13 maja 2022 roku odbyła się VII edycja szkolnego konkursu „Polskie Powstania Narodowe w XVIII - XIX wieku”. Celem konkursu było poszerzenie wiadomości związanych z walką Polaków o zachowanie i odzyskanie niepodległości w wymienionych wyżej wiekach.
Pytania dotyczyły nie tylko historii naszego kraju, ale również historii naszego regionu i miasta, ponieważ również tu u nas - szczególnie w okresie powstania styczniowego, trwały zażarte walki z armią zaborcy rosyjskiego.
W konkursie brało udział 16 uczniów z klas: IVc, VIa, VIIa, VIIb, VIIIb i VIIIc. Poziom wiedzy i przygotowania uczestników konkursu był bardzo wysoki.
Maksymalna liczba punktów możliwych do zdobycia wynosiła - 38.
Wyniki najlepszych w konkursie:
I miejsce
Sebastian Kossykowski, kl. VIIIc – 37 pkt.
II miejsce
Michał Zaręba, kl. VIIa – 36 pkt.
III miejsce
Wiktor Wyszomirski, kl. VIIa – 35 pkt.
IV miejsce
Mateusz Kulesza, kl. VIIa – 32 pkt.
V miejsce
Maja Zagroba, kl. VIIIb – 26 pkt.
Gratulujemy Zwycięzcom Konkursu. Z całą pewnością i dumą stwierdzamy, iż są to Uczniowie naszej Szkoły, którzy są prawdziwymi pasjonatami Polskiej historii.
Zapraszamy wszystkich za rok na kolejną edycję.
Tomasz Krajewski
Jak zachęcić uczniów edukacji wczesnoszkolnej do podziwiania dzieł sztuki? Wizyta w muzeum? Wirtualny spacer po najsłynniejszych galeriach świata? A może… zamiana w obraz? Uczniowie klas 3 c i 1 c wzięli udział w projekcie edukacyjnym, w którym przy pomocy rodziców mieli za zadanie wcielić się w wybrane dzieło sztuki. Wszyscy biorący udział spisali się na medal!
Pomysły były najrozmaitsze, od dzieł sztuki arcymistrzów światowego malarstwa, takich jak twórczość Leonarda da Vinci czy Rembrandta, po mało znanych współczesnych autorów. Wspaniałe jest to, jak różnie interpretowano to zadanie. Jedni wcielili się kropka w kropkę np. w „Babie lato” Chełmońskiego, inni natomiast komicznie, lecz bez lekceważenia przedstawili to dzieło. Obrazy dzieci świadczą o tym, jak otwarte i kreatywne są młode umysły (i nie tylko młode ;) ). A to właśnie było celem naszego projektu.
Link do prezentacji poniżej. Zapraszamy na nasz wirtualny wernisaż.
https://view.genial.ly/6283639be41463001871e6b6/presentation-projekt-zywy-obraz-iiic-i-ic
Aleksandra Borawska, Sylwia Musiejczuk
Prace są świetne! Musicie wejść w podany link i obejrzeć wyniki rodzinnej twórczej zabawy. Na pewno znajdziecie swoje ulubione dzieło, a przy okazji zapamiętacie tytuły prac i nazwiska malarzy. Redakcja jest zachwycona i czeka na wystawę żywych obrazów w szkole. Warto! Świetna inicjatywa! Gratulujemy młodym artystom. To wcale nie było łatwe zadanie!
Redakcja
18 maja cała społeczność uczniowska została zaproszona na koncert Uniwersyteckiej Orkiestry Dętej w Białymstoku. Spotkanie zorganizował p. Cezary Witkowski trębacz z orkiestry i ulubiony pan od muzyki. On też prowadził całe wystąpienie.
Muzykami dyrygował znany już nam profesor Sylwester Sobola.
Na koncert przybyli burmistrzowie naszego miasta p. Jarosław Siekierko i p. Ewa Konarzewska oraz 6 par małżeńskich świętujących 50. rocznicę ślubu. Osoby te dziś po koncercie odebrały medale okolicznościowe Prezydenta RP z rąk Burmistrza miasta. Gratulujemy tak pięknego jubileuszu.
