Nie zabijajcie wody! Nie zabijajcie nieba!
Niech ptaki znów przylecą, by starych szukać gniazd.
Niech płonie dobry ogień, niech pada deszcz, gdy trzeba…
Jeszcze Ziemia nie zginęła, póki my żyjemy!
Takim apelem, poruszającymi recytacjami, projekcją filmu prezentującego zagrożenia związane z postępującym kryzysem klimatycznym na całym świecie i niosącym bardzo ważne przesłanie - "if we don't protect nature we can't protect ourselves" - "jeśli nie chronimy przyrody, nie będziemy w stanie ochronić siebie" oraz wzruszającym śpiewem, młodzi ekolodzy 06.02.2024 r. dokonali otwarcia Ekopracowni przyrodniczej w Miejskim Zespole Szkół Szkole Podstawowej nr 2 w Wysokiem Mazowieckiem.
Powstała ona dzięki środkom finansowym pozyskanym w ramach udziału szkoły w konkursie pn. „EKOPRACOWNIA – zielone serce szkoły” w ramach „Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej”, finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 47 tys. zł, z czego 42 tys. zł to dofinansowanie pozyskane z WFOŚiGW w Białymstoku.
W uroczystym otwarciu uczestniczyli zaproszeni goście:
-P. Jarosław Siekierko – Burmistrza Miasta Wysokie Mazowieckie
-P. Adam Buciński –Wiceprzewodniczący Rady Miasta
-P. Sylwia Wasilewska - Przewodnicząca Komisji Kultury i Oświaty
-P. Aneta Stypułkowska – Przewodniczącą Rady Rodziców
-Rada Pedagogiczna i Uczniowie.
Były przemówienia m. in. Dyrektora MZS p. Jarosława Jankowskiego, Burmistrza Miasta p. Jarosława Siekierko, p. Adama Bucińskiego, podziękowania tym, którzy przyczynili się do powstania pracowni oraz refleksja.
Było symboliczne przecięcie wstęgi. Był pokaz sprzętu multimedialnego i pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach projektu. Wszystko z klasą. Brawo!
Szczególne podziękowania należą się panu Łukaszowi Siekierko - Wiceprzewodniczącemu Sejmiku Województwa Podlaskiego za wskazanie nam drogi działania i wszelką życzliwość.
Nad wnioskiem oraz realizacją całej inwestycji czuwała p. Katarzyna Bartłomiejczuk.
Powtórzmy za słowami Antka, ucznia SP2: „Jakie to szczęście, że mieszkamy na tej ziemi. I chociaż nie wiemy, gdzie rzuci nas los, gdzie dokonamy rzeczy, które są, naszym przeznaczeniem, tutaj, w kraju dzieciństwa znaleźliśmy swój pierwszy ogród. Bo każdy człowiek potrzebuje swojego ogrodu, zakątka przyrody, w którym odradza swoje siły życiowe, słuchając muzyki lasu, wiosennego śpiewu słowika i patrząc na powrót bocianów do gniazd. Przyroda uczy nas cieszyć się życiem. Dziś, kiedy umiera przyroda polskiego pejzażu, umierają początki narodowej przeszłości …”
A teraz do dzieła, drodzy Uczniowie …. Świat czeka na ratunek. Ratujcie, ocalcie w swoich „małych ojczyznach” okruszek piękna i pamięci. Może nam będzie dane stworzyć marzenie pokoleń – „Polskę, która jest jak zdrowie.”
Po to właśnie powstała Ekopracownia!
Koordynator projektu
Katarzyna Bartłomiejczuk