Aktualności
Plan lekcji
Wykaz podr.

 10 grudnia  2019 r. w przedświątecznym czasie bardzo  ważnym i miłym wydarzeniem był koncert  Studenckiej Orkiestry Dętej  Filii Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Białymstoku. Muzycy przybyli na zaproszenie p. Cezarego Witkowskiego nauczyciela  muzyki w obu szkołach; tym razem w roli prowadzącego i trębacza.

Publiczność stanowili goście z zaprzyjaźnionych Szkoły Podstawowej nr 1 w Wysokiem Mazowieckiem i  Szkoły Podstawowej w Jabłoni Kościelnej oraz nasza cała szkolna społeczność, nie wyłączając klas najmłodszych.

 Przed koncertem prowadzący zaprezentował instrumenty : dęte blaszane( trąbkę, waltornię, puzon, tubę) i drewniane(flet, obój, klarnet, saksofon) oraz perkusyjne, w tym tajemnicze bongosy. To piękna rodzinka, która  w połączeniu daje cudowne brzmienia: miłości, radości, smutku i gniewu. Niektóre dzieci mogły obejrzeć instrumenty z bliska pierwszy raz w życiu! Jeszcze długo po koncercie rozmawiały o tym wydarzeniu.( To jak się nazywał instrument "dłuuugi, prosty, brązowy, chyba z drewna"? A ten " zakręcony"?xd)

Orkiestrą dyrygował profesor Sylwester Sobola, solistką gościnnie występującą z muzykami była sopranistka p. Małgorzata Piotrowska. W jej repertuarze znalazły się kolędy, między innymi: „ Cicha noc”, „Lulajże Jezuniu”, „ Tryumfy”. Wykonawczyni zachęcała publiczność do wspólnego kolędowania, co dla widzów było nie lada  wyzwaniem, gdyż rzadko mają okazję zaśpiewać z prawdziwą artystką.

Zespół porwał  widzów swoją energią i radością grania. Wśród standardów, między innymi : „ Let it snow”, muzyki filmowej (z „Harrego Pottera”, z „ Księgi dżungli”, z„ Flinstonów”, z„ Pogromców duchów”, z „ Gwiezdnych wojen”) oraz  ponadczasowych rytmów Johna Williamsa usłyszeć można było czardasza, rytmy jazzowe i opereowe( " Faust"). Klimat zmieniał się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, odrywając publiczność od codziennej rutyny zwykłego szkolnego dnia. Miło było popatrzeć na rytmicznie kiwające się główki dzieci zniewolonych przez muzykę( i nie dis- co po-lo!).

Dziękujemy artystom za stworzenie cudownej atmosfery i możliwość przebywania na wyciągnięcie ręki z blisko pięćdziesięcioma  wirtuozami swoich instrumentów. Filharmonia przybyła do nas.

To już drugi występ Studenckiej Orkiestry Dętej  w naszej szkole. Jeszcze raz  dziękujemy muzykom i organizatorom za wspólnie artystyczne przeżycie. To naprawdę niezrównany prezent mikołajkowy.

Redakcja

Śpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych zwyczajów bożonarodzeniowych. Kolędowanie bowiem zbliża ludzi, buduje między nimi więź, daje poczucie bliskości, łączności. Kolędy są przepełnione ciepłem, dobrem i miłością. Stanowią skarb polskiej kultury i szczególną oprawę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.
6. grudnia Szkoła Podstawowa Nr 12 im. Zygmunta Glogera w Białymstoku zorganizowała trzynastą edycję konkursu KOLĘDY I PIOSENKI ŚWIĄTECZNEJ "NIECH KOLĘDA SIĘ NIESIE PO ŚWIECIE…” skierowaną do uczniów szkół podstawowych województwa podlaskiego.
Jego celem było propagowanie kultury muzycznej, upowszechnianie kolęd i pastorałek, rozwijanie talentów estradowych, kultywowanie tradycji świąt Bożego Narodzenia, rozbudzanie chęci wspólnego śpiewania kolęd i piosenek świątecznych oraz zaproponowanie nowych możliwości edukacji w zakresie języków obcych poprzez muzykę i teksty obcojęzyczne. Warunkiem uczestnictwa było Jury - specjaliści z dziedziny śpiewu, dykcji oraz języków obcych oceniało
stopień trudności wybranych utworów, emisję, dykcję, intonację i interpretację, poprawność językową oraz ogólny wyraz artystyczny zaprezentowanego utworu.
W spotkaniu kolędników uczestniczył uczeń klasy III B Dominik Molenda, który wykonał utwory "Złota Jerozolima i biedne Betlejem" oraz "Silent night" i zdobył II miejsce w kategorii solista klas I – V.
Gratulujemy Dominikowi i życzymy wielu sukcesów w następnych konkursach.


