Aktualności
Plan lekcji
Wykaz podr.

16 kwietnia w  Szkole Podstawowej w Szepietowie odbyło się XXII Powiatowe Dyktando. Zgłosiło się 9 szkół, każda z czteroosobowym składem zawodników- szkolnych mistrzów ortografii. Konkurencja odbywała się w dwóch kategoriach wiekowych- klasy IV- VI i VII -VIII. 

Nasze dziewczyny Ala Gołaszewska z IV c i Lidka Stypułkowska z VII a zajęły po drugim miejscu w swojej kategorii wiekowej. Nauczycielami prowadzącymi są p. Monika Dołęgowska i p. Ewa Dąbrowska. Do konkursu przystąpiły też Marysia Buczyńska z VII a i Laura Michałowska z VI c. Teksty były trudne, choć pozornie nienaszpikowane ó, ż, rz i h.  Kilka przecinków, kilka ortografów i punkty spadają od stu w dół. 

Gratulujemy dziewczynom, mają szansę zmierzyć się rówieśnikami jeszcze w przyszłym roku. Ich sukcesem jest też to, że we współzawodnictwie zajęły grupowo trzecie miejsce. Polska ortografia jest trudna. Każdy o tym wie. 

Redakcja

W ubiegłym tygodniu w naszej szkole miały miejsce eliminacje do Powiatowego Konkursu Poezji i Piosenki Angielskiej. Konkurs odbył się dwóch grupach wiekowych – w kategorii wiersz i piosenka.

Konkurs cieszył się dużą popularnością. Miło jest wiedzieć, że piosenka angielska, ale i poezja, nie jest obca naszej młodzieży. Jury w składzie p. Małgorzata Nadolna oraz p. Monika Kulesza wyłoniło następujących laureatów:

Grupa kl 7-8

1. Lidia Stypułkowska kl 7a

2. Wiktoria Radziwił kl 7a

Grupa kl 4-6

1. Nadia Szepietowska kl 6c

2. Aleksander Norkowski kl 5b

3. Nikola Sieńkowska kl 5b

4. Izabela Targońska kl 6d

5. Hanna Włostowska kl 6c

Wszystkim Uczestnikom dziękujemy za podjęty trud, a laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Monika Kulesza

12 kwietnia klasa 6c wraz z panią Anną Jamiołkowską i panią Moniką Kulesza wzięły udział w akcji sadzenia lasu, która była częścią szóstej edycji akcji #sadziMY - wielkiego narodowego sadzenia drzew. Całość nadzorował i merytorycznych wskazówek udzielał pan leśniczy Adam Stanisławski. Posadziliśmy ponad 400 buków i dębów. Zwieńczeniem pracy było ognisko przygotowane przez Rodziców – kiełbaski i słodkości. A kto jeszcze miał siły, mógł pograć „w gałę” lub poszukać żab.

Spędziliśmy miło piątkowy dzień na łonie przyrody. Odpoczywając od szkolnej codzienności, obcując z budzącym się do życia lasem, przekonaliśmy się, warto włożyć trochę wysiłku w zrobienie czegoś dobrego.

Dziękujemy panu Adamowi Stanisławskiemu, Rodzicom oraz sponsorowi kiełbasek - panu Puchalskiemu (Dom Weselny „Kuczyn”)

Monika Kulesza

W sobotę 13 kwietnia odbył się Półfinał Igrzysk Grupy Zachodniej Dzieci w biegach przełajowych. Wszyscy zawodnicy wykazali się hartem ducha i ciała pokonując bardzo wymagającą trasę. Najlepiej z naszych uczniów zaprezentowali się uczniowie, którzy to zajmując czołowe lokaty, uzyskali awans do Finału Wojewódzkiego.
Uczniowie, którzy awansowali do Finału Wojewódzkiego:
- Michalina Prużanin 3m. (2012 r.)
- Wiktoria Czaja 12m. (2010 r.)
- Kornelia Płońska 3m. (2009r.)
- Paulina Herman 8m. (2009r.)
- Zuzanna Kamińska 11m (2009r.)
- Maciej Ostrowski 9m. (2009r.)
Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na arenie wojewódzkiej.


Redakcja

Kiermasz słodkości organizowany 11 kwietnia w naszej szkole cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej zebraliśmy i przekazaliśmy fundacji kwotę 5860,30 zł. To taka nasza wspólna cegiełka przeznaczona na pomoc nieuleczalnie chorym dzieciom z podlaskiego domowego hospicjum prowadzonego przez Fundację "Pomóż Im" na rzecz Dzieci z Chorobami Nowotworowymi. Hasłem XIV edycji kampanii „Pola Nadziei” prowadzonej przez Fundację są słowa: „Pomoc ma kwitnącą moc”. Poprzez drobne gesty możemy nieść nadzieję na lepsze jutro potrzebującym stałej opieki dzieciom. Serdecznie dziękujemy Uczniom i ich Rodzicom, którzy czynnie włączyli się w zorganizowanie tego kiermaszu i upiekli pyszne ciasta oraz Wszystkim, którzy zakupili słodkości okazując serce.