Koncert zasadniczo składał się z dwóch części. W pierwszej artyści zagrali muzykę filmową. Zabrzmiały takty z filmów „Star Wars”, „ Alladyn”, Piraci z Karaibów” , „Szczęki” i innych, których tytułów nie sposób spamiętać. Miło było popatrzeć na publiczność: otwarte z zachwytu oczy, podrygujące do tańca nogi i na twarzach radość przeplatana z melancholią . Orkiestranci wywołali przeróżne emocje, a publiczność świetnie nawiązała z nimi dialog.
W drugiej części- bardziej edukacyjnej- prowadzący p. Cezary zaprezentował instrumenty, a muzycy dali popis ich dźwięków. Zaczęło się od instrumentów dętych drewnianych: fletu piccolo, fletu poprzecznego, oboju, klarnetu, saksofonów, poprzez dęte blaszane: trąbkę, tubę, instrumenty towarzyszące: gitarę basową i kontrabas do rytmicznych: perkusję, kotły, ksylofon i dzwonki. Dzieci usłyszały dźwięki z „Pszczółki Mai”, „Różowej pantery”, melodię z „Lata z radiem”, a także zmienną w nastroju pozycję „Kapryśny Alojzy” i pogodną „Bezwietrzny dzień”. Nie obyło się bez Gershwina i motywów z Morricone - tu widzowie czują niedosyt… Za krótko, zdecydowanie! W sumie okazało się, że wszyscy muzycy „coś niecoś potrafią”, jak dowcipnie o sobie powiedział pan Cezary, który poprzez dystans do siebie i szkoły umiał stworzyć bardzo przyjazną atmosferę.
To już kolejne wielkie wydarzenie artystyczne w naszej szkole. Obecność szkoły muzycznej w naszym Zespole Szkół daje sposobność wszystkim dzieciom do naturalnej edukacji muzycznej i obycia z podstawową wiedzą. Ci wszyscy, którzy na co dzień słyszą czasem nieporadne dźwięki w szkole, wiedzą, że prowadzi to do odkrycia emocji - wzruszenia, radości - w koncercie solowym lub na wiele instrumentów. Dziękujemy wykonawcom i organizatorom za tę cudowną lekcję z dźwiękami.
Redakcja
Od października młodzież naszej szkoły przygotowywała się do współzawodnictwa na arenie wojewódzkiej z zakresu wybranych przez siebie przedmiotów. Praca to ogromna, wymagajaca czasu i uwagi. Sprawdzana była znajomość dodatkowych lektur, tekstów źródłowych i pozycji naukowych- dość obszernych i trudnych.
16 maja 2022 r. w Białymstoku odbyłyła się uroczysta gala, na której wręczono tytuły laureatów konkursów przedmiotowych. Uroczystość zaszczyciły swoją obecnością panie kurator, które uhonorowały najlepszych z najlepszych nagrodami i dyplomami.
Miło nam poinformować, że laureatami Wojewódziego Konkursu Biologicznego zostali Wiktoria Szepietowska z VIII a i Filip Ołdakowski z VIII b. Opiekunem zdobywców zaszczytnego tytułu była p. Katarzyna Bartłomiejczuk.
Finalistkami Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego zostały Barbara Dołęgowska i Gabriela Godlewska , obie z klasy VIII c prowadzone przez p. Luizę Borawską.
Finalistą Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego został Filip Ołdakowski z VIII b przygotowywany przez p. Ewę Turlewicz.
To ogromne osiagnięcia tych uczniów. Gratulujemy serdecznie i życzymy powodzenia na nowych etapach nauki w szkołach średnich.
Redakcja
Wróciła normalność. Miło było pojechać po dwóch latach stagnacji( z powodu pandemii ) do Szepietowa na dyktando. Współzawodnictwo odbyło się 11 maja. Organizatorami były Szkoła Podstawowa i GOK w Szepietowie. Ma ono sporą tradycję, bo odbyło się już po raz dwudziesty. Zawsze z klasą, zawsze w miłej atmosferze, perfekcyjnie przygotowane.