Bogusława Janiuk

Uczniowie klas I – III uczestniczą w licznych konkursach plastycznych odnosząc sukcesy na szczeblu powiatowym i wojewódzkim.
28 listopada 2019 roku rozstrzygnięto XVIII POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY "PEJZAŻE POWIATU WYSOKOMAZOWIECKIEGO”.

Na konkurs wpłynęło 436 prace z 16 instytucji oświaty i kultury naszego powiatu. Komisja konkursowa dokonała oceny prac w 4 kategoriach wiekowych.
W kategorii klas I – III wyróżniano prace naszych uczniów:
- Patryk Strzymiński – klasa I C
- Kacper Kalinowski – klasa III B

2 grudnia 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 47 w Białymstoku odbyło się rozstrzygnięcie VIII Edycji Miejskiego Konkursu Plastycznego pt.: „JA I MÓJ KOLEGA INNEJ NARODOWOŚCI” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku.
Głównym celem konkursu była integracja dzieci różnych narodowości, otwarcie na inne kultury oraz rozwijanie zdolności plastycznych.
Na konkurs wpłynęły 93 prace ze Szkół Podstawowych i przedszkoli miasta Białegostoku oraz miasta Wysokiego Mazowieckiego.

NAGRODA Konrad Kalinowski - klasa II C
NAGRODA Lena Fiedorczuk - klasa I D
NAGRODA Julia Ogrodnik - klasa I B
NAGRODA Emilia Tymosiak - klasa I B
NAGRODA Łukasz Sarnacki - klasa I B
NAGRODA Magda Jasińska - klasa ID

21 uczniów naszej szkoły uczestniczyło także w MIEJSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM "LISTOPADOWA SZARUGA” organizowanym przez SP nr 47 w Białymstoku.

WYRÓŻNIENIA :
Julia Łukianiuk - klasa I D
Julia Malinowska - klasa III B
Kamila Milewska - klasa III B
Oliwia Łapińska - klasa III C


Wszystkim nagrodzonym uczniom gratulujemy i zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych edycjach konkursów .

Bogusława Janiuk

6. grudnia nie mógł się obyć bez spotkania ze św. Mikołajem . Klasy piąte „ załatwiły” nam jego wizytę, goszcząc w przeddzień w jego wiosce.

Już przy samym wejściu do szkoły można było się domyślić, że dzieje się  coś nadzwyczajnego. Większość uczniów i nauczycieli ubranych na czerwono, co drugi w czapce mikołajkowej, na korytarzach wesoły gwar i dzieci paradujące z prezentami. Był Mikołaj!

SU znowu spisał się na medal. Mikołaj i Śnieżynki czy Elfy- jak kto woli- odwiedzili każdą z klas. Wiedząc, że dzieci były grzeczne, bez pytania wręczyli każdemu batonik na osłodę szkolnej monotonii. Można było sobie zrobić zdjęcie grupowe w towarzystwie Świętego. Emocji- zwłaszcza wśród maluchów- było mnóstwo!

W wielu klasach dzieci robiły sobie wzajemnie upominki. Prawie wszystkie twarze rozjaśniły uśmiechy. Kto nie cieszył się teraz z prezentu, na pewno przeżyje radość w wigilijny wieczór. Mikołaj pamięta o wszystkich. Na razie- na pocieszenie dla  niezadowolonych i radość dla wesołków z dedykacją od  chóru męskiego  VI c- „ Biały miś”! Innym razem może zamieścimy świetny skecz o kulturze w wykonaniu Basi. Na razie nie mamy praw autorskich( xd).

Dziękujemy SU, rodzicom i wychowawcom za nietuzinkowe zorganizowanie tego dnia.