POMAGANIE MA MOC!

Organizatorzy

Jednym z działań innowacji pedagogicznej "Mowa ojczysta naszym skarbem narodowym" realizowanym w klasach III jest akcja "Duży - czyta małemu". Z tej okazji odwiedzili nas uczniowie klasy 2TLb ZSZ im. S. Staszica w Wysokiem Mazowieckiem. Starsze koleżanki i koledzy przeczytali uczniom klas 3a i 3b wiersze polskich poetów. Starsi koledzy wykazali się dużą kulturą i zaangażowaniem. Niektórzy z nich niedawno ukończyli nasza szkołę. To miłe, że wracają do nas w innej roli.
Było to pierwsze spotkanie, ale wkrótce odbędą się następne.

Redakcja

11 kwietnia 2024 roku odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski uczniów klas I-III „W kolorowym świecie poezji polskiej dla dzieci”. Do artystycznych zmagań przystąpiło 22 uczniów, wyłonionych podczas eliminacji klasowych.

Konkurs przebiegał w serdecznej i miłej atmosferze. Występom dzieci towarzyszyły wielkie emocje. Wybór laureatów był niełatwy, ponieważ wszyscy uczestnicy prezentowali wysoki poziom. Zmagania z trudną sztuką recytacji oceniała Komisja Konkursowa w składzie: p. Małgorzata Mokrzewska, p. Agnieszka Żebrowska i p. Marta Dąbrowska. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i notesy. Laureaci otrzymają nagrody z rąk Pana Dyrektora podczas najbliższego apelu.

Na podium staną:

I miejsce – Zuzanna Łachacz z klasy 1a

II miejsce – Wiktoria Puławska z klasy 1a

III miejsce – Marcelina Kamińska z klasy IIIa

Wyróżnienia: Natalia Pryczynicz z klasy IIIc, Lena Wiśniewska z klasy IIId, Daniel Szelewiński z klasy IIa.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy talentu artystycznego i dziękujemy za udział w konkursie!


B. Janiuk
M. Doroszkiewicz
I. Wojno

Miło nam ogłosić, że w konkursie " Wysokomazowieckie limeryki" organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 w Wysokiem Mazowieckiem wyróżnieni zostali nasi dwaj uczniowie Łukasz Sarnacki z Vb i Aleks Gaweł z VII a.

 Konkurs cieszył się sporym zainteresowaniem. Powstało wiele wierszyków ( 51) mniej lub bardziej związanych z naszym miastem i okolicami. Limeryk- niby prosta forma, ale wymaga jednak pracy. Trzeba zmieścić się w 34 sylabach, zastosować rymy aa,b,b,a, zachować żartobliwy ton. W tym roku było za mało czasu, ale jeśli konkurs stanie się tradycją, spróbujemy zawalczyć w przyszłym.

Gratulujemy wyróżnionym poetom i tym, którzy zmierzyli się z tą specyficzną formą i ciekawym tematem. Dla nas też jesteście zwycięzcami.

Redakcja

A oto relacja uczestnika gali:

4 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Wysokiem Mazowieckiem odbyło się podsumowanie Powiatowego Konkursu Poetyckiego „Wysokomazowieckie Limeryki”. Prowadzącym uroczystości był nauczyciel j. polskiego Tomasz Śmigielski, który jest też jednocześnie pomysłodawcą tego konkursu. Gościem honorowym i sponsorem nagród był Burmistrz Miasta Wysokie Mazowieckie p. Jarosław Siekierko.

Po przywitaniu i przedstawieniu wszystkich gości oraz jurorów odbyło się wręczenie nagród i wyróżnień. Najpierw dla miejsc 1-3 w kategorii wiekowej klasy IV-VI. Potem był przerywnik w postaci odśpiewania jednego z wierszy Juliusza Słowackiego. Następnie rozdano nagrody za miejsca 1-3 w kategorii klas VII-VIII. I kolejny wiersz śpiewany, jako przerywnik, tym razem autorstwa Adama Mickiewicza. Później rozdano 12 nagród za wyróżnienia i został zagrany na skrzypcach utwór „Ave Maria”.

Mały poczęstunek zakończył całą uroczystość.

