18 maja cała społeczność uczniowska została zaproszona na koncert Uniwersyteckiej Orkiestry Dętej w Białymstoku. Spotkanie zorganizował p. Cezary Witkowski trębacz z orkiestry i ulubiony pan od muzyki. On też prowadził całe wystąpienie.

Muzykami dyrygował znany już nam profesor Sylwester Sobola.

Na koncert przybyli burmistrzowie naszego miasta p. Jarosław Siekierko i p. Ewa Konarzewska oraz 6 par małżeńskich świętujących 50. rocznicę ślubu. Osoby te dziś po koncercie odebrały medale okolicznościowe Prezydenta RP z rąk Burmistrza miasta. Gratulujemy tak pięknego jubileuszu.

Koncert zasadniczo składał się z dwóch części. W pierwszej artyści zagrali muzykę filmową. Zabrzmiały takty z filmów „Star Wars”, „ Alladyn”, Piraci z Karaibów” , „Szczęki” i innych, których tytułów nie sposób spamiętać. Miło było popatrzeć na publiczność: otwarte z zachwytu oczy, podrygujące do tańca nogi i na twarzach radość przeplatana z melancholią . Orkiestranci wywołali przeróżne emocje, a publiczność świetnie nawiązała z nimi dialog.

W drugiej części- bardziej edukacyjnej- prowadzący p. Cezary zaprezentował instrumenty, a muzycy dali popis ich dźwięków. Zaczęło się od instrumentów dętych drewnianych: fletu piccolo, fletu poprzecznego, oboju, klarnetu, saksofonów, poprzez dęte blaszane: trąbkę, tubę, instrumenty towarzyszące: gitarę basową i kontrabas do rytmicznych: perkusję, kotły, ksylofon i dzwonki. Dzieci usłyszały dźwięki z „Pszczółki Mai”, „Różowej pantery”, melodię z „Lata z radiem”, a także zmienną w nastroju pozycję „Kapryśny Alojzy” i pogodną „Bezwietrzny dzień”. Nie obyło się bez Gershwina i motywów z Morricone - tu widzowie czują niedosyt… Za krótko, zdecydowanie! W sumie okazało się, że wszyscy muzycy „coś niecoś potrafią”, jak dowcipnie o sobie powiedział pan Cezary, który poprzez dystans do siebie i szkoły umiał stworzyć bardzo przyjazną atmosferę.

To już kolejne wielkie wydarzenie artystyczne w naszej szkole. Obecność szkoły muzycznej w naszym Zespole Szkół daje sposobność wszystkim dzieciom do naturalnej edukacji muzycznej i obycia z podstawową wiedzą. Ci wszyscy, którzy na co dzień słyszą czasem nieporadne dźwięki w szkole, wiedzą, że prowadzi to do odkrycia emocji - wzruszenia, radości - w koncercie solowym lub na wiele instrumentów. Dziękujemy wykonawcom i organizatorom za tę cudowną lekcję z dźwiękami.

Redakcja