Aktualności
Plan lekcji
Wykaz podr.

mocniaki rMocniaki – tak śmiało możemy nazwać naszych uczniów klas pierwszych – Ib i Ic, którzy nie wahali się wziąć udziału w ogólnopolskim konkursie „Szkolne przygody Gangu Mocniaków”.
Najmłodsze klasy naszej szkoły przygotowały plakaty przedstawiające talerz zdrowego żywienia, czyli 5 grup produktów potrzebnych do kompletnego i zbilansowanego odżywiania. Wspólnie przygotowały Dzień Kulinarnych Mocniaków, którego kluczowym elementem było samodzielne przygotowanie posiłku z zachowaniem zasad talerza zdrowego żywienia. Plakat stanowił główny element dekoracji.
Relacja tych wydarzeń trafiła w ręce jury konkursu. Zwracało ono szczególną uwagę na kreatywność, oryginalność oraz widoczne zaangażowanie dzieci w tworzenie prac i organizację Dnia Kulinarnych Mocniaków. Laureaci obu klas zdobyli Nagrodę Główną w postaci dyplomów i pluszowych zabawek!

Gratulujemy!

Magdalena Doroszkiewicz, Renata Gniazdowska

28 lutego 2024 roku Wojewoda Podlaski Pan Jacek Brzozowski zaprosił uczniów klas I – III szkół podstawowych z województwa podlaskiego do wzięcia udziału w I edycji ,„Konkursu wojewody podlaskiego na kartkę wielkanocną”.
Konkurs pod patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty zorganizowany przy wsparciu Muzeum Wojska w Białymstoku polegał na samodzielnym zaprojektowaniu i wykonaniu wielkanocnej kartki świątecznej w dowolnej technice plastycznej (rysowanie, malowanie, wyklejanie, wydzieranie, grafika, itp.
Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania, by wyłonić zwycięzcę, ponieważ na konkurs wpłynęło prawie 1100 kartek wykonanych przez uczniów klas I- III z województwa podlaskiego.
Miło jest nam ogłosić, że autorką tegorocznej kartki wielkanocnej Wojewody Podlaskiego jest Hania Grzybowska, uczennica klasy I a Szkoły Podstawowej nr 2 w Wysokiem Mazowieckiem. Hania zachwyciła jurorów talentem i inwencją twórczą. Jej zwycięska praca została oficjalną kartką wielkanocną Wojewody Podlaskiego i zostanie wraz z życzeniami wysłana m.in. do prezydenta, premiera, parlamentarzystów, samorządowców i instytucji z regionu.
W dniu 25 marca 2024 roku podczas uroczystego wręczenia nagród w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku Hania odebrała nagrodę z rąk Wojewody Podlaskiego.

Cieszymy się z sukcesu Hani, gratulujemy talentu i życzymy wielu osiągnięć w kolejnych konkursach!

Bogusława Janiuk

„Niedziela Palmowa, zwana również Niedzielą Męki Pańskiej, a w polskiej tradycji ludowej Kwietną lub Wierzbną Niedzielą, została ustanowiona na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, kiedy to mieszkańcy miasta witali Go, machając gałązkami palmowymi.”*
„W tradycji Kościoła palma symbolizuje zarówno męczeństwo, jak i tryumf, a zatem i Mękę, i chwalebne Zmartwychwstanie Jezusa oraz nieśmiertelność duszy ludzkiej. Procesje z palmami wyrażają więc głębokie treści religijne.”**

Czy wiecie dlaczego zanosimy palmy do kościoła? Przychodząc z palmami uczestniczymy w pięknej polskiej tradycji, która jest symbolem odradzającego się życia.
Zgodnie z tą właśnie tradycją, w Niedzielę Palmową 24 kwietnia br. o godz. 10:00, uczniowie Miejskiego Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Wysokiem Mazowieckiem, których prace zostały nagrodzone lub wyróżnione w 26 Regionalnym Konkursie na Wykonanie Palmy Wielkanocnej, licznie brali udział w uroczystej Mszy Świętej w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu. Wśród uczestników nie zabrakło rodziców, babć i dziadków, bo na to niezwykłe wydarzenie, którego tradycje sięgają bardzo głęboko, przybyli całymi rodzinami. Uroczystość rozpoczęła się procesją z palmami, która prowadziła do kościoła. Trudo było oderwać wzrok od tych cudowności! Duże, średnie i… te malutkie, rozpraszały uwagę uczestników swym urokiem, kolorami, pomysłowością i starannością wykonania.
Może Wasi rodzice, a na pewno dziadkowie, pamiętają, jak wczesnym rankiem dziewczęta i chłopcy zbierali się grupkami, chodzili od domu do domu, by wysmagać tak przygotowaną wieczorem palmą – witką, czy gałązką z olszyny, przecierającego ze zdziwienia oczy śpiocha, który postanowił tego dnia zostać w łóżku nieco dłużej. Miało to dać zdrowie i szczęście na nadchodzący rok. „Palma bije, nie zabije, Wielki Dzień, a za noc Wielkanoc!” – wołały dzieci. Krzyku przy tym było, a i czasem płaczu, ale też śmiechu i wesołej zabawy.
Czy znacie te zwyczaje? Zapytajcie o nie seniorów rodziny. Będziecie zadziwieni, jak wiele ciekawych historii mają Wam do opowiedzenia.