Łukasz Sarnacki

 

mocniaki rMocniaki – tak śmiało możemy nazwać naszych uczniów klas pierwszych – Ib i Ic, którzy nie wahali się wziąć udziału w ogólnopolskim konkursie „Szkolne przygody Gangu Mocniaków”.
Najmłodsze klasy naszej szkoły przygotowały plakaty przedstawiające talerz zdrowego żywienia, czyli 5 grup produktów potrzebnych do kompletnego i zbilansowanego odżywiania. Wspólnie przygotowały Dzień Kulinarnych Mocniaków, którego kluczowym elementem było samodzielne przygotowanie posiłku z zachowaniem zasad talerza zdrowego żywienia. Plakat stanowił główny element dekoracji.
Relacja tych wydarzeń trafiła w ręce jury konkursu. Zwracało ono szczególną uwagę na kreatywność, oryginalność oraz widoczne zaangażowanie dzieci w tworzenie prac i organizację Dnia Kulinarnych Mocniaków. Laureaci obu klas zdobyli Nagrodę Główną w postaci dyplomów i pluszowych zabawek!

Gratulujemy!

Magdalena Doroszkiewicz, Renata Gniazdowska

28 lutego 2024 roku Wojewoda Podlaski Pan Jacek Brzozowski zaprosił uczniów klas I – III szkół podstawowych z województwa podlaskiego do wzięcia udziału w I edycji ,„Konkursu wojewody podlaskiego na kartkę wielkanocną”.
Konkurs pod patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty zorganizowany przy wsparciu Muzeum Wojska w Białymstoku polegał na samodzielnym zaprojektowaniu i wykonaniu wielkanocnej kartki świątecznej w dowolnej technice plastycznej (rysowanie, malowanie, wyklejanie, wydzieranie, grafika, itp.
Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania, by wyłonić zwycięzcę, ponieważ na konkurs wpłynęło prawie 1100 kartek wykonanych przez uczniów klas I- III z województwa podlaskiego.
Miło jest nam ogłosić, że autorką tegorocznej kartki wielkanocnej Wojewody Podlaskiego jest Hania Grzybowska, uczennica klasy I a Szkoły Podstawowej nr 2 w Wysokiem Mazowieckiem. Hania zachwyciła jurorów talentem i inwencją twórczą. Jej zwycięska praca została oficjalną kartką wielkanocną Wojewody Podlaskiego i zostanie wraz z życzeniami wysłana m.in. do prezydenta, premiera, parlamentarzystów, samorządowców i instytucji z regionu.
W dniu 25 marca 2024 roku podczas uroczystego wręczenia nagród w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku Hania odebrała nagrodę z rąk Wojewody Podlaskiego.

Cieszymy się z sukcesu Hani, gratulujemy talentu i życzymy wielu osiągnięć w kolejnych konkursach!

Bogusława Janiuk

„Niedziela Palmowa, zwana również Niedzielą Męki Pańskiej, a w polskiej tradycji ludowej Kwietną lub Wierzbną Niedzielą, została ustanowiona na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, kiedy to mieszkańcy miasta witali Go, machając gałązkami palmowymi.”*
„W tradycji Kościoła palma symbolizuje zarówno męczeństwo, jak i tryumf, a zatem i Mękę, i chwalebne Zmartwychwstanie Jezusa oraz nieśmiertelność duszy ludzkiej. Procesje z palmami wyrażają więc głębokie treści religijne.”**

Czy wiecie dlaczego zanosimy palmy do kościoła? Przychodząc z palmami uczestniczymy w pięknej polskiej tradycji, która jest symbolem odradzającego się życia.
Zgodnie z tą właśnie tradycją, w Niedzielę Palmową 24 kwietnia br. o godz. 10:00, uczniowie Miejskiego Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Wysokiem Mazowieckiem, których prace zostały nagrodzone lub wyróżnione w 26 Regionalnym Konkursie na Wykonanie Palmy Wielkanocnej, licznie brali udział w uroczystej Mszy Świętej w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu. Wśród uczestników nie zabrakło rodziców, babć i dziadków, bo na to niezwykłe wydarzenie, którego tradycje sięgają bardzo głęboko, przybyli całymi rodzinami. Uroczystość rozpoczęła się procesją z palmami, która prowadziła do kościoła. Trudo było oderwać wzrok od tych cudowności! Duże, średnie i… te malutkie, rozpraszały uwagę uczestników swym urokiem, kolorami, pomysłowością i starannością wykonania.
Może Wasi rodzice, a na pewno dziadkowie, pamiętają, jak wczesnym rankiem dziewczęta i chłopcy zbierali się grupkami, chodzili od domu do domu, by wysmagać tak przygotowaną wieczorem palmą – witką, czy gałązką z olszyny, przecierającego ze zdziwienia oczy śpiocha, który postanowił tego dnia zostać w łóżku nieco dłużej. Miało to dać zdrowie i szczęście na nadchodzący rok. „Palma bije, nie zabije, Wielki Dzień, a za noc Wielkanoc!” – wołały dzieci. Krzyku przy tym było, a i czasem płaczu, ale też śmiechu i wesołej zabawy.
Czy znacie te zwyczaje? Zapytajcie o nie seniorów rodziny. Będziecie zadziwieni, jak wiele ciekawych historii mają Wam do opowiedzenia.