Redakcja

                           

Święta tuż.. tuż…. i uczniowie klasy Va i Vc wyruszyli na spotkanie św. Mikołaja. 5 grudnia zawitaliśmy w wiosce Świętego. Atrakcji było wiele. Na początku serdecznie przywitał nas Elf i zaprosił na aromatyczną rozgrzewającą herbatkę oraz pierniczki. Potem braliśmy udział w warsztatach artystycznych; każdy miał możliwość wykazać się pomysłowością i wykonał ozdobę świąteczną. Radą i pomocą służyły nam Elfy,więc praca przy dźwiękach kolęd szła nam znakomicie. Kulminacyjnym momentem było spotkanie ze św. Mikołajem, który chętnie fotografował się z nami, rozdawał cukierki i wypytywał o nasze marzenia związane z prezentami.  Otrzymaliśmy od niego Certyfikaty Specjalnego Gościa. Potem pląsaliśmy i bawiliśmy się z Pomocnikami Świętego, zagniataliśmy też ciasto i piekliśmy pierniki.  Następnie nadszedł czas na pisanie listów do Mikołaja; były bardzo dłuuugie – tyle przecież próśb i życzeń mieliśmy do opisania. Zakupiliśmy jeszcze pamiątki i zjedliśmy wyśmienity obiad (wszystko smakuje, kiedy usługują Elfy). Po posiłku zwiedziliśmy chatę, którą zamieszkuje Mikołaj. W niej  tradycja połączona z nowoczesnością .O słusznym wieku Mikołaja świadczył naprawdę stary telewizor, gęsie pióro, którym odpisuje na listy, i inne ciekawe przedmioty. Napisane przez nas listy zostały ostemplowane na Poczcie Świętego i wrzucone do specjalnej skrzyni. Czekamy teraz na spełnienie naszych marzeń! 

Na koniec naszego pobytu w Pomigaczach zwiedziliśmy jeszcze mini ZOO. Zwierzęta zachwyciły wszystkich i długo trwała sesja zdjęciowa z nimi.

Wycieczka bardzo udana. Wprowadziła nas w świąteczny nastrój i „zaostrzyła” nasze oczekiwanie na święta. Dziękujemy organizatorom i naszym niezawodnym opiekunom; p. Annie Pietka- Lubowickiej, p. Małgorzacie Boreckiej, p. Małgorzacie Mokrzewskiej i p. Halinie Szymańskiej. 

 Koleżankom i kolegom polecamy podobną wyprawę – naprawdę warto !

                                                                                                                   Uczniowie klas Va i Vc 

                                                                                  

4 grudnia 2019r. w hali sportowej Miejskiego Zespołu Szkół w Wysokiem Mazowieckiem, przy ulicy Ludowej 5. odbyło się uroczyste wręczenie Stypendiów Burmistrza Miasta. Nastrój wydarzenia dawał się odczuć już podczas przybywania publiczności. Kolejno pojawiający się uczniowie z ich rodzinami w skupieniu i niekiedy nieukrywanej ekscytacji oczekiwali na jakże ważny dla nich, nobilitujący ich moment. Na sali wypełnionej prawie po brzegi, oprócz najważniejszych gości – czyli młodych, zdolnych i wszechstronnie utalentowanych stypendystów wraz z ich bliskimi, pojawili się zaproszeni goście – Dyrektorzy Szkół oraz Dyrektorzy jednostek podległych Urzędowi Miasta, Radni Miasta z przewodniczącymi na czele – Panem Markiem Kajurkiem, Adamem Bucińskim oraz przedstawiciele organu prowadzącego szkołę – Burmistrz Miasta Pan Jarosław Siekierko oraz jego zastępczyni Pani Ewa Konarzewska.
Uroczystość okraszona była akcentami muzycznymi. Artystycznego anturażu dodał występ uczniów Samorządowej Szkoły Muzycznej wchodzącej w skład (oprócz Szkoły Podstawowej nr 2) Miejskiego Zespołu Szkół. Zebrana społeczność zaśpiewała Hymn Polski. Mazurek Dąbrowskiego wykonywany był oczywiście przy akompaniamencie działającej przy szkole Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod batutą Pana Jana Kacprowskiego. Muzycy ubrani w piękne mundury, kolorystyką i grawerami nawiązującymi do herbu miasta wprowadzili poprzez swoją piękną grę podniosły i dumny klimat. W dalszej części prezentowali się soliści – Weronika Skłodowska i Dominik Molenda (fortepian), Szymon Wnorowski i Adam Rybicki (akordeon) oraz Barbara Dołęgowska(skrzypce), chór szkolny pod kierunkiem Pani Moniki Sypytkowskiej oraz Maja Sienicka – recytująca piękny i emocjonujący wiersz Władysława Broniewskiego „Bagnet na broń”. Do głównej części wydarzenia, czyli rozdania stypendiów, wprowadziła piosenką „Czy są wśród nas nowi Kopernicy” Basia Dołęgowska z zespołem złożonym z nauczycieli MZS – Cezarym Witkowski, Grzegorzem Pacholskim, Marzeną Rogińską i Adamem Januszkiewiczem.
Najważniejszy element uroczystości był zarazem najdłuższym jej fragmentem. To dobrze. Świadczy to bowiem o ogromnej grupie utalentowanych wszechstronnie dzieciach i młodzieży. Przed rozdaniem nagród, Burmistrz Miasta Pan Jarosław Siekierko w swoim wystąpieniu pogratulował wszystkim laureatom. Zapewnił również, że tak jak do tej pory, dokładać będzie swoich starań, aby wspierać wszystkich uzdolnionych uczniów miejskich szkół. Każdy spośród ponad pół setki laureatów otrzymał gratyfikację finansową a oprócz tego pamiątkę ponadczasową – zdjęcie pamiątkowe oraz uznanie rówieśników, bliskich i całego jego otoczenia.

