy przybywało zwierząt, ubywało pacjentów, aż więc z bogacza doktor stał się biedakiem. Wreszcie dokarmiacz kotów polecił mu zostanie weterynarzem. Doktor nauczył się języka zwierząt dzięki Polinezji. Czy Doktor znów stanie się bogaty? Co zrobi ze zwierzakami? Pewnego grudniowego dnia Jaskółka przyniosła wiadomość z Afryki. I co teraz, czy Doktor wyjedzie do Afryki i uratuje małpy przed epidemią? Skąd weźmie pieniądze na to i jakie przygody na niego czekają?

Przeczytajcie, a będziecie wiedzieć, co Doktora czeka w Afryce.

Krystian Godlewski VIc

Johanna Spyri "Heidi"

Szwajcaria. Piękny kraj. To tam właśnie wychowała się Heidi i tam w wieku pięciu lat trafiła do dziadka, zgorzkniałego staruszka żyjącego na hali. Jak bardzo dziewczynka zmieni życie starszego pana? Czy jest szansa na pogodzenie go z... właściwie całą resztą świata? Życie bardzo dziwnie się układa, prawda?

Szczęście może trwać wiecznie... albo skończyć się całkiem niedługo. Co zrobi wtedy już ośmioletnia Heidi, którą nagle rozdzielą z ukochanym dziadkiem, zabierając ją do miejsca tak strasznego, że nazywają ją tam Adelajdą? W jaki sposób i dlaczego? A może wyjdzie to komuś na dobre? Ale jak? Przecież to oznacza rozłąkę ze wszystkimi, których kochała! Z Piotrkiem Koźlarczykiem, z kózkami, z babunią! To niemożliwe! A może...

Kto wie, co spotka dziewczynkę, która znajdzie się w miejscu zupełnie innym niż spokojne Alpy. Gdzie? W wielkim mieście, oczywiście! A dokładniej? Cóż, tego ci nie powiem. Ale zapewniam Cię, że „Heidi" jest pełna niespodzianek i dyskretnych zwrotów akcji. Jest odpowiednia dla każdego, od przedszkolnych maluchów do staruszków w domach (może nie całkiem) spokojnej starości!

Polecam!

Gabriela Godlewska kl. VI c

 Rafał Kosik „Felix, Net i Nika"

Cześć! Chyba każdy lubi czytać. Ja od pierwszej książki Felix, Net i Nika polubiłem tę serię. Na początku Felix i Net spotykają się w pierwszym dniu szkolnym w Warszawie w gimnazjum imienia Stefana Kuźmińskiego. Net ratuje Nikę, kiedy dwóch łobuzów ją zaczepia. Felix Polon to młody konstruktor, zamiłowanie odziedziczył po tacie. Net Bielecki- on jest młodym bardzo dobrym informatykiem Jego tata też jest informatykiem. Nika Mickiewicz - jej mama zginęła w tragedii lotniczej, a tata umarł później na raka. Dziewczyna sama się wychowuje i żyje z renty taty. Miewają fajne historie, niektóre śmieszne, a niektóre groźne lub całkiem mrożące krew w żyłach. Tata Neta i Felixa pracują razem w Instytucie Badań Nadzwyczajnych. Dzieciaki nazwały się superpaczką, wszystko, co robią, robią razem. Radzę,  przeczytaj tę serię. Rafał Kosik to autor tych książek.

A teraz przykładowa ich historia „SEKRET CZERWONEJ HAŃCZY":

To był piękny dzień dla Felixa Neta i Niki. Mieli przyjechać uczniowie z zagranicznych szkół. Im trafili się Anglicy: William i August. Niestety, dziewczyna, która miała przyjechać do Niki, rozchorowała się i nie mogła przyjechać. Anglicy razem z innymi  zwiedzali Warszawę. Felix Net i Nika testowali nowego robota. Kiedy pojechali na obóz zapłacony przez szkołę dobrze się bawili. Jak chcecie się więcej dowiedzieć, to przeczytajcie serię. Radzę też zacząć od pierwszej książki, bo inaczej nie będziecie wiedzieli, co, jak i kiedy się wydarzyło.