Iwona Godlewska

* Niedziela Palmowa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, online: https://www.gov.pl/web/kultura/niedziela-palmowa, dostęp: 24.03.2024
** Polskie obyczaje. Niedziela Palmowa, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, online: http://wspolnotapolska.org.pl/kultura/obyczaje/016.php, dostęp: 24.03.2024

Dzień otwarty dla każdej szkoły jest bardzo ważny. To właśnie wtedy możemy podzielić się tym, co oferuje placówka naszym przyszłym uczniom.

20 marca w Szkole Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika odbył się dzień otwarty dla Rodziców i Uczniów przyszłorocznych klas pierwszych koordynowany przez wychowawczynie obecnych klas trzecich.

O 17.00 rozpoczęło się spotkanie z przyszłymi pierwszoklasistami i ich Rodzicami. Małych kandydatów tuż przed wejściem witały dwa nasze misie Mikuś i Ryś. Wręczały one gadżety, które pozwolą wspomnieniami wrócić do tego dnia. Uroczystość rozpoczął Pan Dyrektor Jarosław Jankowski, serdecznie witając dzieci i ich bliskich w murach szkoły. Następnie odbyła się część artystyczna w wykonaniu klas trzecich urozmaicona tańcem i piosenką.

Świetnie również zaprezentowali szkołę uczniowie Samorządowej Szkoły Muzycznej, zachęcając do dołączenia do ich grona w przyszłym roku. Nie odbiegały poziomem dzieci z 5d, które zaśpiewały piosenkę w języku angielskim pod czujnym okiem Pani Barbary Agnihotrii.

Niespodzianką był występ grupy tanecznej z Akademii Artystycznej ,,Ancymonek” pod kierownictwem Piotra Akackiego, który swoją energią zaraził chyba wszystkich.

Na koniec części oficjalnej Dyrektor z zaangażowaniem opowiedział o atutach naszej placówki, ale również o sukcesach uczniów w różnych konkursach, we współzawodnictwie sportowym i oczywiście w nauce, co potwierdzają wyniki egzaminów. Prezentacja multimedialna, którą rodzice i dzieci mieli możliwość obejrzeć, zgrabnie ilustrowała słowa Dyrektora.

Następnie rodzice na własne oczy mogli się przekonać, jakie warunki oferuje szkoła. W tym roku w rolę przewodników wcielili się uczniowie najstarszych klas przebrani za różne postacie z bajek. To właśnie one oprowadzały po salach lekcyjnych, w których można było np. wziąć udział w eksperymentach chemicznych, kodowaniu, pomalować sobie twarz, zrobić kolorowy warkoczyk, obejrzeć świat w okularach 3D, czy obejrzeć pokaz robotów. Rodzice mogli zapoznać się również z pracą świetlicy, a najmłodsi w tym czasie korzystali z magicznego dywanu. Na koniec wszystkie grupy spotkały się ponownie na hali sportowej, by umilić sobie czas na dmuchańcu czy jedząc popcorn i watę cukrową. Oferowano także pamiątkowe zdjęcie. I tu szczególne podziękowania dla: Akademii Artystycznej ,,Ancymonek”, Misiolandii, sklepu ,,Puchatek”, Państwa Sutkowskich oraz dla wszystkich zaangażowanych w organizację tego dnia.
Jesteśmy bardzo dumni z naszej szkoły. To nie tylko budynek, ale miejsce, które tworzą wspaniali ludzie nastawieni na rozwój powierzonych im dzieci. Nasza szkoła to miejsce, do którego chce się wracać.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego ważnego dnia.

Organizatorzy

 

21.03.2024 r. to Światowy Dzień Lasu, Pierwszy Dzień Wiosny, Dzień Wagarowicza. Uff… dużo tego.

W tym dniu klasa 4c z wychowawcą p. Katarzyną Bartłomiejczuk i p. Moniką Kulesza oraz studenci UTW sadzili las. Sprytni czwartoklasiści pokazali, że chcą zmieniać świat na lepsze. Więcej lasów to czystsze powietrze, mniejsze zagrożenie suszą, szansa na lepsze życie dla przyszłych pokoleń.