Adam Januszkiewicz

3 grudnia - jak co roku – członkowie Szkolnego Koła Caritas z opiekunem p. Anną Piętką- Lubowicką zorganizowali mikołajkową imprezę dla podopiecznych Stowarzyszenia Natura. Od miesiąca dzieci przygotowywały prezenty. Najbardziej zaangażowały się klasy Va, IIc, Id i Vc. Z podpowiedzią i pomocą rodziców młodzi wolontariusze spełniali marzenia swoich starszych kolegów i koleżanek – uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej. Nad wszystkim czuwał św. Mikołaj wraz ze swoimi pracowitymi Elfami. Uczniowie klasy Va zaprezentowali świąteczną część artystyczną, wprowadzając miły świąteczny nastrój – przypomnieli bożonarodzeniowe zwyczaje, deklamowali piękne wiersze,a wszyscy razem radośnie śpiewali kolędy przy akordeonowym akompaniamencie Antka. Rodzice uczniów Va przygotowali dla wszystkich pyszne ciasta, babeczki i inne smakołyki. Z życzeniami świątecznymi przybył też ze św. Mikołajem Pan Dyrektor Jarosław Jankowski.

Wzruszające i piękne jest to, że co roku pamiętamy o sobie , umiemy nieść radość i zjednoczyć się przy Chrystusowym żłóbku.

                                                                                                                                    Członkowie SKC z klasy Va

Podobnie jak w zeszłym roku szkolnym, również w tym uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Wysokiem Mazowieckiem wykazują wiele inicjatyw w zakresie działań charytatywnych.
W tym roku wzięli już udział w akcji organizowanej przez Fundację Mam Marzenie. Jej celem jest zbiórka pluszowych maskotek, które trafią w ręce dzieci przebywających na oddziałach onkologicznych. Fundacja Mam Marzenie organizuje akcję rokrocznie – w listopadzie - ponieważ to właśnie w tym miesiącu przypada Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Dla wielu to mały gest, ale potrafi zbudować w człowieku nadzieję na kolejne dni. Pokazuje, że nie jesteśmy sami, a wśród nas są ludzie dobrej woli, którzy chętnie poświęcają swój czas i zaangażowanie po to, by innym było lżej. Nie zapominajmy o drugim człowieku. Nie przechodźmy obojętni. Wokół nas jest wielu potrzebujących. Mamy nadzieję, że te zabawki przyniosą dzieciom radość i pomogą zapomnieć o cierpieniu i rozstaniu z rodzicami.
Wszystkim, którzy wsparli naszą akcję – uczniom, rodzicom, nauczycielom serdecznie dziękujemy za pomoc i dobre serce!

