11 września 2015 roku w Białymstoku odbył się  jubileuszowy XV Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Hasło tegorocznego marszu brzmiało "Koniec wojny, 1945-1989 nowe zniewolenie".
Główną część uroczystości stanowił przemarsz kilku tysięcy uczestników ulicami Białegostoku spod Pomnika Katyńskiego do kościoła Ducha Świętego, gdzie odprawiona została msza święta. Przy tym kościele znajduje się Grób Nieznanego Sybiraka. I właśnie tam marsz zakończył się ekumenicznymi modlitwami, złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy, apelem poległych oraz salwą honorową.
Marsz organizowany jest po raz kolejny w stolicy Podlasia, gdyż z terenów wschodniej Polski deportowano, czyli wywieziono, najwięcej osób. W latach 1939-1941 oraz po II wojnie światowej na Syberię i do Kazachstanu NKWD (Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych Związku Radzieckiego) wywiozło ponad milion Polaków.
W uroczystościach brali udział uczniowie naszego gimnazjum z klasy IA oraz Poczet Sztandarowy. Opiekunem młodzieży był pan Tomasz Krajewski.

Uczestnicy marszu

 

Dla ciekawości podamy, że dzień wcześniej na stadionie w Białymstoku w ramach Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru wystąpiły zespoły Lao Che i Kult. Młodzieży w różnym wieku było mnóstwo. Zespoły spisały się na medal. Dlaczego o tym wspominamy? Pamięć o sybirakach można czcić w rozmaity sposób. Ważne, by w ogóle pamiętać.

Redakcja