Wielopokoleniowa akcja sadzenia lasu polegała na zasadzeniu 2 gatunków drzew liściastych: lipy i dębu, aby nasze polskie lasy były bardziej bioróżnorodne i dzięki temu odporne na czynniki środowiskowe.

Była krótka pogadanka o znaczeniu lasu w życiu człowieka, instruktaż pana leśniczego jak sadzić drzewa, wspólna, ciężka, ale jak przyjemna praca. Były rozmowy z panem nadleśniczym na temat systemów korzeniowych drzew, mykoryzy i jej znaczenia. Znaleźliśmy też grzyby wpisane do Czerwonej Księgi grzybów zagrożonych wyginięciem: kubianka rudawa, czarka szkarłatna lub austriacka.

Po ciężkiej pracy był relaks. Wspólne rozmowy, ognisko, zupka królewska, kiełbaski, ciepła herbata, a na koniec…. niespodzianka! Każdy uczeń otrzymał zestaw smakołyków. Mniam, mniam. Dziękujemy bardzo.

Wspólne sadzenie drzew to nie tylko sposób na ochronę środowiska, kształtowanie świadomości ekologicznej, ale również doskonała okazja do budowania więzi społecznych. Razem możemy więcej! Pamiętajcie – LAS TO ŻYCIE!


Sadzenie lasu to kolejne działanie związane z projektem „Ziemio, nie znikaj!”, realizowane w związku z utworzeniem Ekopracowni.

Redakcja

W dniach 19-21 marca uczniowie z klas I-III brały udział w Ogólnopolskim Konkursie Olimpusek.
Dzieci mogły sprawdzić swoją wiedzę z zakresu języka polskiego, angielskiego oraz matematyki.

Olimpiada Olimpusek z języka polskiego polegała na rozwiązaniu przez uczniów sprawdzianu pozwalającego sprawdzić umiejętność wyszukiwania informacji w tekście, znajomość podstawowych pojęć z zakresu wiedzy o języku oraz podstawowych zasad ortograficznych.

Olimpiada z matematyki pozwoliła sprawdzić uczniom umiejętność myślenia matematycznego, rozpoznawania podstawowych figur, rozwiązywania prostych równań, liczenia i porównywania miar.

Olimpiada z języka angielskiego pozwoliła uczniom sprawdzić wiedzę ze słownictwa i podstawowych zwrotów.

Olimpiady pozwalają także na rozwijanie wyobraźni i myślenia twórczego dzieci. Sprawdziany obejmują zestaw 21 pytań zróżnicowanych w zależności od klasy, zawierają pytania o różnej skali trudności, dlatego też wszyscy uczniowie mogą spróbować swoich sił.

Każdy z uczestników olimpiady, niezależnie od uzyskanego wyniku, otrzyma dyplom uznania, a dla najlepszych zostały przewidziane dyplomy laureata i nagrody.

Jak poszło naszym uczniom? Lista zwycięzców zostanie opublikowana 17 maja 2024. Trzymamy kciuki!

Koordynatorki

 

Każdego roku 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Choć data ta symbolizuje również pierwszy dzień wiosny, dla nas to czas, aby zwrócić uwagę na potrzeby  osób z zespołem Downa. 

Warto podkreślić, że  te osoby są nieocenionym skarbem społecznym i mają wiele do zaoferowania naszemu światu. Mają swoje pasje, talenty i marzenia – takie same jak każdy z nas. Ważne jest, aby wspierać je w realizacji tych celów i starać się budować społeczność pełną akceptacji i empatii. Zachęcamy do refleksji nad naszymi postawami wobec innych ludzi. Nie bójmy się różnorodności – to ona sprawia, że nasz świat staje się bardziej barwny i interesujący. Uczniowie pokazali, że różni ich tak niewiele- tylko jeden dodatkowy, niepasujący chromosom – tak jak dodatkowa, niepasująca skarpetka. A czy na pewno niepasująca? .