A.Borawska
S.Musiejczuk
R.Gniazdowska
U.Tymińska

Ludzie zazwyczaj nie doceniają tego, co posiadają, zazdroszczą jednak innym ich bogatej kultury. My doceniliśmy to, co znajduje się w naszym regionie.
Dnia 28 listopada uczniowie klas siódmych pod opieką p. Barbary Niemyjskiej, p.Iwony Gołaszewskiej, p. Ewy Waszczuk oraz p. Małgorzaty Mokrzewskiej wybrali się na wycieczkę do Białegostoku. Pierwszą atrakcją był udział w lekcji przyrody na Uniwersytecie Białostockim im. Profesora Andrzeja Myrchy. Mieliśmy okazję podziwiać tam eksponaty zwierząt. Największym zainteresowaniem cieszyły się zwierzęta żywe, np. pająki, węże oraz gekon. Widzieliśmy również wystawę kamieni szlachetnych. Po wykładzie udaliśmy się do galerii . Mieliśmy do wyboru dwa filmy. Większość dziewcząt wybrała film pt. „1800 gramów”, jednak pozostali uczniowie udali się na film pt. „Proceder”. Po seansach wszyscy z uśmiechem na twarzy wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Amelia Komarowska, Julia Kulesza VII a

29 listopada 5 c, z wychowawczynią p. Katarzyną Bartłomiejczuk, spotkała się na klasowej imprezie integracyjnej. Były gry i zabawy, organizowane tym razem przez męską część klasy. Trzeba przyznać, że chłopcy doskonale poradzili sobie z powierzonym przez naszą Panią zadaniem. Wirujące krzesła, tańce na gazecie, z balonem, przechodzenie w takt muzyki pod liną, czy układanie rozsypanek wyrazowych, to tylko niektóre z proponowanych zabaw. Na szóstkę spisali się nasi DJ – e Alan i Paweł, którzy zadbali o stronę muzyczną imprezy. Karaoke, to wisienka na torcie. Oczywiście było coś dla ciała – pyszna pizza.
Nie obejrzeliśmy się i już trzeba było kończyć. Niedługo znowu się spotkamy. Teraz wyciszamy się, skupiamy na nauce i oczekujemy Bożego Narodzenia.

Uczestnicy

Zabawa andrzejkowa to tradycja szkolna. 28 listopada dla  dwóch grup wiekowych SU zorganizował bal.  Na parkiecie zagościli czarodziejki i czarodzieje, królewny i królewicze oraz batmany, strażacy i różni inni przebierańcy w starannie dobranych kostiumach. To nie lada zdarzenie wywołało wiele pozytywnych emocji. Przy skocznej  i wesołej muzyce prowadzeni przez wodzirejów z SU dzieci bawiły się wspaniale.

Dziękujemy SU za zorganizowanie zabawy. To świetna odskocznia od codziennych  zajęć.

Redakcja

Przez dwa tygodnie z rzędu czwarta b pod opieką wychowawczyni p. Joanny Ścisłowicz podczas godziny wychowawczej odbyła cykl szkoleń pod hasłem  "Bezpieczna droga do szkoły". Zajęcia prowadził p.Tadeusz Wróblewski Komendant Straży Miejskiej w Wysokiem Mazowieckiem. W ramach spotkań dzieci poznały zasady poruszania się po drogach publicznych w mieście i poza nim. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo. Jako że klasa świadoma jest konieczności zażywania ruchu, spora część dzieci dojeżdźa do szkoły rowerami (lub ma takie plany). Karta rowerowa jest konieczna, więc dzieciaki miały sposobność zdania egzaminu i otrzymania stosownych uprawnień.

Miłym  uwieńczeniem zajęć był tematyczny konkurs plastyczny, który pokazał, że dzieci bardzo dobrze znają zasady bezpiecznego poruszania się w swoim środowisku, a także w większych skupiskach miejskich. Cel szkolenia został osiągnięty w  miłej atmosferze, bez stresu, twórczo i wesoło. Drobne upominki - płyta z muzyką filmową "Kraina Lodu", segregatory i inne gadżety są zachętą do kolejnych takich przedsięwzięć. Na pewno  dobra współpraca IV b ze strażą miejską jeszcze się nie skończyła. Dziękujemy!