Naszą szkołę reprezentowały wyłonione w wewnątrzszkolnym konkursie uczennice: Maria Buczyńska z klasy V a i Aleksandra Faszczewska z VI a - startujące w kategorii IV - VI; oraz Barbara Dołęgowska i Gabriela Godlewska z VIII c - kategoria klas VII - VIII. Dziewczyny były przygotowywane przez p. Ewę Dąbrowską i p. Luizę Borawską.
Po napisaniu tekstu, podczas gdy komisja sprawdzała prace, młodzież miała ucztę w GOK. I dla ciała, i dla ducha. Smaczny poczęstunek- chyba każdy lubi pizzę- i koncert wokalny przygotowany przez cały zespół artystek. Czas upłynął niepostrzeżenie.
Jesteśmy dumni z występu wszystkich dziewczynek. Gabrysia zajęła drugie miejsce, Basia trzecie- różnica skreślonego przecinka - a Ola i Marysia zostały wyróżnione. W konkursie startowało 38 uczestników, więc sukces jest ogromny. Skoro takie dobre wyniki były indywidualnie, punktacja nieomylnie sprawiła, że cała drużyna - cztery osoby - wywalczyła I miejsce. Cieszymy się bardzo! Gratulujemy!
Uczestniczki otrzymały słodkie drobiazgi, świetne książki Olgi Tokarczuk, Ericha Emmanuela Schmidta, Hanny Kowalewskiej i Joanny Bator. Drużynowo połączyła je historia o Wiedźminie.
Dziękujemy organizatorom za umożliwienie startu w dyktandzie. Tęskniliśmy już bardzo.
Redakcja
5 maja 2022 r. o godzinie 18.00, w piękne i słoneczne popołudnie, w Miejskim Ośrodku Kultury w Wysokiem Mazowieckiem odbył się kolejny koncert z cyklu Muzyczna w MOK-u. Tym razem koncert poświęcony był 231 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz wpisany był w Obchody Miejskie Święta Konstytucji.
Nazwa koncertu "Cześć polskiej ziemi, cześć i chwała" świetnie oddawała charakter wydarzenia. Wzięli w nim udział uczniowie naszej Szkoły Muzycznej I stopnia, ale też gościnnie wystąpiła uczennica Wiktoria Radziwił z klasy V A n Szkoły Podstawowej nr 2. Koncert rozpoczął się występem Orkiestry Dętej pod kierunkiem Pana Jana Kacprowskiego. Pod jego batutą zabrzmiał "Mazurek Dąbrowskiego" oraz "Mazurek 3 maja". Wystąpili również soliści: Barbara Dołęgowska (skrzypce), Jan Ołdakowski (fortepian), Szymon Gaczkowski i Miłosz Olędzki (fortepian i skrzypce), Karolina Mościcka (trąbka), Adam Rybicki (akordeon).
Podniosłego nastroju dodały również recytacje wierszy. W trzeciomajowej poezji zaprezentowali się Wiktoria Wojtkowska, Zuzanna Wojtkowska oraz Dominik Molenda. Warto zaznaczyć, że oprócz orkiestry wystąpiły również pozostałe dwa duże zespoł: Chór Szkolny Cantabile pod kierunkiem Pani Moniki Sypytkowskiej oraz Orkiestra Skrzypcowa, która prowadzona jest przez Panią Katarzynę Januszkiewicz. Zaznaczyć należy również, że całość koncertu prowadzona była przez nasze uczennice - Wiktorię Wojtkowską i Zuzannę Wojtkowską, które popisały się w pełni profesjonalną konferansjerką.
Serdecznie wszystkim gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów.
Bardzo dziękujemy portalowi ewysmaz.pl, dzięki któremu możemy cieszyć się z profesjonalnej fotorelacji, na którą również zapraszamy:
Zdjęcie czołowe artykułu pochodzi z portalu eWysMaz.pl
4 maja podwoje Miejskiego Zespołu Szkół otworzyły się na przyjęcie przyszłych pierwszoklasistów i ich rodziców. Dzień Otwarty! Sposobność obejrzenia budynku szkolnego i zapoznania się z kadrą.