UWAGA

TE KSIĄŻKI WCIĄGAJĄ! JAK NIE LUBISZ CZYTAĆ, TO NIE ZACZYNAJ,

ALE I TAK ZACZNIJ, TO POLUBISZ CZYTANIE!                                      

    Krystian Godlewski VIC

 
 
Antonina Domańska "Historia żółtej ciżemki"
 
Być może niektórzy z Was kojarzą ten tytuł z książki do polskiego, gdzie zamieszczono jej fragment. Opowiada ona o Wawrzku, chłopcu o niezwykłych umiejętnościach w rzeźbieniu. Hmmm, ale to trochę nudno brzmi, co? To co powiecie na Wita Stwosza i przerażającego Czarnego Rafała, inaczej Hincza Bartnika, Majstra lub Hetmana, a przez Wawrzusia zwanego Pielgrzymem? Co będzie, jak ten zbój uweźmie się na naszego biednego malca? Ale to jeszcze nie koniec! Co z Szymonem z Lipnicy, z Janem Długoszem, a nawet z królem? Tak, nasz Wawrzek wszystkich ich znał! Ba, nawet oczka jego gawędziły z królewny oczętami podczas wieczerzy w zamku. Ale jak do tego doszło? Przecież on był tylko urwisem z Poręby! W jaki sposób zaczął pracować z Witem Stwoszem nad ołtarzem i naraził się rozbójnikowi? Tego wszystkiego dowiecie się, czytając "Historię żółtej ciżemki"!
Zapraszam do lektury ;).

Lucy Maud Montgomery  „Rilla ze Złotego Brzegu" 

 Opowiem Wam o książce. Nie jest to jednak byle jaka pozycja, taka, jaką na chybił trafił weźmiesz z półki. To historia o dziewczynie, która w jeden wieczór straciła wszystko, co można utracić, a nawet więcej. Spokój- zastąpiony ciągłym lękiem o los, swój, najbliższych, całego kraju. Tak, jeśli pomyśleliście o wojnie, to właśnie to. Rilla musi poukładać wszystko na nowo. Wstępuje do Czerwonego Krzyża, ma dziecko... Właśnie, dziecko. Skąd ono się wzięło i co się z nim stanie? Czy wszyscy powrócą z wojny? Jak to się zakończy? Te, oraz najróżniejsze inne tajemnice odkryjesz, czytając tę właśnie nie byle jaką książkę- „Rillę ze Złotego Brzegu”.

 Rick Riordan „Percy Jackson i bogowie olimpijscy. Złodziej pioruna"

Zanim pomyślicie: „Eeee, znowu mitologia? Paderewski mi wystarczy!", poczekajcie! Może jednak zaciekawią Was... na przykład matematyczka (czyt. harpia),wyglądająca jakby chciała rozjechać szkolne szafki harleyem, albo nauczyciel łaciny, który lekko... skoniał? W każdym razie niewyparzone komentarze Percy'ego rozśmieszą zdecydowanie każdego. Bo wiecie, on wcale nie chciał być herosem i stać się dla potworów (nie tylko czytelniczych! Wiecie, dysleksja) czymś jak promocja na cały asortyment w sklepie lub darmowa uczta w KFC. Poznajcie perypetie tego dwunastoletniego syna Posejdona! Oby mu (i Wam) się udało (dotrwać do końca tej książki)!

                                                                                               Gabriela Godlewska kl. VI c

Kornel Makuszyński ,,Szatan z siódmej klasy’’

Nie masz co zrobić w czasie dni wolnych od szkoły? Może masz ochotę poznać historię bardzo wciągającą, a także pełną zwrotów akcji?

Zachęcam Cię do przeczytania historii, jaką przeżył Adaś Cisowski, aby pomóc rodzinie Gąsowskich.

Wciągniesz się w niebywałą przygodę 17 letniego chłopaka, który dla dobra tak naprawdę nieznajomych zaryzykował własnym życiem. Będzie to historia straszna, a czasami pełna śmiechu. Bohater tej książki w trakcie wakacji znalazł się w domu Gąsowskich w Bejgole, gdzie działa się cała akcja i czy właśnie tam znalazł swoją …miłość?

Książka może być trochę trudna do zrozumienia w niektórych momentach, ponieważ język Makuszyńskiego był trochę starszy od naszego. To nie znaczy, że musisz się zniechęcać! Książka może Cię wiele nauczyć. Widzisz, już nie będziesz się nudzić. Chętnie poczytam także Wasze opinie na temat tej książki. Moja jest bardzo dobra.

Gabrysia Wojno kl. VI c

Cześć ! Nie lubisz czytać książek, a szkolne lektury to dla Ciebie okropne tortury? Możesz to zmienić, tylko potrzebujesz ciekawej książki, a wtedy czytanie będzie przyjemnością. Chciałbym Ci przedstawić interesującą oraz pełną przygód książkę związaną z mitologią grecką pt. '”Percy Jackson I Bogowie Olimpijscy Ostatni Olimpijczyk''.Jest to V tom powieści znanego pisarza Ricka Jordana. Głównym bohaterem tej książki jest 16 letni chłopak o imieniu Percy. Jest półbogiem, czyli herosem. Jego ojciec to Posejdon, władca mórz. Gdy heros skończy 16 lat, będzie musiał udać się do wyroczni delfickiej, aby poznać swój dalszy los. W tej książce jest opisana walka herosów oraz bogów przeciwko Kronosowi władcy tytanów, którzy chcą zniszczyć Olimp, aby moc bogów i ich potomstwa wygasła. Młody heros wraz ze swym kolegą Backfordem wkradli się na statek wrogów, po czym zdetonowali ładunki greckiego ognia, najpotężniejszej broni w świecie półbogów. Moim zdaniem jest to książka godna polecenia; może zachęci ona też i Ciebie do przeczytania.