Iwona Godlewska

* Niedziela Palmowa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, online: https://www.gov.pl/web/kultura/niedziela-palmowa, dostęp: 24.03.2024
** Polskie obyczaje. Niedziela Palmowa, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, online: http://wspolnotapolska.org.pl/kultura/obyczaje/016.php, dostęp: 24.03.2024

21.03.2024 r. to Światowy Dzień Lasu, Pierwszy Dzień Wiosny, Dzień Wagarowicza. Uff… dużo tego.

W tym dniu klasa 4c z wychowawcą p. Katarzyną Bartłomiejczuk i p. Moniką Kulesza oraz studenci UTW sadzili las. Sprytni czwartoklasiści pokazali, że chcą zmieniać świat na lepsze. Więcej lasów to czystsze powietrze, mniejsze zagrożenie suszą, szansa na lepsze życie dla przyszłych pokoleń.

Wielopokoleniowa akcja sadzenia lasu polegała na zasadzeniu 2 gatunków drzew liściastych: lipy i dębu, aby nasze polskie lasy były bardziej bioróżnorodne i dzięki temu odporne na czynniki środowiskowe.

Była krótka pogadanka o znaczeniu lasu w życiu człowieka, instruktaż pana leśniczego jak sadzić drzewa, wspólna, ciężka, ale jak przyjemna praca. Były rozmowy z panem nadleśniczym na temat systemów korzeniowych drzew, mykoryzy i jej znaczenia. Znaleźliśmy też grzyby wpisane do Czerwonej Księgi grzybów zagrożonych wyginięciem: kubianka rudawa, czarka szkarłatna lub austriacka.

Po ciężkiej pracy był relaks. Wspólne rozmowy, ognisko, zupka królewska, kiełbaski, ciepła herbata, a na koniec…. niespodzianka! Każdy uczeń otrzymał zestaw smakołyków. Mniam, mniam. Dziękujemy bardzo.

Wspólne sadzenie drzew to nie tylko sposób na ochronę środowiska, kształtowanie świadomości ekologicznej, ale również doskonała okazja do budowania więzi społecznych. Razem możemy więcej! Pamiętajcie – LAS TO ŻYCIE!


Sadzenie lasu to kolejne działanie związane z projektem „Ziemio, nie znikaj!”, realizowane w związku z utworzeniem Ekopracowni.

Redakcja

W dniach 19-21 marca uczniowie z klas I-III brały udział w Ogólnopolskim Konkursie Olimpusek.
Dzieci mogły sprawdzić swoją wiedzę z zakresu języka polskiego, angielskiego oraz matematyki.

Olimpiada Olimpusek z języka polskiego polegała na rozwiązaniu przez uczniów sprawdzianu pozwalającego sprawdzić umiejętność wyszukiwania informacji w tekście, znajomość podstawowych pojęć z zakresu wiedzy o języku oraz podstawowych zasad ortograficznych.

Olimpiada z matematyki pozwoliła sprawdzić uczniom umiejętność myślenia matematycznego, rozpoznawania podstawowych figur, rozwiązywania prostych równań, liczenia i porównywania miar.

Olimpiada z języka angielskiego pozwoliła uczniom sprawdzić wiedzę ze słownictwa i podstawowych zwrotów.

Olimpiady pozwalają także na rozwijanie wyobraźni i myślenia twórczego dzieci. Sprawdziany obejmują zestaw 21 pytań zróżnicowanych w zależności od klasy, zawierają pytania o różnej skali trudności, dlatego też wszyscy uczniowie mogą spróbować swoich sił.

Każdy z uczestników olimpiady, niezależnie od uzyskanego wyniku, otrzyma dyplom uznania, a dla najlepszych zostały przewidziane dyplomy laureata i nagrody.

Jak poszło naszym uczniom? Lista zwycięzców zostanie opublikowana 17 maja 2024. Trzymamy kciuki!

Koordynatorki

 

Każdego roku 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Choć data ta symbolizuje również pierwszy dzień wiosny, dla nas to czas, aby zwrócić uwagę na potrzeby  osób z zespołem Downa. 

Warto podkreślić, że  te osoby są nieocenionym skarbem społecznym i mają wiele do zaoferowania naszemu światu. Mają swoje pasje, talenty i marzenia – takie same jak każdy z nas. Ważne jest, aby wspierać je w realizacji tych celów i starać się budować społeczność pełną akceptacji i empatii. Zachęcamy do refleksji nad naszymi postawami wobec innych ludzi. Nie bójmy się różnorodności – to ona sprawia, że nasz świat staje się bardziej barwny i interesujący. Uczniowie pokazali, że różni ich tak niewiele- tylko jeden dodatkowy, niepasujący chromosom – tak jak dodatkowa, niepasująca skarpetka. A czy na pewno niepasująca? .

