O szkole
Plan lekcji
Wykaz podr.

Masz poczucie rytmu? Muzyka gra Ci w duszy? Dobrze trafiłeś. Ta szkoła jest właśnie dla Ciebie. Poznaj zasady, kryteria i tryb rekrutacji do Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Wysokiem Mazowieckiem. Zawarte są one w Statucie Szkoły Muzycznej. Regulamin rekrutacji uczniów znajdziesz w rozdziale 6 statutu. Zapraszamy do lektury. Jeśli się zdecydujesz, wnioski o przyjęcie do szkoły dostępne są w sekretariacie Miejskiego Zespołu Szkół i na naszej stronie w zakładce Szkoła Muzyczna / Rekrutacja.

 

Czym jest ta szkoła i jak funkcjonuje?


Szkolnictwo muzyczne opiera się na sieci szkół I oraz II stopnia, działających głównie w miastach powiatowych. Szkoły muzyczne I stopnia to miejsca, gdzie dzieci i młodzież w wieku od 6 do 16 lat uzyskują gruntowną wiedzę, z ogólnie pojmowanych, nauk muzycznych - zarówno od strony praktycznej jak i merytorycznej. Poznawanie zasad muzyki, gra na instrumentach, śpiew to jedne z wielu elementów wchodzących w zakres wielopoziomowego kształcenia muzycznego. Zajęcia są prowadzone po zakończeniu lekcji w podstawówkach czy gimnazjach. Nauka w takim trybie będzie wymagać poświęcenia części wolnego czasu, ale można śmiało powiedzieć, że będzie uczyć jak rozsądnie gospodarować tym czasem, i to już od najmłodszych lat. Rozwinie też takie cechy jak: systematyczność, wytrwałość czy punktualność.

 

Czego będzie się można nauczyć w takiej szkole?


Najprościej mówiąc – tworzyć i odbierać muzykę. Przedmioty wykładane są związane z profilem szkoły. Należy do nich: praktyczna nauka gry na instrumentach (fortepian, skrzypce, gitara, akordeon, klarnet, flet i saksofon), granie w zespołach instrumentalnych, wokalnych czy rytmicznych, zajęcia chóru, poznawanie zasad muzyki. Ważnym elementem procesu edukacyjnego szkół muzycznych jest indywidualna praca nauczyciela z uczniem. Na zajęciach nauki gry na instrumencie jest tylko jeden uczeń. To bardzo ważne, gdyż nauczyciele, by jak najskuteczniej przekazać wiedzę, planują swoją pracę w oparciu o indywidualne możliwości mentalne i manualne każdego podopiecznego. W kwestii odbierania muzyki, szkoła muzyczna pozwala na głębsze rozumienie zarówno samej muzyki, jak i ogólnie sztuki.

 

Kto się może uczyć i kto będzie uczyć?


Rekrutacja, w przedziale wiekowym od 6 do 16 lat, będzie prowadzona do 25 maja bieżącego roku. Kwalifikacja kandydatów odbywać się będzie na podstawie tzw. badania przydatności. Polega ono na sprawdzaniu uzdolnień ogólno-muzycznych (słuchu muzycznego, poczucia rytmu, itp.)
Kadra pedagogiczna Samorządowej Szkoły Muzycznej to ludzie kompetentni. Absolwenci muzycznych uczelni wyższych z Białegostoku, Gdańska czy Bydgoszczy. Są to nauczyciele wyspecjalizowani w swojej dziedzinie, posiadający kwalifikacje pedagogiczne i odnoszący sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej.
Szkoła muzyczna staje się niewątpliwie chlubną wizytówką miasta. Konkretne efekty jej pracy będą widoczne po kilku latach, kiedy to pierwsi absolwenci zasilą składy istniejących zespołów lub stworzą własne. Miejska orkiestra dęta, chóry parafialne, teatry, big bandy – to tylko niektóre inicjatywy, które bez wątpienia powstają naturalnym biegiem zdarzeń.
Czy wszyscy absolwenci szkoły muzycznej I stopnia zostaną w przyszłości zawodowymi muzykami? To się okaże. Każdy jednak odniesie korzyść z takiej edukacji - bez względu na to, jaki zawód będzie wykonywał w przyszłości.

Adam Januszkiewicz

vulcan

godlo1

Ogłoszenia

 • Nowe teksty uczniowskie +

    Kto zna naszą stronę, wie, że można na niej zamieszczać swoją twórczość. Czasem temat jest zaproponowany, czasem dajemy Wam Czytaj więcej
 • Uwaga! Dni wolne od zajęć dydaktycznych w roku szk. 2022/2023 +

  Informujemy, że w roku szkolnym 2022/2023 dodatkowe dni wolne od zajęc dydaktycznych to: 31.10.2022 02.11.2022 02.05.2023 24-26.05.2023 (egzaminy ósmoklasistów - dni Czytaj więcej
 • Nowości wydawnicze w bibliotece! +

 • Uwaga! Zmiana nr konta bankowego na wpłaty za obiady szkolne +

  Odpłatność za obiady we wrześniu 2022 r. wynosi 90 zł (4,50 zł * 20 dni), z wyłączeniem 02.09.2022 - w tym dniu Czytaj więcej
 • 1

mol

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Obecnie stronę ogląda ...

Odwiedza nas 1964 gości oraz 0 użytkowników.

poznaj polske

bip

laboratoria

szkola pamieta

wf awf

baner projekt

Stop cyberprzemocy

stop

My na mapie

Drukuj