Aktualności
Plan lekcji
Wykaz podr.

 12 grudnia czwarto- i piątoklasiści obejrzeli w miejskim kinie adaptację swojej szkolnej lektury obowiązkowej Jana Brzechwy „Akademia pana Kleksa”.

Film „ na motywach” , więc swobodna reżyseria Macieja Kawulskiego jak najbardziej uzasadniona. Obraz był bardzo dynamiczny. Widz był z główną bohaterką Adą Niezgódką w Nowym Jorku, by zaraz przenieść się do Japonii, w Karpaty, w różne inne miejsca, aż wreszcie do Katowic. W Akademii uczą się nie tylko chłopcy, jak było w książce. Sam główny bohater jest dziewczynką. Scenarzyści rozbudowali wątek szpaka Mateusza, czyniąc z niego ramy całej opowiedzianej w filmie historii. Sam Mateusz nie jest poważnym księciem, prawą ręką Kleksa. To raczej błazeńska postać, która razem z dziwacznym nauczycielem przemyca mądrości życiowe: żyj chwilą, patrz sercem, bądź sobą, zdobywaj się na empatię, nie trać czasu, nie spełniaj oczekiwań innych, tylko bądź szczęśliwy. Sama prawda.

Ciekawa była zabawa słowem w akademii. Zabawa, która i nas może sporo nauczyć. Jakże często blokujemy realizację naszych marzeń, wynajdując „ALE”. Np. „Chcę pojechać w podróż, ale… i tu szukamy ograniczeń. Kleks mówi: Chcę coś zrobić, WIĘC… i tu dopiero jest szereg pomysłów zbliżających do realizacji pragnień. Ta lekcja, zdaniem Redakcji, jest niezwykle cenna. Naucz się jej i wciel w swoje życie.

Nie możemy Wam opowiadać całego filmu.  Raczej jest dla starszych dzieci. Opinie mogą być podzielone. Na pewno, jeśli uporządkujemy i zrozumiemy wszystkie obrazy, przesłanie jest cenne. W dzisiejszym świecie wilków człowiek człowiekowi mogłby być …człowiekiem.

Redakcja

godlo1

vulcan

Ogłoszenia

  • Nowości wydawnicze w bibliotece! +

  • Uwaga! Aktualny nr konta bankowego na wpłaty za obiady szkolne +

    Odpłatność za obiady wynosi 5,00 zł za dzień. Opłatę za obiady proszę uiszczać zgodnie z harmonogramem, jedynie poprzez wpłatę na Read More
  • Uwaga, obiady w styczniu! +

    Stołówka szkolna w Miejskim Zespole Szkół informuje, że za STYCZEŃ 2025 wpłatę za obiady: - należy uiścić w terminie od 01.01.2025 Read More
  • Godziny pracy basenu +

    Informujemy, że basen jest czynny od poniedziałku do niedzieli od godziny 9:00 do 21:00Zapraszamy! Read More
  • 1

Kalendarz

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

poznaj polske

bip

laboratoria

wf awf

szkola pamieta

mobilna pracownia

ose logo

mol

ekopracownia logo

eko logo

wfosigw

narodowy fundusz logo

ministerstwo klimatu logo

baner projekt

aktywna szk logo

ministerstwo sportu logo

orly sportu logo

unia logo

rp logo

fundusze logo

fundusze logo1

Stop cyberprzemocy

stop