Dominika Krajewska, Aneta Śliwowska

W Oddziale Wojewódzkim Związku OSP RP w Białymstoku odbyło się podsumowanie Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego etapu wojewódzkiego pt. „Zapobiegajmy Pożarom”.
Uczniowie w różnych technikach plastycznych przedstawili własne wyobrażenia udziału straży pożarnych w akcjach ratowniczo – gaśniczych i działaniach związanych z przeciwdziałaniem zagrożeniom, zwalczaniem i usuwaniem skutków klęsk żywiołowych i ekologicznych oraz ratownictwa specjalistycznego.
Komisja konkursowa oceniła 113 prac młodszych i starszych wykonawców. Uwagę komisji zwróciła praca ucznia naszej szkoły - SP2 Miejskiego Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika - Szymona Kaczyńskiego z klasy 6c, który na szczeblu wojewódzkim w III grupie wiekowej szkoły podstawowe V-VIII otrzymał V nagrodę. Uroczyste podsumowanie z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród laureatom i wyróżnionym uczniom odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Szepietowie 11 marca 2024r. Opiekunem Szymona była Pani Iwona Godlewska.
Warto wspomnieć, że praca Szymona zdobyła wcześniej wyróżnienie na etapie powiatowym, a podsumowanie tego miłego wydarzenia i wręczenie nagród miało miejsce 5 lutego 2024r. w Urzędzie Starostwa Powiatowego w Wysokiem Mazowieckiem.
To nie pierwsza edycja tego konkursu, w której Szymon odniósł sukces. Serdecznie gratulujemy!

Iwona Godlewska

21 marca to tradycyjny Dzień Wagarowicza. Czasem uczniowie mają pomysł na ten czas i spędzają go luźniej, ale równie miło, jak przy nicnierobieniu. Klasy czwarte, piąte i ósme były w kinie, niektóre później na pizzy. Słońce zachęcało do spacerów, dobre towarzystwo także.

Film „ Cudowny chłopak- biały ptak” luźno łączy się fabularnie ze znaną projekcją z udziałem Julii Roberts. Rzecz dzieje się głównie podczas okupacji we Francji. Historia utalentowanej Żydówki, przyjaciółki, rozpieszczanej szczęśliwej córeczki, zakochanej pierwszy raz nastolatki. Nie jest to jednak lekka komedyjka romantyczna, do jakich przyzwyczaiło nas współczesne kino. To piękny film- mądry, z przesłaniem, wywołujący łzy, które nawet chłopcy ukradkiem ocierali. To opowieść o rzeczywistości, która może przez kilka dni z kolorowej i obiecującej zamienić się w życiowy koszmar- niewymyślony, zgotowany człowiekowi przez człowieka. Wojna, nienawiść, antysemityzm kontra życzliwość, poświęcenie, równość.

Bardzo dobrze spędzony dzień.

Popołudnie wiosenne, po szkole, także zachęca do aktywności. Mądrej. Nicnierobienie nic nie wnosi.

Redakcja

W listopadzie br. szkolnego uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Wysokiem Mazowieckiem wzięli udział w XXI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Tęcza”, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Fascynujący świat natury”. Konkurs miał na celu aktywizację dzieci i młodzieży, rozwijanie wrażliwości estetycznej i twórczej ekspresji, kształtowanie umiejętności plastycznych, kreatywności oraz wyrabianie poczucia estetyki. Wyłoniono oryginalne prace pod względem wykonania, kompozycji, indywidualnego podejścia do tematu, czerpania radości z procesu tworzenia oraz kształtowania postawy twórczej wobec siebie i świata.
Dzieci i młodzież swoje prace mogli zaprezentować w formie: rysunku i pracy malarskiej wykonanych dowolną techniką, wycinanki, wydzieranki, kolażu lub zestawu fotografii.
Pragniemy poinformować, że w kategorii „Maluch” (uczniowie klas I-III szkoły podstawowej) II miejsce w kraju zajęła uczennica klasy 3C – Natalia Strzymińska, której opiekunem była Pani Sylwia Musiejczuk.

Ogólnopolska Komisja Konkursowa na etapie szkolnym wyróżniła prace 10 uczniów przyznając im dyplomy wyróżnienia za bardzo dobry wynik. Oto oni:
1) Hanna Grzybowska kl.1a (op. p. Bogusława Janiuk)
2) Vanessa Łuniewska kl. 2b (opiekun p. Urszula Tymińska)
3) Zuzanna Zgierun kl. 2c (opiekun p. Katarzyna Prużanin)
4) Jakub Jabłoński kl. 2d (opiekun p. Aleksandra Borawska)
5) Liliana Piekutowska kl. 3b (opiekun p. Iwona Wojno)
6) Aleksandra Chojnowska kl.3c (opiekun p. Sylwia Musiejczuk)
7) Lena Fiedorczuk kl.5d; Julia Łukianiuk kl.5d; Izabela Targońska kl.6d; Maria Buczyńska kl.7a (opiekun p. Iwona Godlewska)

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Iwona Godlewska

Miło nam poinformować, że znane są wyniki 26 Regionalnego Konkursu na Wykonanie Palmy Wielkanocnej. Konkurs zorganizowany został przez: Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem oraz Parafię p.w. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu.

