W tym roku mija 110 lat od I wojny światowej, nazywaną także Wielką Wojną. Ten pierwszy światowy konflikt przyniósł śmierć milionom ludzi, zniszczenia wojenne oraz setki psychicznie i fizycznie okaleczonych żołnierzy. Pod koniec 1918 roku zarówno państwa centralne, jak i Ententy znalazły się na skraju wyczerpania sił i środków koniecznych do prowadzenia walki. Wojnę zakończyło dopiero włączenie się Stanów Zjednoczonych do konfliktu i rewolucja w Niemczech. Po końcu działań zbrojnych nastąpiły geopolityczne zmiany, na które wiele narodów czekało od niepamiętnych czasów. Wielkie imperia upadły, monarchowie abdykowali - nastąpił nowy porządek europejski. Polska uzyskała długo oczekiwaną i upragnioną niepodległość. Podzielony między zaborców od 123 lat naród ginął na frontach w obcych mundurach. Przegrana i rozpad mocarstw rozbiorowych doprowadziły do tego, że przy pomocy państw Ententy Polska na nowo pojawiła się na mapach Europy. Koniec wojny nie oznaczał końca zmagań dla wolnego państwa. Jeszcze kilka lat trwały walki o granicę, w tym choćby odpieranie najazdów armii bolszewickiej.
Wystawa, którą obejrzeli uczniowie klasy IV a w Muzeum Wojska w Białymstoku opowiada o okresie pierwszowojennych zmagań, poprzedzonych zamachem na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga w Sarajewie oraz odzyskaniu niepodległości i walce o granice II RP. Podstawą bardzo ciekawej wystawy były oryginalne eksponaty . Ta żywa lekcja historii niezmiernie podobała się uczniom.
Po zwiedzeniu wystawy uczniowie wzięli udział w zajęciach, podczas których wykonali samodzielnie nieśmiertelniki.
Kolejnym punktem wycieczki był oczywiście posiłek w McDonaldzie. Opiekunkami wyjazdu uczniów były: p. Anna Piętka-Lubowicka i p. Iwona Godlewska.
Anna Piętka-Lubowicka