Już w drzwiach mili goście zostali powitani przez uśmiechnięte wychowawczynie i dyrekcję szkoły. Zaraz, zaraz… Jako pierwszy na spotkanie wyszedł patron szkoły, sam Mikołaj Kopernik! To budująca zapowiedź, bo przecież astronom był znany z wszechstronności, którą zapewnia także nauka w tej właśnie szkole. O kształceniu muzycznym nie wspomnę… a jest na wyciągnięcie ręki…
Na początku zaproponowano przedstawienie. Na sali baletowej w pięknej scenerii wszyscy drugoklasiści zaprezentowali występ z okazji Światowego Dnia Ziemi. Aktualna tematyka, piękne recytacje uosobionych postaci były miłym akcentem uroczystości. Na scenie pojawiły się Słońce, Wiosna, różne zwierzątka, za nawet postaci z Kosmosu! Wszystko zagrane perfekcyjnie z wdziękiem właściwym tylko tak młodym artystom. Oczywiście opiekę nad wykonawcami sprawowały bardzo zaangażowane wychowawczynie. Brawo za występ! Naprawdę robił wrażenie!
Po spektaklu zebrani zostali zapoznani z historią i aktualnościami szkoły. Profesjonalna prezentacja ukazała migawki z różnorodnych uroczystości i imprez szkolnych, z ekranu popatrzyły twarze laureatów i finalistów konkursów o wszechstronnej tematyce. Jest tego sporo, bo w szkole dużo się dzieje.
Na zakończenie goście mogli pozwiedzać cały budynek. Byli oprowadzani przez bajkowe postaci z SU. Być wprowadzonym do szkoły przez Królewnę Śnieżkę? To dopiero frajda!
Dzieciom podobał się budynek. Przestronne korytarze, jasne, dobrze wyposażone sale, hala sportowa. Wszystko czyste i przytulne. Do szkoły zapraszali nauczyciele- doświadczeni, kreatywni, znani z życzliwego podejścia do dzieci. Nic tylko rozpocząć naukową przygodę z tą kadrą i w tym budynku! Zapraszamy!
Dziękujemy dzieciom i rodzicom za liczne przybycie. Mamy nadzieję, że spotkamy się we wrześniu i wspólnie rozpoczniemy fascynującą podróż w głąb wiedzy!
Redakcja
29 kwietnia uczniowie wszystkich klas wzięli udział w uroczystości upamiętniającej uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Apel przygotowały klasy czwarte pod opieką wychowawczyń: p. Ewy Waszczuk, p. Małgorzaty Nadolnej , p. Moniki Kuleszy i p. Iwony Godlewskiej.
Dzieci przedstawiły historię uchwalenia konstytucji. Wyrecytowały piekne wiersze o charakterze patriotycznym. Ujawniły się na forum szkoły nowe talenty wokalne, bo śpiew solistów i solistek naprawdę robił wrażenie. Artyści zadbali także o sugestywną i wyrazistą dekorację. Nikt nie miał wątpliwości, czego dotyczy tematyka apelu. Na scenie pojawili się sam król i przedstawiciele polskiej magnaterii!
To drugi apel w tym roku szkolnym. Publiczność jest głodna takich wydarzeń i każdy z uwagą słuchał występu, przenosząc się w trudne czasy końca XVIII wieku.
Dziękujemy artystom i opiekunom. To było bardzo udane wystąpienie, o czym możecie się przekonać, oglądając zdjęcia w galerii.
Redakcja
Już od miesiąca cieszymy się wiosną, chętniej przebywamy wśród zieleni, która koi nasze myśli. Chcemy jak najdłużej cieszyć się światem czystym, nieskażonym cywilizacyjnymi skażeniami. Takie ekologiczne przesłania ma innowacja pedagogiczna realizowana w klasach drugich „Zdrowa Ziemia, zdrowi my”.