Komisja przy ocenie palm, zgodnie z regulaminem Konkursu, brała pod uwagę pomysły artystyczne, własną inwencję twórczą, zgodność wykonania z lokalną tradycją oraz ogólny wygląd i efektowność kompozycji.
JURY oceniło 447 palm oraz przyznało nagrody:
Nagroda specjalna – 10 palm, w tym 1 palma otrzymała Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Podlaskiego
I nagroda – 39 palm
II nagroda – 47 palm
III nagroda – 70 palm
IV nagroda – 138 palm
Jury wyróżniło 136 palm
Ze względu na nieregulaminowe wykonanie palm jury przyznało 7 nagród pocieszenia. Są to palmy wykonane ze sztucznych, gotowych, starych materiałów (całe palmy lub elementy z lat poprzednich) lub zakupione czy niewykonane własnoręcznie przez uczestników.

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym składamy WIELKIE GRATULACJE!!!

Lista osób nagrodzonych

Iwona Godlewska

Z okazji Europejskiego Dnia Logopedy dzieci z klas I wzięły udział w konkursie "Moje spotkanie z logopedą" zorganizowanym przez logopedę szkolnego p. Magdalenę Śmigielską.

Spośród zgłoszonych prac nagrodzone zostały 3:
I miejsce - Iga Wnorowska kl.1a
II miejsce - Joanna Sarmacka kl.1a
III miejsce - Adrian Sarnacki kl. 1a

Ponadto każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom i słodki upominek.
Prace uczniów można podziwiać na gazetce przy świetlicy klas I.

Dziękujemy Radzie Rodziców za zapewnienie nagród, a zwycięzcom i uczestnikom gratulujemy, życząc sukcesów w kolejnych konkursach.

Magdalena Śmigielska

17 marca br. o godz. 15:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Czyżewie, podczas wydarzenia pt. " Noc z sowami", odbyło się podsumowanie i wręczenie nagród w Powiatowym Konkursie Plastycznym "Sowy tradycyjne i fantastyczne".
Spośród 326 prac nadesłanych z 23 instytucji oświaty i kultury powiatu wysokomazowieckiego Komisja konkursowa postanowiła nagrodzić oraz wyróżnić najpiękniejsze i najciekawsze prace uczniów.
Z naszej szkoły w kategorii klas I - IV nagrodę otrzymał Tymon Moczydłowski - opiekun Pani Renata Gniazdowska natomiast wyróżnienia Komisja przyznała Wiktorii Dąbrowskiej z kl. 4A oraz Oliwii Niemyjskiej z kl. 4A – opiekun Pani Iwona Godlewska.
Zwycięzcom składamy gratulacje i życzymy dalszych sukcesów plastycznych!

Wychowawcom i opiekunom gratulujemy zdolnych uczniów!

Iwona Godlewska

To kolejne działanie w ramach realizacji projektu „Ziemio, nie znikaj!”, związanego z utworzeniem Ekopracowni.

Działanie to wpisało się w obchody Światowego Dnia Wody. Adresowane było szczególnie do uczniów klas 4, ale również do całej społeczności szkolnej.
Głównym celem działania „Woda nas uwodzi” było zwrócenie uwagi uczniów na znaczenie wody słodkiej i propagowanie zrównoważonej gospodarki zasobami wody. Oszczędzając wodę na co dzień, chronimy nie tylko (bardzo skromne) zasoby wody w Polsce, ale przede wszystkim wpływamy na jakość środowiska nie tylko w najbliższym otoczeniu, lecz na całym świecie. Ograniczając swoje zapędy konsumenckie, oszczędzając energię, papier, chronimy środowisko (w tym klimat), a co za tym idzie – zasoby wodne na całym świecie.

Ja, Ty i Twoja rodzina, szkoła i społeczność możemy coś zmienić, zmieniając sposób, w jaki korzystamy, konsumujemy i zarządzamy wodą w swoim życiu. Wartość wody to znacznie więcej niż jej cena – woda ma ogromną i złożoną wartość dla naszych gospodarstw domowych, żywności, kultury, zdrowia, edukacji, ekonomii i integralności naszego środowiska naturalnego.
W gospodarstwach domowych, szkołach i miejscach pracy – woda oznacza zdrowie, higienę, godność i produktywność.

Obecnie woda jest skrajnie zagrożona przez rosnącą populację, rosnące wymagania rolnictwa i przemysłu oraz pogarszające się skutki zmian klimatycznych. Jest ona podstawą prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek naszego ciała, reguluje ciśnienie, oczyszcza organizm z toksyn czy utrzymuje odpowiednią temperaturę ciała.

Ile należy pić dziennie wody? – dorosły człowiek powinien wypić w ciągu dnia około 2 litrów.
Woda to życie – te słowa należy rozumieć nie tylko jako metaforę, ale i dosłownie. By żyć potrzebujemy wody!

W związku z obchodami 22 marca Światowego Dnia Wody, uczniowie klas 4 wykonali plakaty, na których przedstawili m. in. problem braku wody pitnej na świecie a także sposoby oszczędzania wody. Plakaty stanowią stałą ekspozycję w szkole. Nie przechodź obojętnie! Zapoznaj się z wymowną treścią i chroń nasz skarb – WODĘ!