Maksymilian Brzóska Kl. VIc

Roald Dahl  James i ogromna Brzoskwinia

(W sam raz na kwarantannę)

,,- Zgaś to cholerne światło! - wrzasnęła, ciskając butem w sufit.

Świetlik z wolna otworzył jedno oko i utkwił je w Stonodze.

- Chamstwo w niczym ci nie pomoże - zauważył ozięble..."

            Jesteście ciekawi, kto tak ze sobą rozmawia? Oczywiście, że Wam tego nie powiem, lepiej przeczytajcie książkę pt. James i ogromna Brzoskwinia Roalda Dahla!

James, który w nieprzyjemnych okolicznościach stracił rodziców, trafia do znienawidzonych ciotek - Szpili i Gąby, które bezustannie dokuczają sobie złośliwymi  wierszami wymyślanymi na bieżąco. Musi pracować bez przerwy ani wynagrodzenia.  Pewnego razu, podczas rąbania drewna, robi sobie krótki odpoczynek. Zza krzaków nagle wychodzi staruszek. W ręce trzyma foliową torebkę  o podejrzanej zawartości.

„ - Przypatrz się dobrze, mój drogi - powiedział staruszek, otwierając torebkę i przechylając ją w stronę Jamesa. Chłopiec zobaczył, że wypełnia ją masa czegoś zielonego, coś jakby kamyczki albo kryształki, a każdy wielkości ziarnka ryżu. Były niesamowicie piękne i wydzielały jakąś jasność, dziwną świetlistość, która sprawiała, że jarzyły się i migotały w prześliczny sposób.[...]

- A teraz słuchaj - powiedział nieznajomy - co masz z tym zrobić. Przynieś wielki dzban wody i wsyp do niego wszystkie te zielone ziarenka.[...]Po paru minutach woda zacznie się pienić i gwałtownie bulgotać, a wtedy musisz szybko wypić całą zawartość.[...]Zaraz potem zaczną ci się przydarzać cudowne rzeczy[...]."

Jednak gdy chłopiec miał wykonać tę czynność, w ...Ykhym...GŁUPI sposób stracił zielone kryształki.

Następnego dnia drzewo brzoskwiniowe, od dawna suche i bez owoców, urodziło OGROMNĄ, soczystą brzoskwinkę.

Wieczorem James wymknął się z domu, aby popatrzeć na dorodne „ bydlę", kiedy ujrzał na dole owocu mały otwór, jednak na tyle duży, że mógł wczołgać się do niego bez problemu. Szedł przez brzoskwiniowy korytarz, aż dotarł do pestki. Zauważył w niej coś jakby drzwi. Po wejściu do pestki spotkał nowych przyjaciół-stawonogów ( i jedną pierścienicę :D) takich jak : Biedronka, Panna Pająk czy nasi ulubieńcy - Stonoga i Świetlik.

Znalazł się w zupełnie innym świecie, który traktował jak swój dom. Wspólnie z przyjaciółmi przeżywał zwariowane przygody, takie jak np. nadzianie brzoskwini na szpikulec najwyższego budynku świata.

            Jeśli myślisz, że te dwa tygodnie będą szare i smutne, przeczytaj tę zabawną, komediową książkę pełną sympatycznych owadów, zabawnych dialogów (najwięcej o świetle :P) oraz wierszy idealnie opisujących każdego bohatera ( okazuje się, że owady też mają kompleksy :D). Pozwala oderwać się od rzeczywistości i potrafi pocieszyć i rozbawić każdego.

            Autor napisał wiele innych książek tego typu, m.in. BFG, znaną Wam zapewne z filmu Charlie i fabryka czekolady oraz Danny, mistrz świata, których recenzje napiszę kiedy indziej.

            Na razie powinna Wam wystarczyć książka z brzoskwinią w roli głównej. Tylko pamiętajcie, nie chodźcie do księgarni, tylko zamawiajcie na Allegro! :-)

                                                                                              Polecam i pozdrawiam.

