Aktualności
Plan lekcji
Wykaz podr.

 31 maja VIII c wraz z wychowawczynią Luizą Borawską i p. dyrektor Ewą Turlewicz miała przyjemność wziąć udział w wielkim przedsięwzięciu Zespołu Szkół Rolniczych w Krzyżewie.

Imprezę prowadzoną przez dyrektora p. Rafała Iwana zaszczycili przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, Starosta Powiatu Wysokomazowieckiego, dyrektor szpitala, wójtowie, radni i księża- nie sposób wymienić wszystkie godności i urzędy. Cała sala gimnastyczna wypełniona została młodzieżą ciekawą wykładów, konkursów i chętną do degustowania obfitego poczęstunku.

Szkoła im. Stefanii Karpowicz ze 109- letnią tradycją z olbrzymią przestrzenią, na której są boiska, korty tenisowe, pasieka i stajnia, przywitała nas bardzo życzliwie.

Po przemowach zaproszonych gości , w tym księdza Ryszarda Niwińskiego- obchodzącego w tym dniu rocznicę swojej prymicji- rozpoczęły się wykłady. Ciekawe, treściwe i profesjonalne. Niby wszyscy wiedzą, że pszczoły są potrzebne w rolnictwie, ale na czym polega ich praca i jaki ma to związek z życiem i zdrowiem człowieka? Wykładowca zdementował medialną sensację, że jak pszczoły wyginą, zginie ludzkość. Nie zginie, ale zapewne nie będzie zdrowa. W Chinach sztucznie zapyla się kwiaty, ale nie ma szans na dostarczenie do miodu cennych enzymów. Najlepszy jest nasz podlaski miód, nieważne o jakim smaku, z białymi wykwitami, zdrowy i cenny. Nie można go tylko rozpuszczać w temperaturze wyższej niż 40 stopni . Wtedy traci właściwości.

Życie pszczół jest fascynujące, a jego tajniki odkryte zaledwie w 20 procentach. To szansa na rozwój młodych pszczelarzy, którzy by produkować to cenne złoto , powinni być profesjonalistami w tej dziedzinie. Człowiek bierze z ula tylko niewielką nadwyżkę miodu, ogromna większość wykorzystywana jest przez pszczoły do życia ich roju. Królowa pszczoła żywi się cudownym mleczkiem pszczelim i dziennie daje 1500- 3000 larw- czerwi. Pszczoły są zwierzętami- w myśl rozporządzenia- więc mają też choroby zwierzęce, na razie opanowane przez weterynarzy.

Naprawdę wiedza o pszczołach to cudowna dyscyplina , pożyteczna, fascynująca i rozwojowa. Może ktoś z naszych uczniów zechce ją zgłębić? Ule niektórzy stawiają nawet na dachach bloków! A pszczoła nie gryzie dobrych ludzi… żądli ( xd). Dużo by można jeszcze pisać. Aż chciałoby się samemu zapisać na prowadzone przez szkołę kursy.

Oczywiście spotkanie miało też na celu promocję tego miejsca. Życzliwi nauczyciele, profesjonalna i bardzo zaangażowana dyrekcja, internat, rozbudowana infrastruktura- to atuty. W tym roku mają ruszyć dwa kierunki – masażysty i handlowca. Rynek potrzebuje wykonawców tych zawodów. Jak uczniowie zdadzą maturę? To zawsze w dużej mierze zależy od ich chęci.

Może nie wszystkim wiadomo, że na terenie szkolnym dziś mieści się szpitalny oddział rehabilitacyjny, na którym można spędzić trzytygodniowy turnus. Wyposażenie dobre. Pracownicy otwarci. Nic tylko się naprawiać.

Nie można nie wspomnieć o atrakcjach kulinarnych i sprawnościowych. Podczas Dnia Pszczelarza sale lekcyjne zamieniły się w kuchnie. Panie z kół gospodyń wiejskich częstowały swoimi wypiekami. Młodzież dostała świeżutkie naleśniki, gofry z bitą śmietaną i owocami i góry ciast. Dziewczyny nauczyły się robić tradycyjne mrowisko. Gniotły ciasto, formowały, smażyły, a wreszcie oblewały miodem. Pychota!

Pogoda dopisała, więc część zajęć odbyła się w plenerze. Tu oprócz wystaw miodów i produktów regionalnych usytuowany został tor przeszkód dla młodych terytorialsów. Mogli zmierzyć się z rówieśnikami pod względem sprawności fizycznej. Zabawa była przednia.

Przy pasiece można było włożyć strój pszczelarski. Znacie go pewnie z telewizji.

Na zakończenie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów. Nasi uczestnicy nie zdobyli punktowanego miejsca, ale i tak dostali pendrive’y jako nagrody pocieszenia. W losowaniu jeszcze zgarnęli 2 słoiki z miodem.

Świetna impreza! Szkoda,że nie wszyscy dotrwali do końca. Na szczęście nasi zachowali klasę. Parę minut nikogo nie urządzi, a szacunek organizatorom się należy.

Trzymamy kciuki , by to przedsięwzięcie na stałe wpisało się do kalendarza szkoły. My- jeśli zostaniemy zaproszeni- przyjedziemy za rok.

Redakcja

vulcan

godlo1

Ogłoszenia

 • Twórczość w czasach zarazy - miejsce publikacji +

  Okazuje się, że opublikujemy kilka opowiadań niezłych rozmiarów, więc nie możemy tego zrobić na stronie głównej. Polecam je miłośnikom czytania, Czytaj więcej
 • Nowe teksty uczniowskie +

    Kto zna naszą stronę, wie, że można na niej zamieszczać swoją twórczość. Czasem temat jest zaproponowany, czasem dajemy Wam Czytaj więcej
 • Uwaga! Dni wolne od zajęć dydaktycznych w roku szk. 2021/2022 +

  Informujemy, że w roku szkolnym 2021/2022 dodatkowe dni wolne od zajęc dydaktycznych to: 03.01.2022 04.01.2022 05.01.2022 07.01.2022 24-26.05.2022 (egzaminy ósmoklasistów Czytaj więcej
 • Nowości wydawnicze w bibliotece! +

 • UWAGA KONKURS! - Polskie Powstania Narodowe w XVIII - XIX wieku. +

  13 maja 2022 roku odbędzie się VII edycja szkolnego konkursu: Polskie Powstania Narodowe w XVIII - XIX wieku. Celem konkursu jest Czytaj więcej
 • 1

mol

biblioteka

szkola pamieta

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Obecnie stronę ogląda ...

Odwiedza nas 53 gości oraz 0 użytkowników.

poznaj polske

bip

laboratoria

baner projekt

Stop cyberprzemocy

stop

My na mapie

Drukuj