„EKOPRACOWNIA – zielone serce szkoły” powstała w ramach „Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej”, finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Redakcja

W związku ze zbliżającym się Dniem Św. Patryka, które przypada 17 marca, w naszej szkole również poczuliśmy atmosferę tego wyjątkowego święta.
Klasa VI B wraz z wychowawcą p. Małgorzatą Nadolną przygotowała atrakcje dla uczniów: zieloną ściankę, przy której uczniowie mogli zrobić sobie zdjęcia w różnym przebraniu oraz quiz wiedzy o Św. Patryku i o Irlandii. Oczywiście ZIELONY kolor był motywem przewodnim a każdy przez chwilę mógł poczuć się „a little bit Irish".
Happy St. Patrick’s Day!!!💚

Małgorzata Nadolna

W tym roku mija 110 lat od I wojny światowej, nazywaną także Wielką Wojną. Ten pierwszy światowy konflikt przyniósł śmierć milionom ludzi, zniszczenia wojenne oraz setki psychicznie i fizycznie okaleczonych żołnierzy. Pod koniec 1918 roku zarówno państwa centralne, jak i Ententy znalazły się na skraju wyczerpania sił i środków koniecznych do prowadzenia walki. Wojnę zakończyło dopiero włączenie się Stanów Zjednoczonych do konfliktu i rewolucja w Niemczech. Po końcu działań zbrojnych nastąpiły geopolityczne zmiany, na które wiele narodów czekało od niepamiętnych czasów. Wielkie imperia upadły, monarchowie abdykowali - nastąpił nowy porządek europejski. Polska uzyskała długo oczekiwaną i upragnioną niepodległość. Podzielony między zaborców od 123 lat naród ginął na frontach w obcych mundurach. Przegrana i rozpad mocarstw rozbiorowych doprowadziły do tego, że przy pomocy państw Ententy Polska na nowo pojawiła się na mapach Europy. Koniec wojny nie oznaczał końca zmagań dla wolnego państwa. Jeszcze kilka lat trwały walki o granicę, w tym choćby odpieranie najazdów armii bolszewickiej.


Wystawa, którą obejrzeli uczniowie klasy IV a w Muzeum Wojska w Białymstoku opowiada o okresie pierwszowojennych zmagań, poprzedzonych zamachem na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga w Sarajewie oraz odzyskaniu niepodległości i walce o granice II RP. Podstawą bardzo ciekawej wystawy były oryginalne eksponaty . Ta żywa lekcja historii niezmiernie podobała się uczniom.
Po zwiedzeniu wystawy uczniowie wzięli udział w zajęciach, podczas których wykonali samodzielnie nieśmiertelniki.


Kolejnym punktem wycieczki był oczywiście posiłek w McDonaldzie. Opiekunkami wyjazdu uczniów były: p. Anna Piętka-Lubowicka i p. Iwona Godlewska.


Anna Piętka-Lubowicka

Woda - to związek chemiczny tlenu i wodoru, bezbarwny, bezwonny, niezbędny do życia każdego, nawet najmniejszego organizmu. To wie każdy. Ale czy na pewno wiemy, co się kryje w wodzie?

Na to pytanie mogli odpowiedzieć uczniowie klas 5 podczas warsztatów ekologicznych prowadzonych w ramach projektu „Ziemio, nie znikaj!”. Było to kolejne działanie związane z utworzeniem Ekopracowni.

Co zaobserwowaliśmy w kropli wody?

Hmm, cały przekrój mikroorganizmów. Ze świata roślin – glony, zarówno kolonijne, jak i pojedyncze komórki. Były też pierwotniaki: ameby, pantofelki czy okrzemki. Znaleźliśmy też euglenę zieloną! Sensację wzbudziło zbiorowisko pantofelków w swojej kryjówce ;)
I na pozór czysta kropla wody okazała się środowiskiem tętniącym życiem.

Warsztaty niewątpliwie zwiększyły świadomość ekologiczną. Były doskonałą okazją do poznania organizmów żyjących w wodzie, których nie zobaczymy gołym okiem. Były inspiracją do podejmowania działań mających na celu ochronę wód i ich zasobów naturalnych. Ponadto uczniowie doskonalili umiejętność obserwacji mikroskopowych, czy wykonywania preparatu mikroskopowego.

„EKOPRACOWNIA – zielone serce szkoły” powstała w ramach „Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej”, finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Redakcja

Dnia 5 marca 2024r. w Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kuleszach Kościelnych został rozstrzygnięty Powiatowy Konkurs Plastyczny „Bohaterowie Niezłomni – Żołnierze Wyklęci”. Na konkurs spłynęło łącznie 100 prac. Wzięło w nim udział 9 szkół podstawowych z powiatu wysokomazowieckiego, w tym uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaj Kopernika w Wysokiem Mazowieckiem.
Celem konkursu było zwrócenie uwagi na kultywowanie wartości, ideałów i postaw, jakimi cechowali się obrońcy naszej Ojczyzny, w tym żołnierze II konspiracji z lat 1944 — 1963, poznanie historii i tradycji regionu, poznawanie bohaterów naszych ziem. Uczniowie w plastyczny sposób upamiętnili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, obchodzony uroczyście od wielu lat w dniu 1 marca. W pracach rysunkowych i malarskich wykazali się znajomością dramatycznej historii naszego Narodu i Państwa, wiedzą na temat bohaterów narodowych walczących o wolność Rzeczpospolitej, działalności AK oraz losów żołnierzy wyklętych niezłomnych.