Dominika Krajewska, Aneta Śliwowska

W Oddziale Wojewódzkim Związku OSP RP w Białymstoku odbyło się podsumowanie Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego etapu wojewódzkiego pt. „Zapobiegajmy Pożarom”.
Uczniowie w różnych technikach plastycznych przedstawili własne wyobrażenia udziału straży pożarnych w akcjach ratowniczo – gaśniczych i działaniach związanych z przeciwdziałaniem zagrożeniom, zwalczaniem i usuwaniem skutków klęsk żywiołowych i ekologicznych oraz ratownictwa specjalistycznego.
Komisja konkursowa oceniła 113 prac młodszych i starszych wykonawców. Uwagę komisji zwróciła praca ucznia naszej szkoły - SP2 Miejskiego Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika - Szymona Kaczyńskiego z klasy 6c, który na szczeblu wojewódzkim w III grupie wiekowej szkoły podstawowe V-VIII otrzymał V nagrodę. Uroczyste podsumowanie z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród laureatom i wyróżnionym uczniom odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Szepietowie 11 marca 2024r. Opiekunem Szymona była Pani Iwona Godlewska.
Warto wspomnieć, że praca Szymona zdobyła wcześniej wyróżnienie na etapie powiatowym, a podsumowanie tego miłego wydarzenia i wręczenie nagród miało miejsce 5 lutego 2024r. w Urzędzie Starostwa Powiatowego w Wysokiem Mazowieckiem.
To nie pierwsza edycja tego konkursu, w której Szymon odniósł sukces. Serdecznie gratulujemy!

Iwona Godlewska

21 marca to tradycyjny Dzień Wagarowicza. Czasem uczniowie mają pomysł na ten czas i spędzają go luźniej, ale równie miło, jak przy nicnierobieniu. Klasy czwarte, piąte i ósme były w kinie, niektóre później na pizzy. Słońce zachęcało do spacerów, dobre towarzystwo także.

Film „ Cudowny chłopak- biały ptak” luźno łączy się fabularnie ze znaną projekcją z udziałem Julii Roberts. Rzecz dzieje się głównie podczas okupacji we Francji. Historia utalentowanej Żydówki, przyjaciółki, rozpieszczanej szczęśliwej córeczki, zakochanej pierwszy raz nastolatki. Nie jest to jednak lekka komedyjka romantyczna, do jakich przyzwyczaiło nas współczesne kino. To piękny film- mądry, z przesłaniem, wywołujący łzy, które nawet chłopcy ukradkiem ocierali. To opowieść o rzeczywistości, która może przez kilka dni z kolorowej i obiecującej zamienić się w życiowy koszmar- niewymyślony, zgotowany człowiekowi przez człowieka. Wojna, nienawiść, antysemityzm kontra życzliwość, poświęcenie, równość.

Bardzo dobrze spędzony dzień.

Popołudnie wiosenne, po szkole, także zachęca do aktywności. Mądrej. Nicnierobienie nic nie wnosi.

Redakcja

W listopadzie br. szkolnego uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Wysokiem Mazowieckiem wzięli udział w XXI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Tęcza”, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Fascynujący świat natury”. Konkurs miał na celu aktywizację dzieci i młodzieży, rozwijanie wrażliwości estetycznej i twórczej ekspresji, kształtowanie umiejętności plastycznych, kreatywności oraz wyrabianie poczucia estetyki. Wyłoniono oryginalne prace pod względem wykonania, kompozycji, indywidualnego podejścia do tematu, czerpania radości z procesu tworzenia oraz kształtowania postawy twórczej wobec siebie i świata.
Dzieci i młodzież swoje prace mogli zaprezentować w formie: rysunku i pracy malarskiej wykonanych dowolną techniką, wycinanki, wydzieranki, kolażu lub zestawu fotografii.
Pragniemy poinformować, że w kategorii „Maluch” (uczniowie klas I-III szkoły podstawowej) II miejsce w kraju zajęła uczennica klasy 3C – Natalia Strzymińska, której opiekunem była Pani Sylwia Musiejczuk.

Ogólnopolska Komisja Konkursowa na etapie szkolnym wyróżniła prace 10 uczniów przyznając im dyplomy wyróżnienia za bardzo dobry wynik. Oto oni:
1) Hanna Grzybowska kl.1a (op. p. Bogusława Janiuk)
2) Vanessa Łuniewska kl. 2b (opiekun p. Urszula Tymińska)
3) Zuzanna Zgierun kl. 2c (opiekun p. Katarzyna Prużanin)
4) Jakub Jabłoński kl. 2d (opiekun p. Aleksandra Borawska)
5) Liliana Piekutowska kl. 3b (opiekun p. Iwona Wojno)
6) Aleksandra Chojnowska kl.3c (opiekun p. Sylwia Musiejczuk)
7) Lena Fiedorczuk kl.5d; Julia Łukianiuk kl.5d; Izabela Targońska kl.6d; Maria Buczyńska kl.7a (opiekun p. Iwona Godlewska)

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Iwona Godlewska

Miło nam poinformować, że znane są wyniki 26 Regionalnego Konkursu na Wykonanie Palmy Wielkanocnej. Konkurs zorganizowany został przez: Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem oraz Parafię p.w. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu.

