Drodzy Uczniowie, w czasach kwarantanny nie zaniedbujcie czytania. Sytuacja, w której się znaleźliśmy, nie sprzyja naszemu zdrowiu psychicznemu, dlatego świetnym lekarstwem na ten czas jest właśnie książka. Przypominam, że na stronie internetowej szkoły w zakładce OGŁOSZENIA zaproponowany Wam został już na początku roku konkurs na recenzję książki. Nagrodą jest m.in. publikacja pracy na stronie szkoły w zakładce: Co piszczy w szkole-;Prace uczniów.

Zajrzyjcie tam! Wasi koledzy i koleżanki, głównie z klasy VI c, zaproponowali wiele ciekawych pozycji do przeczytania. Napisaną recenzję należy przesłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Poloniści na pewno też Was nagrodzą!

Dlaczego warto czytać?

Pewnie słyszeliście wiele argumentów, takich jak: bogacenie słownictwa, rozwijanie wyobraźni… Tak, to prawda! Jednak czytanie książek ma wiele jeszcze innych wartości. Wiecie, że książki uspokajają, poprawiają sen? Pomagają zrozumieć innego człowieka? Jego motywacje? Podejmowane decyzje? Zobacz, Ty w zaciszu domowym tropisz np. jakieś przestępstwo- jesteś bezpieczny, a dostajesz tyle nowych emocji! Albo przeżywanie miłości… niby to miłość bohaterów książkowych, a jednak i Twoje serce mocnej bije…

Przeczytanie kilkunastu lub kilkudziesięciu stron wieczorem znacząco wpływa na komfort naszego snu, zwłaszcza jak czytacie o czymś miłym… pięknych uczuciach, dobrych relacjach z innymi… Czytając, zapominamy o stresie, wyciszamy się. Kto tego nigdy nie próbował, teraz ma świetną okazję. Pamiętajmy jednak, że chodzi tu o tradycyjne książki lub specjalnie przystosowane do tego czytniki. Światło laptopa lub telefonu na pewno nas nie uspokoi. Takie czytanie polecamy tylko w ciągu dnia i to z zachowaniem odpowiedniej higieny pracy. Długie siedzenie przy komputerze na pewno nie odpręża.

Henryk Sienkiewicz już dawno napisał : Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra...

Zatem, bierz się za książkę! Jaką- od Ciebie zależy! Nikt Ci nie narzuca lektury szkolnej!

Co na ten tydzień? Proponuję powieść Zbigniewa Nienackiego „Pan Samochodzik i Templariusze”.

Jest to jedna z serii książek opisująca przygody pana Tomasza historyka sztuki,

tropiciela przemytników i złodziei skarbów narodowych. Swój pseudonim „Pan Samochodzik”zawdzięcza pojazdowi, którym się porusza. Otrzymał go w spadku po swoim wuju. Wehikuł, posiadający dziwaczny i śmieszny wygląd, wewnątrz kryje wspaniały silnik Ferrari 410, a co ciekawe – można było nim również pływać! Dzięki temu pan Tomasz wielokrotnie zadziwiał swoich współpracowników, a także wrogów, rozwijając niewyobrażalne prędkości pojazdem, który wyglądem przypominał wielką rozkraczoną żabę. Panu Tomaszowi w rozwiązywaniu zagadek pomagają przyjaciele harcerze. W proponowanej dziś części poszukują skarbu Templariuszy ukrytego w którymś z zamków krzyżackich wybudowanych na terenie Polski. Akcja przenosi nas m.in. do Malborka. Razem z bohaterami przeżywamy niesamowite przygody, rozwiązujemy zagadki, poznajemy historię Polski.

Bo takie są właśnie książki Nienackiego. Czyta się je z zapartym tchem, a ponadto wyrabiają w czytelnikach ogromny szacunek dla zabytków i naszej historii.:)

Zaproponowaną książkę znajdziesz w linku poniżej:

https://docplayer.pl/11705147-Zbigniew-nienacki-pan-samochodzik-i-templariusze.html

Monika Dołęgowska