Konkurs rozpatrywany był w dwóch kategoriach wiekowych:
pierwsza kategoria wiekowa: klasy IV - VI
druga kategoria wiekowa klasy: VII - VIII

Miło nam donieść, że Komisja konkursowa przyznała naszym uczniom nagrody i wyróżnienia.
W pierwszej kategorii wiekowej: klasy IV – VI:
I miejsce: Pola Kułkiewicz kl. VI A
Wyróżnienia: Nikola Dmochowska kl. VI A, Maria Wiśniewska kl. VI A

Nagrody i wyróżnienia w drugiej kategorii wiekowej: klasy VII – VIII otrzymali:
III miejsce: Aleksander Kulesza kl. VII A
Wyróżnienie: Kacper Kalinowski kl. VII B

Opiekunem młodzieży była pani Iwona Godlewska. Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym dyplomów i podziękowań, jak również innym uczniom, którzy wzięli udział w konkursie:
1) Oliwia Niemyjska 4A
2) Izabela Niemyjska 4B
3) Weronika Gołaszewska 4B
4) Bartosz Dąbrowski 4B
5) Maria Rydzewska 4B
6) Hanna Zaremba 4C
7) Zofia Rydzewska 5A
8) Maria Dąbrowska 5A
9) Michalina Prużanin 5D
10) Zofia Gołaszewska 6A
11) Malwina Wojno 6A
12) Szymon Rosicki 6A
13) Izabela Targońska 6D
14) Gabriela Dąbrowska 6D
15) Oliwia Rosicka 7A
16) Paweł Wojno 7A
17) Szymon Kulesza 7A


Iwona Godlewska

2 marca 2024r. w Szkole Podstawowej nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku w ramach XXII Święta Origami został rozstrzygnięty XVII Regionalny Konkurs „Mistrz Origami”. Piękne prace, można by rzec, małe dzieła sztuki z papieru, podziwiali uczestnicy konkursu, rodzice i opiekunowie, a także zaproszeni goście i sponsorzy.
A było co podziwiać! Korytarze zagrały niezwykłymi barwami, pomysłami i niesamowitą inwencją twórczą wykonawców. Zabawne zwierzątka, postacie z bajek, budowle zadziwiały zwiedzających pomysłowością, kreatywnością i sposobem wykonania. Na pewno wymagały od uczestników niezwykłych zdolności manualnych i…anielskiej cierpliwości! Trud się opłacił, gdyż Komisja konkursowa z ok. 570 prac jakie nadsyłali młodzi wykonawcy z całego województwa nagrodziła 144. Dzieci rywalizowały między sobą w trzech kategoriach podzielonych na grupy wiekowe – origami przestrzenne, origami płaskie i moduł chiński. Wybrane prace dodatkowo zostały wyeksponowane w przestrzeni szkoły na wystawie "Bajkowy świat origami", którą można obejrzeć do końca marca.
Cieszymy się, że wśród uczniów naszej szkoły znaleźli się pasjonaci tego niezwykłego konkursu, który kształtuje kreatywność, precyzję i zdolności manualne. To także możliwość zaproszenia do współpracy mamy, taty czy rodzeństwa. I chociaż przy pracy, to jednak czas ten można spędzić naprawdę rodzinnie!

Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom, jak również ich opiekunom. WIELKIE GRATULACJE!

Iwona Godlewska

29.02.2024 r. drużyna w składzie Wiktoria Czaja, Lidia Stypułkowska, Hanna Włostowska oraz Maciej Ostrowski uczestniczyła w kolejnym działaniu ekologicznym związanym z projektem "Ziemio, nie znikaj!" w ramach ekopracowni - konkursie „Bioróżnorodność przyrodnicza i formy ochrony przyrody w Polsce”, który odbył się w ośrodku Młynarzówka w Kurowie.

Drużyna zmierzyła się z testem wiedzy, uczestniczyła w ciekawych warsztatach pt. „Co łączy nietoperze i ludzi”, a także podziwiała stałe ekspozycje NPN w ośrodku.

Cieszy nas, że sprawy ekologii są ważnym tematem dla naszych uczniów.

Redakcja

W dniu 27 lutego 2024r. w Miejskim Zespole Szkół w Wysokiem Mazowieckiem odbył się XIII Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Ogólnej „I Ty możesz zostać Kopernikiem” pod patronatem Kuratora Oświaty w Białymstoku.
Uczestnicy konkursu zaprezentowali swoją wiedzę ogólną oraz wiadomści o Mikołaju Koperniku i jego dorobku naukowym.
Chęć udziału w konkursie zgłosiły: SP im. Szarych Szeregów w Czyżewie, SP im. S. Wyszyńskiego w Kuleszach Kościelnych, SP im. Mikołaja Kopernika w Ciechanowcu, Zespół Szkolno- Przedszkolny w Nowych Piekutach, SP im. T. Kościuszki w Wysokiem Mazowieckiem, SP im. Komisji Edukacji Narodowej w Klukowie, SP im. Kardynała S. Wyszyńskiego w Szepietowie, Zespół Szkolno- Przedszkolny w Jabłoni Kościelnej, SP im. ks. Piotra Skargi w Kobylinie Borzymach.
Do konkursu przystąpiło 30 uczniów z klas VI-VIII.