Komisja przy ocenie palm, zgodnie z regulaminem Konkursu, brała pod uwagę pomysły artystyczne, własną inwencję twórczą, zgodność wykonania z lokalną tradycją oraz ogólny wygląd i efektowność kompozycji.
JURY oceniło 447 palm oraz przyznało nagrody:
Nagroda specjalna – 10 palm, w tym 1 palma otrzymała Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Podlaskiego
I nagroda – 39 palm
II nagroda – 47 palm
III nagroda – 70 palm
IV nagroda – 138 palm
Jury wyróżniło 136 palm
Ze względu na nieregulaminowe wykonanie palm jury przyznało 7 nagród pocieszenia. Są to palmy wykonane ze sztucznych, gotowych, starych materiałów (całe palmy lub elementy z lat poprzednich) lub zakupione czy niewykonane własnoręcznie przez uczestników.

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym składamy WIELKIE GRATULACJE!!!

Lista osób nagrodzonych

Iwona Godlewska

Z okazji Europejskiego Dnia Logopedy dzieci z klas I wzięły udział w konkursie "Moje spotkanie z logopedą" zorganizowanym przez logopedę szkolnego p. Magdalenę Śmigielską.

Spośród zgłoszonych prac nagrodzone zostały 3:
I miejsce - Iga Wnorowska kl.1a
II miejsce - Joanna Sarmacka kl.1a
III miejsce - Adrian Sarnacki kl. 1a

Ponadto każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom i słodki upominek.
Prace uczniów można podziwiać na gazetce przy świetlicy klas I.

Dziękujemy Radzie Rodziców za zapewnienie nagród, a zwycięzcom i uczestnikom gratulujemy, życząc sukcesów w kolejnych konkursach.

Magdalena Śmigielska

17 marca br. o godz. 15:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Czyżewie, podczas wydarzenia pt. " Noc z sowami", odbyło się podsumowanie i wręczenie nagród w Powiatowym Konkursie Plastycznym "Sowy tradycyjne i fantastyczne".
Spośród 326 prac nadesłanych z 23 instytucji oświaty i kultury powiatu wysokomazowieckiego Komisja konkursowa postanowiła nagrodzić oraz wyróżnić najpiękniejsze i najciekawsze prace uczniów.
Z naszej szkoły w kategorii klas I - IV nagrodę otrzymał Tymon Moczydłowski - opiekun Pani Renata Gniazdowska natomiast wyróżnienia Komisja przyznała Wiktorii Dąbrowskiej z kl. 4A oraz Oliwii Niemyjskiej z kl. 4A – opiekun Pani Iwona Godlewska.
Zwycięzcom składamy gratulacje i życzymy dalszych sukcesów plastycznych!

Wychowawcom i opiekunom gratulujemy zdolnych uczniów!

Iwona Godlewska

To kolejne działanie w ramach realizacji projektu „Ziemio, nie znikaj!”, związanego z utworzeniem Ekopracowni.

Działanie to wpisało się w obchody Światowego Dnia Wody. Adresowane było szczególnie do uczniów klas 4, ale również do całej społeczności szkolnej.
Głównym celem działania „Woda nas uwodzi” było zwrócenie uwagi uczniów na znaczenie wody słodkiej i propagowanie zrównoważonej gospodarki zasobami wody. Oszczędzając wodę na co dzień, chronimy nie tylko (bardzo skromne) zasoby wody w Polsce, ale przede wszystkim wpływamy na jakość środowiska nie tylko w najbliższym otoczeniu, lecz na całym świecie. Ograniczając swoje zapędy konsumenckie, oszczędzając energię, papier, chronimy środowisko (w tym klimat), a co za tym idzie – zasoby wodne na całym świecie.

Ja, Ty i Twoja rodzina, szkoła i społeczność możemy coś zmienić, zmieniając sposób, w jaki korzystamy, konsumujemy i zarządzamy wodą w swoim życiu. Wartość wody to znacznie więcej niż jej cena – woda ma ogromną i złożoną wartość dla naszych gospodarstw domowych, żywności, kultury, zdrowia, edukacji, ekonomii i integralności naszego środowiska naturalnego.
W gospodarstwach domowych, szkołach i miejscach pracy – woda oznacza zdrowie, higienę, godność i produktywność.

Obecnie woda jest skrajnie zagrożona przez rosnącą populację, rosnące wymagania rolnictwa i przemysłu oraz pogarszające się skutki zmian klimatycznych. Jest ona podstawą prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek naszego ciała, reguluje ciśnienie, oczyszcza organizm z toksyn czy utrzymuje odpowiednią temperaturę ciała.

Ile należy pić dziennie wody? – dorosły człowiek powinien wypić w ciągu dnia około 2 litrów.
Woda to życie – te słowa należy rozumieć nie tylko jako metaforę, ale i dosłownie. By żyć potrzebujemy wody!

