Aktualności
Plan lekcji
Wykaz podr.

O historii Szkoły Podstawowej nr 2 pisaliśmy wielokrotnie. A to o  przekształceniu jej w gimnazjum w 1999 r., a to o nadaniu imienia, oddaniu hali sportowej, remontach.... W 2015 r. o utworzeniu szkoły muzycznej i powołaniu Miejskiego Zespołu Szkół, a w 2017 r.  znowu o powrocie do starego ośmioklasowego  trybu nauczania po kolejnej reformie oświaty; w 2019 o ufundowaniu nowego sztandaru. 

Obecnie, jak przed laty, Miejskiemu Zespołowi Szkół patronuje z wielkim powodzeniem Mikołaj Kopernik, naznaczając uczniów iście renesansową ciekawością świata i podejściem do samokształcenia. W dziejach szkoły przewinęło się wielu wybitnych uczniów z jednoczesnym talentem sportowym lub artystycznym. No właśnie- artystycznym!

Dawna SP nr 2 słynęła z artystycznego zacięcia, rozbrzmiewała śpiewem i poruszała się w tanecznym rytmie. A wiele za sprawą p. Haliny Białej- wieloletniej nauczycielki muzyki, która z radością i powodzeniem w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych jednoczyła wokół swojej osoby dzieci i młodzież. O p. Białej została napisana przez p. Małgorzatę Kamińską-  Pliszkę książka o wiele mówiącym  tytule: „Ona była muzyką...". Zapowiedź znamienna, metaforycznie odzwierciedlająca istotę tej niezwykłej osoby. To twórczyni chóru i zespołu pieśni i tańca . To przyjaciel dzieci i młodzieży. To łowca talentów. To osoba niestrudzona w swojej pasji z  zapałem wyznaczająca sobie  coraz to ambitniejsze wyzwania. Pedagog, którego pamięta się latami i ceni przez całe życie.

Dla uczniów z lat siedemdziesiątych zaszczytem była praca w chórze i zespole   Z zachwytem przymierzali  stroje krakowskie i łowickie, wkładali pierwsze szyte na miarę skórzane czerwone buty do tańca. To była piękna barwna przygoda, a pamiętajmy,  że w czasach PRL wykreowanie estetycznego przeżycia było nie lada wyzwaniem. Taniec w „małym Mazowszu"- tak nazwano zespół  podczas III Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach-    to marzenie wielu dziewczynek z tamtych lat. Chór natomiast przełamywał stereotypy, wzorując się na nowoczesnym  harcerskim zespole " Gawęda" . Jego piosenki w dynamicznej choreografii rozpraszały szare i monotonne życie tamtych lat. 

Dlaczego teraz wspominamy p. Białą? Skąd takie zainteresowanie? Było zawsze. Pamiętamy. Wielu jej uczniów przemierza ulice naszego miasta, z rozrzewnieniem spoglądając na mury swojej „ Dwójki”. Parę lat temu ( o chichocie historii!) w sali chemicznej dokonano niezwykłego znaleziska. Odkryto akordeon- Weltmeister za 9000 peerleowskich złotych. To nagroda za zwycięstwo  młodzieży w powiatowych eliminacjach zespołów pieśni i tańca w Czyżewie. Akordeon związany z p. Białą. To instrument z 1962 r.! Ma blisko 60 lat! Schowany w zatrzaśniętej szafie w sąsiedztwie zwietrzałych odczynników chemicznych ocalał i... teraz w został przywrócony do życia! Oryginalne drewniane piszczałki brzmią pięknie jak przed laty! Po renowacji instrument służy dziś w szkole muzycznej i zachwyca swoim głębokim brzmieniem! Niewiarygodne! Piękne!

P. Halina Biała niegdyś mieszkała w budynku szkoły. Ocalało jedno pomieszczenie- dziś  zaplecze biblioteki. Czyżby p. Biała niestrudzenie patronowała życzliwie naszej szkole? Tak. Na pewno. Od lat artystycznie plasujemy się wysoko, osiągając sukcesy w konkursach plastycznych, wyśpiewując chóralnie na wszystkich szkolnych akademiach i prezentacjach zewnętrznych. Od 3 lat święcą tryumfy artyści ze szkoły muzycznej, śpiewając w chórze i grając na różnych instrumentach. W szkole odbywają się koncerty.  Historia  zatoczyła krąg. A o wielkości szkoły przez całe lata- pracujących w niej osobach i zdobywających w niej różnorodne szlify uczniach -  przypomniał jeden średniej klasy, a przecież bezcenny... akordeon!

Redakcja

vulcan

godlo1

Ogłoszenia

 • Twórczość w czasach zarazy - miejsce publikacji +

  Okazuje się, że opublikujemy kilka opowiadań niezłych rozmiarów, więc nie możemy tego zrobić na stronie głównej. Polecam je miłośnikom czytania, Czytaj więcej
 • Nowe teksty uczniowskie +

    Kto zna naszą stronę, wie, że można na niej zamieszczać swoją twórczość. Czasem temat jest zaproponowany, czasem dajemy Wam Czytaj więcej
 • Uwaga! Dni wolne od zajęć dydaktycznych w roku szk. 2021/2022 +

  Informujemy, że w roku szkolnym 2021/2022 dodatkowe dni wolne od zajęc dydaktycznych to: 03.01.2022 04.01.2022 05.01.2022 07.01.2022 24-26.05.2022 (egzaminy ósmoklasistów Czytaj więcej
 • Nowości wydawnicze w bibliotece! +

 • UWAGA KONKURS! - Polskie Powstania Narodowe w XVIII - XIX wieku. +

  13 maja 2022 roku odbędzie się VII edycja szkolnego konkursu: Polskie Powstania Narodowe w XVIII - XIX wieku. Celem konkursu jest Czytaj więcej
 • 1

mol

biblioteka

szkola pamieta

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Obecnie stronę ogląda ...

Odwiedza nas 359 gości oraz 0 użytkowników.

poznaj polske

bip

laboratoria

baner projekt

Stop cyberprzemocy

stop

My na mapie

Drukuj