Tegorocznymi laureatami konkurs „I Ty możesz zostać Kopernikiem" zostali:

I miejsce- Maciej Ostrowski, MZS SP 2 w Wysokiem Mazowieckiem,
II miejsce- Wojciech Kulikowski, SP w Kobylinie Borzymach,
III- Jakub Choromański, SP w Nowych Piekutach.

Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy uznania oraz nagrody pocieszenia.
Przed ogłoszeniem wyników uczniowie oraz ich opiekunowie obejrzeli część artystyczną w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Wysokiem Mazowieckiem, na temat życia i twórczości Mikołaja Kopernika.

Serdeczne podziękowania kierujemy do Burmistrza miasta Wysokie Mazowieckie p. Jarosława Siekierko oraz Wiceprezesa Zarządu Banku Spółdzielczego w Wysokiem Mazowieckiem p. Piotra Karpowicza. Dziękujemy za bezinteresowną pomoc w organizacji konkursu i ufundowanie nagród rzeczowych oraz wsparcie finansowe. Dziękujemy za wielkie serce!

Gratulujemy wyników! Wszystkim uczestnikom życzymy sukcesów w następnych edycjach konkursu.

Magdalena Brzósko

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole wyjątkową osobę - panią Annę Czartoszewską. Pisarka odwiedziła naszą placówkę, aby podzielić się swoją pasją do literatury i języka polskiego.

Podczas spotkania Pani Czartoszewska zaprezentowała swoje utwory, które wciągnęły nas wszystkich w świat magii słów i wyobraźni. Była to niezwykła okazja, aby zanurzyć się w krainę literatury tworzonej przez wyjątkową artystkę.

Nie tylko mieliśmy przyjemność słuchać wierszy, ale także mieliśmy okazję porozmawiać z Panią Anną na temat tworzenia literatury, inspiracji oraz znaczenia języka ojczystego w naszym życiu codziennym. Jej słowa dotknęły naszych serc i otworzyły oczy na piękno języka, które nosimy w sobie każdego dnia.

Dziękujemy Pani Annie Czartoszewskiej za niezapomniane spotkanie i za inspirujące chwile, które dzięki niej mogliśmy przeżyć. To był wyjątkowy dzień, który na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako hołd dla naszego języka ojczystego i dla talentu artystycznego, który go pielęgnuje.

Małgorzata Brzozowska
Magdalena Doroszkiewicz

Uczniowie klas II i III mieli okazję uczestniczyć w zajęciach „ Bądź trendy i zadbaj o planetę”. Celem przedsięwzięcia było m. in. kształtowanie postaw ekologicznych, podnoszenie świadomości dzieci na temat segregacji odpadów i powtórnego ich wykorzystania, a także rozwijanie kreatywności i aktywności twórczej.
Przypominamy, że w ramach utworzenia Ekopracowni prowadzone są dziania ekologiczne, mające na celu przygotować młodych ludzi do świadomego i odpowiedzialnego podejścia do zrównoważonego rozwoju i ochrony przyrody.

Uczniowie zainspirowani zajęciami w Ekopracowni z zakresu segregacji odpadów, biodegradacji i rozkładu odpadów wykonali stroje ekologiczne, by potem przenieść się na wybieg mody i je zaprezentować swoim kolegom i koleżankom oraz gronu pedagogicznemu.
W takt muzyki nasi modele prezentowali swoje ekologiczne, wyjątkowe i niepowtarzalne stroje. Były księżniczki, byli rycerze i inne postacie z bajek. Damy w kapeluszach i z parasolem dumnie podążały szkolnym korytarzem. Modele z gracją przemierzali kolejne sale lekcyjne, by pokazać starszym kolegom, jak można w kreatywny sposób uczyć się i bawić. Finał pokazu odbył się przy większej widowni na sali baletowej. Były gromkie brawa i owacje na stojąco!
Wszystkim zaangażowanym w tą inicjatywę składamy serdeczne podziękowania.
Jesteście wyjątkowi!

„EKOPRACOWNIA – zielone serce szkoły” powstała w ramach „Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej”, finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Dnia 22 listopada 2023 obyła się XXIX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Matematyczny. W matematycznej rozgrywce wzięło udział ponad 45 tysięcy uczestników, wśród których wyłoniono 241 laureatów.
Celem konkursu było odkrywanie i rozwijanie uzdolnień matematycznych. Konkurs miał formę testu jednokrotnego wyboru. Z naszej szkoły udział wzięło 162 uczniów.


Najlepszy wynik spośród naszych uczniów biorących udział w tegorocznej edycji Alfika Matematycznego uzyskał uczeń klasy IVB Adam Knap otrzymując Tytuł Laureata za zajęcie I miejsca w województwie podlaskim oraz IX miejsca w kraju, uzyskując wynik 95,83% punktów możliwych do zdobycia. Nagrodą za uzyskany Tytuł będzie tygodniowy pobyt na Obozie Talentów w Serpelicach.