                                                                                              Barbara Dołęgowska klasa VI c

 Kornel Makuszyński „Szatan z siódmej klasy”

 Chcesz się przenieść  w świat  przygody? W czasy, które są odległe od naszych, ale równie ciekawe?

Polecamy  do przeczytania historię Adasia Cisowskiego.

Spotkasz się z uczniem o niebywałej inteligencji i pomysłowości. Zachwycą Cię jego przenikliwość, poczucie humoru i życzliwość. Przeżyjesz razem przygodę- czasem niebezpieczną, a czasem  pełną humoru. Spojrzysz w fiołkowe oczy pięknej dziewczyny... Czytaj.  Zwróć uwagę , czym różnią się czasy, w których żyje Adaś  i nasze, współczesne.

Język Makuszyńskiego może sprawić Ci trochę trudności. Nie zniechęcaj się,  niepostrzeżenie wzbogacisz swoje słownictwo. Same korzyści. VI c  już czyta ( POZDRAWIAM!) . Czytaj i Ty. Czekamy na wrażenia.

Redakcja

Henryk Sienkiewicz „ Latarnik”

Nudna lektura? Nic podobnego. Historia Polaka- tułacza, którego los rzucił we wszystkie zakątki świata. Spójrz na mapę w  atlasie. Czy  Skawiński był na wszystkich kontynentach? Dlaczego? Dlaczego z taką wdzięcznością przyjął pracę na latarni? Na czym polegały jego obowiązki?

I wreszcie- punkt kulminacyjny! „ Pan Tadeusz”! Skąd wziął tekst? Co z niego  odczytał? Jakie emocje temu towarzyszyły? Jak myślisz, dokąd  Skawiński zmierzał po zwolnieniu z posady? Czekamy na Twoje wrażenia.

Redakcja

Ernest Hemingway „ Stary człowiek i morze”

Nic się nie dzieje w książce? Santiago płynie i płynie?  I nic? Właśnie ta  prostota fabuły powinna Cię zastanowić. Za to opowiadanie uhonorowano autora  Nagrodą Pulitzera , otrzymał też Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Treść jest tylko zaczątkiem do rozważań o życiu. Książka jest pełna zagadek- w sam raz dla Ciebie. Odkrywaj świat morskich zwierząt, badaj relacje człowieka z przyrodą na podstawie zachowania starego rybaka.  Jak zachowują  się rekiny, poczuwszy krew? Co robią meduzy, których stary tak nie lubi? A co powiesz o relacji delfinów? Wreszcie, jeśli powyższe będzie za trudne, spójrz na przyjaźń Manolina ze starym człowiekiem.

Nie spiesz się, myśl nad każdym obrazem, wracaj do tekstu. I co? Napisz do Redakcji  o swoim spotkaniu z morzem- życiem.

Redakcja

Lucy Maud Montgomery „ Ania z Zielonego Wzgórza”

 Zapewniam Cię, polubisz tę rudowłosą dziewczynkę, doświadczoną przez życie, pełną obaw, które jednak równoważy optymistyczne podejście do życia.

Myśli, że nie jest pięknością. Boi się utraty przyjaciół. Walczy o miłość Mateusza i Maryli. Ciągle kłóci się z Gilbertem. Jest sobą, choć czasem przez to wpada w kłopoty. Spotkaj się z nią! Wiele Cię nauczy!

Jej historia- zabawna, pouczająca, wzruszająca...same zalety! - na pewno Ci się spodoba. Czasem będą  dość długie opisy przyrody przez pryzmat wyobraźni Ani. To też atut. Może Ty nie zawsze zauważasz jej piękno?

„ Ania z Zielonego Wzgórza” to pierwszy tom dłuuuuugiej  serii. Zaczytaj się!

Redakcja

vulcan

Ogłoszenia

  • Makulaturę zbieramy, lasy oszczędzamy! +

    Samorząd Uczniowski zachęca do oddawania makulatury! Zbiórki odbywają się w każdy piątek od godziny 7:30. Za oddawanie makulatury liczone są Czytaj więcej
  • Film "Niezwykła wizytacja" +

    Zeszłoroczni  absolwenci byli na wycieczce w Toruniu. Stała się ona doskonałą inspiracją do nakręcenia filmu w konwencji baśniowej z udziałem...samego Czytaj więcej
  • Jak się macie, Mole Książkowe?To konkursy dla Was! +

    Biblioteka znowu ma dla Was ciekawą ofertę konkursową na prawie cały rok szkolny! Czytasz? Wypożyczaj więc książki z naszej biblioteki Czytaj więcej
  • 1

mol

biblioteka

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Obecnie stronę ogląda ...

Odwiedza nas 4829 gości oraz 0 użytkowników.

baner projekt

Stop cyberprzemocy

stop

My na mapie

Drukuj