W związku z obchodami 22 marca Światowego Dnia Wody, uczniowie klas 4 wykonali plakaty, na których przedstawili m. in. problem braku wody pitnej na świecie a także sposoby oszczędzania wody. Plakaty stanowią stałą ekspozycję w szkole. Nie przechodź obojętnie! Zapoznaj się z wymowną treścią i chroń nasz skarb – WODĘ!


„EKOPRACOWNIA – zielone serce szkoły” powstała w ramach „Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej”, finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Redakcja

W związku ze zbliżającym się Dniem Św. Patryka, które przypada 17 marca, w naszej szkole również poczuliśmy atmosferę tego wyjątkowego święta.
Klasa VI B wraz z wychowawcą p. Małgorzatą Nadolną przygotowała atrakcje dla uczniów: zieloną ściankę, przy której uczniowie mogli zrobić sobie zdjęcia w różnym przebraniu oraz quiz wiedzy o Św. Patryku i o Irlandii. Oczywiście ZIELONY kolor był motywem przewodnim a każdy przez chwilę mógł poczuć się „a little bit Irish".
Happy St. Patrick’s Day!!!💚

Małgorzata Nadolna

W tym roku mija 110 lat od I wojny światowej, nazywaną także Wielką Wojną. Ten pierwszy światowy konflikt przyniósł śmierć milionom ludzi, zniszczenia wojenne oraz setki psychicznie i fizycznie okaleczonych żołnierzy. Pod koniec 1918 roku zarówno państwa centralne, jak i Ententy znalazły się na skraju wyczerpania sił i środków koniecznych do prowadzenia walki. Wojnę zakończyło dopiero włączenie się Stanów Zjednoczonych do konfliktu i rewolucja w Niemczech. Po końcu działań zbrojnych nastąpiły geopolityczne zmiany, na które wiele narodów czekało od niepamiętnych czasów. Wielkie imperia upadły, monarchowie abdykowali - nastąpił nowy porządek europejski. Polska uzyskała długo oczekiwaną i upragnioną niepodległość. Podzielony między zaborców od 123 lat naród ginął na frontach w obcych mundurach. Przegrana i rozpad mocarstw rozbiorowych doprowadziły do tego, że przy pomocy państw Ententy Polska na nowo pojawiła się na mapach Europy. Koniec wojny nie oznaczał końca zmagań dla wolnego państwa. Jeszcze kilka lat trwały walki o granicę, w tym choćby odpieranie najazdów armii bolszewickiej.


Wystawa, którą obejrzeli uczniowie klasy IV a w Muzeum Wojska w Białymstoku opowiada o okresie pierwszowojennych zmagań, poprzedzonych zamachem na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga w Sarajewie oraz odzyskaniu niepodległości i walce o granice II RP. Podstawą bardzo ciekawej wystawy były oryginalne eksponaty . Ta żywa lekcja historii niezmiernie podobała się uczniom.
Po zwiedzeniu wystawy uczniowie wzięli udział w zajęciach, podczas których wykonali samodzielnie nieśmiertelniki.


Kolejnym punktem wycieczki był oczywiście posiłek w McDonaldzie. Opiekunkami wyjazdu uczniów były: p. Anna Piętka-Lubowicka i p. Iwona Godlewska.


Anna Piętka-Lubowicka

godlo1

vulcan

Ogłoszenia

  • Uwaga! Dni wolne od zajęć dydaktycznych w roku szk. 2023/2024 +

    Informujemy, że w roku szkolnym 2023/2024 dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktycznych w Szkole Podstawowej nr 2, to: 02.11.2023 28.03.2024 Czytaj więcej
  • Nowości wydawnicze w bibliotece! +

  • Uwaga! Aktualny nr konta bankowego na wpłaty za obiady szkolne +

    Odpłatność za obiady wynosi 5,00 zł za dzień. Opłatę za obiady proszę uiszczać zgodnie z harmonogramem, jedynie poprzez wpłatę na Czytaj więcej
  • Uwaga, obiady szkolne +

    Szanowni Państwo! Stołówka szkolna w Miejskim Zespole Szkół informuje, że:- Wydawanie obiadów w roku szkolnym 2023/2024 zaczyna się od dnia Czytaj więcej
  • 1

mol

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Obecnie stronę ogląda ...

Odwiedza nas 348 gości oraz 0 użytkowników.

bip

poznaj polske

laboratoria

szkola pamieta

wf awf

ekopracownia logo

eko logo

wfosigw

narodowy fundusz logo

ministerstwo klimatu logo

baner projekt

Stop cyberprzemocy

stop