Uczniowie otrzymujący dyplomy uznania za uzyskane wyniki:

Adam Knap klasa IVB – Tytuł Laureata, 1 miejsce w województwie, 9 miejsce w kraju – opiekun p. G. Pacholski
Mateusz Kraszewski klasa IB – Bardzo dobry wynik, 8 miejsce w województwie – opiekun p. M. Doroszkiewicz
Mikołaj Kaczyński klasa ID – Dobry wynik, 11 miejsce w województwie – opiekun p. D. Krajewska
Tymoteusz Lutyński klasa IIB – Bardzo dobry wynik, 7 miejsce w województwie – opiekun p. U. Tymińska
Franciszek Nowacki klasa IIB – Bardzo dobry wynik, 9 miejsce w województwie – opiekun p. U. Tymińska
Aleksander Nackowski klasa IIB – Bardzo dobry wynik, 10 miejsce w województwie – opiekun p. U. Tymińska
Agata Bagińska klasa IIA – Dobry wynik, 13 miejsce w województwie – opiekun p. J. Godlewska
Liliana Piekutowska klasa III B – Najlepszy wynik w klasach trzecich, 9 miejsce w województwie – opiekun p. I. Wojno
Łukasz Sarnacki klasa VB – Najlepszy wynik w klasach piątych, 4 miejsce w województwie - opiekun p. A. Iwan
Franciszek Gołaś klasa VIC – Najlepszy wynik w klasach szóstych, 25 miejsce w województwie – opiekun p. G. Pacholski
Antonina Grabowska klasa VIIA – Najlepszy wynik w klasach siódmych, 25 miejsce w województwie – opiekun p. M. Gierałtowska
Gabriela Rydzewska klasa VIIIA – Najlepszy wynik w klasach ósmych, 11 miejsce w województwie – opiekun p. M. Gierałtowska

Gratulujemy wyników, a wszystkim uczestnikom życzymy sukcesów w następnych edycjach konkursu.


Szkolny koordynator konkursu
Agnieszka Iwan

Skąd się bierze prąd w naszych domach, gdzie powstaje, jak trafia do odbiorców? Na to oraz wiele więcej pytań uczniowie klas 1-4 uzyskali odpowiedzi podczas bezpłatnych warsztatów w ramach programu edukacyjnego pod hasłem „Energia odnawialna”. Podczas spotkania nasi uczniowie dowiedzieli się jakie rozróżniamy odnawialne i nieodnawialne źródła energii, poznali sposoby ich pozyskania oraz jakie są korzyści ich wykorzystania. W części praktycznej uczniowie mieli możliwość samodzielnego przeprowadzenia eksperymentów, testów i pomiarów. Zostały wykonane aż 3 eksperymenty związane z energią wiatrową i słoneczną. Między innymi mieli możliwość zasilania różnych przedmiotów za pomocą energii słonecznej. Nauka poprzez doświadczanie i zabawę to przyjemny sposób zdobywania wiedzy.

Renata Gniazdowska

Od lat Środa Popielcowa rozpoczyna w naszej szkole rekolekcje wielkopostne. W tym roku ten cudowny czas poprowadził franciszkanin ks. Łukasz. Nie dość, że pięknie śpiewał, grając na gitarze, to jeszcze jego słowa zawierały przejrzystą i mądrą tresć. Zakonnik zadał sobie trudu, by wzbogacić kazanie krótkimi filmikami.

Zapytani o temat rekolekcji szóstoklasiści "odkrywczo" powiedzieli, że były  o Bogu. No tak. To temat nadrzędny. Można by jeszcze dodać, że o miłości, przekraczaniu granic, osobistych wyborach. Rekolekcjionista nie moralizował. On pokazywał, że wierzący mają wybór, decydują o tym, czy przedłożą grzech nad życie w próbie świętości. " Próbie"- bo każdy jest grzeszny.

Dziękujemy rekolekcjoiniście  ks. Łukaszowi i ks. proboszczowi Edwardowi za umożliwienie tego duchowego przeżycia i wprowadzenie i dużych , i małych uczniów w święty czas Wielkiego Postu.

Redakcja

godlo1

vulcan

Ogłoszenia

  • Uwaga! Dni wolne od zajęć dydaktycznych w roku szk. 2023/2024 +

    Informujemy, że w roku szkolnym 2023/2024 dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktycznych w Szkole Podstawowej nr 2, to: 02.11.2023 28.03.2024 Czytaj więcej
  • Nowości wydawnicze w bibliotece! +

  • Uwaga! Aktualny nr konta bankowego na wpłaty za obiady szkolne +

    Odpłatność za obiady wynosi 5,00 zł za dzień. Opłatę za obiady proszę uiszczać zgodnie z harmonogramem, jedynie poprzez wpłatę na Czytaj więcej
  • Uwaga, obiady szkolne +

    Szanowni Państwo! Stołówka szkolna w Miejskim Zespole Szkół informuje, że:- Wydawanie obiadów w roku szkolnym 2023/2024 zaczyna się od dnia Czytaj więcej
  • 1

mol

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Obecnie stronę ogląda ...

Odwiedza nas 370 gości oraz 0 użytkowników.

bip

poznaj polske

laboratoria

szkola pamieta

wf awf

ekopracownia logo

eko logo

wfosigw

narodowy fundusz logo

ministerstwo klimatu logo

baner projekt

Stop cyberprzemocy

stop