Jak ulżyć naszej planecie uczyły się dzieci klas drugich. Z okazji Dnia Ziemi 22 kwietnia przygotowały ze swoimi wychowawcami inscenizację o tematyce ekologicznej. Dzieci opowiadały jak dbać o las, jak segregować śmieci, jak ważny jest dobry stan przyrody. Przekonywały o tym swoich starszych i młodszych kolegów i koleżanki z innych klas. Świetnie wykonane recytacje, z radością zaśpiewane piosenki przyciągały uwagę również rodziców i zaproszonych gości. Niespodzianką były także zagadki kierowane do publiczności – każdy mógł zdobyć tytuł Małego Ekologa.
Występ dostarczył wiele niezapomnianych wrażeń oglądającym, ale również występującym. Gra sceniczna to nie tylko słowa padające ze sceny, to także pięknie wykonane dekoracje i wspaniale dobrane kostiumy, a wszystko podane w lekki, żartobliwy sposób.
Magdalena Doroszkiewicz
25 kwietnia w naszej szkole odbyły się wywiadówki klas I- VIII. Niby nic nadzwyczajnego, zebrania zdarzają się cyklicznie, ale miło było zobaczyć się z rodzicami w rzeczywistości po serii wywiadówek przed ekranem.
Ciekawie mieli rodzice ósmoklasistów. Na zaproszenie dyrektora p. Jarosława Jankowskiego na wywiadówki przybyli dyrektorzy wysokomazowieckich szkół średnich i bezpośrednio zaprezentowali ofertę swoich placówek. Powitaliśmy p. Aldonę Dołubizno ( ZSOiP) p. Józefa Sokolika ( CKZ) i p. Andrzeja Jamiołkowskiego ( ZSZ).
Dyrektorzy pięknie zaprezentowali swoje szkoły. Zwrócili uwagę na nowoczesnosć kierunków, atrakcje wyjazdowe za granicę, stypendia i poczucie bezpieczeństrwa w rodzimych placówkach. Każdy rodzic mógł zadać pytania, rozwiać wątpliwości co do ścieżki kształcenia swej pociechy. Nie jest łatwo. Młodzież musi wziąć pod uwagę zarówno swoje zainteresowania, predyspozycje , ale także dojrzałosć emocjonalną. Trzeba pamiętać, że szkoły średnie wybierają nawet czternastolatki, a decydować o swoim życiu w tym wieku? Oj, trudne!
Dziękujemy dyrektorom za przybycie, a dzieciom i rodzicom życzymy jak najlepszych wyborów.
Redakcja
22 kwietnia 2022 r. uczniowie klasy VII C wraz z wychowawcą p. Katarzyną Bartłomiejczuk oraz Moniką Kuleszą uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji #Sadzimy 1000 drzew na minutę organizowanej przez Lasy Państwowe. Hasło przewodnie akcji nie wzięło się z niczego, bowiem leśnicy w Polsce sadzą rocznie 500 milionów drzew, co daje właśnie po przeliczeniu około 1000 drzew w ciągu minuty.
Aby tradycji stało się zadość, przyjęliśmy zaproszenie Nadleśnictwa Rudka i Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wysokiem Mazowieckiem, by wspólnie posadzić las, zadbać o naszą planetę i kultywować współpracę międzypokoleniową.
Po krótkim instruktażu z sadzenia dębu i BHP zaprezentowanym przez miejscowego Leśniczego p. Adama Stanisławskiego, podzieliliśmy się na zespoły i zabraliśmy się do pracy. Okazało się, że nie było tak lekko. Wspólnie wysadziliśmy ok. 2000 sadzonek dębu w okolicach miejscowości Michałki.
Po wytężonej pracy czekała nas miła niespodzianka w postaci ogniska, gorącego bigosu z kiełbaską, ciasta i herbaty.
Jesteśmy dumni z siebie, że dbamy o naszą planetę, bo to przecież lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt.
Jesteśmy świadomi, iż mamy ograniczone pole działania w sprawie zmian klimatycznych. Ale niech każdy robi tyle ile może. Nie bądźmy bezradni i obojętni!
Uczniowie klasy VIII C
Odwiedza nas 58 gości oraz 0 użytkowników.