Redakcja

Pierwszoklasiści to już bardzo poważni uczniowie. Znają litery, z dumą pokazują swoje osiągnięcia w zeszytach i ćwiczeniach. Miło na nich spojrzeć. Właśnie w takich dzieciach najlepiej wyrabiać pewne dobre nawyki- potrzeby. A są nimi  bez wątpienia  uczestniczenie w kulturze i  korzystanie z dorobku pisarzy. Dzieci już w przedszkolu widziały przedstawienia , ale czarodziejski świat książek, do którego zostały wprowadzone przez rodziców i nauczycieli,  teraz mogą odkrywać samodzielnie. Klasa I c z wychowawczynią p. Aleksandrą Borawską  już w październiku odwiedzila szkolną bibliotekę i, co ważniejsze, wypożyczyła swoje pierwsze lektury. Rzędy starannie poukładanych książek  kuszą kolorowymi okładkami zapowiadającymi równie barwną treść. Ile tam przygód, historii, wzruszeń i humoru? Nie do opisania! Pierwszoklasiści z zapartym tchem śledzą teraz świat swoich ukochanych bohaterów z nowo wypożyczonych książek. To pierwsze spotkanie utrwalą na rysunkach, może w zeszycikach lektur? Oby nawyk czytania  został im  na długie lata! Przygoda I c z  biblioteką i książką już się zaczęła. Jak się skończy w dorosłości? Dużo zależy od naszych milusińskich. 

Redakcja

Bajki rozpalają wyobraźnię, budzą pozytywne emocje. Dzięki bajkom czujemy się lepsi i piękniejsi. Nie wszyscy pewnie wiedzą, że 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Ten dzień w naszej szkole może nie był obchodzony uroczyście, ale za to miał bardzo miłą i ciepłą atmosferę.
Na korytarzu pojawiły się wystawy, przedstawiające postaci z bajek. Wszyscy chętni uczniowie przebrali się za bajkowych ulubieńców. Najważniejsze jednak było oglądanie spektaklu pt. Szewczyk Dratewka. Aktorami byli uczniowie trzecich klas naszej szkoły, którzy sami zgłosili chęć udziału w tym przedsięwzięciu. Pięknie przebrani, przed doskonałą dekoracją i ze starannie dobraną muzyką, wspaniale wcielili się w role. Widać było ich emocje, ale też ogrom zaangażowania, by przedstawić fabułę poznanej lektury jak najdokładniej.
Gratulujemy naszym najmłodszym aktorom występującym przed najbardziej wymagającą publicznością (chodzi o nauczycieli klas nauczania zintegrowanego i oczywiście kolegów i koleżanki z klasy), bowiem ten występ naprawdę podobał się wszystkim zebranym. To, co dobre szybko mija, ale przed nami, z pewnością jeszcze wiele niespodzianek z udziałem uczniów najmłodszych klas.


Wychowawcy klas III

Na początku listopada został rozstrzygnięty Miejski Konkurs Plastyczny „Polska moja Ojczyzna” skierowany do dzieci uczęszczających do zerówek szkolnych i przedszkolnych oraz uczniów klas I – III szkoły podstawowej.
Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni i kreatywności oraz umiejętności posługiwania się różnorodnymi środkami wyrazu plastycznego, kształtowanie uczuć patriotycznych, uczczenie rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, uwrażliwianie dzieci na piękno naszej Ojczyzny.
Uczniowie białostockich szkół i przedszkoli oraz Szkoły Podstawowej Nr 2 w Wysokiem Mazowieckiem wykonali około 90 prac. Wystawę, sporządzoną na korytarzu, podziwia społeczność Szkoły Podstawowej nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku. Wśród nich znajdują się prace naszych uczniów.
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 12 listopada podczas apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W uroczystości uczestniczyła uczennica klasy III B Julia Malinowska, która odebrała nagrody w imieniu nagrodzonych uczniów klas drugich i trzecich.

Laureaci konkursu
Klasy drugie:
I miejsce Laura Michałowska klasa II C
Wyróżnienie Hanna Włostowska klasa II C
Klasy trzecie :
I miejsce Julia Malinowska klasa III B
Wyróżnienie Lidia Stypułkowska klasa III A

Gratulujemy nagrodzonym i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach!


Bogusława Janiuk

Planując wolny czas marzymy o dalekich wyjazdach. Szkolne wycieczki bardzo często celują daleko od naszych domów. Przysłowie z tytułu przypomina tę starą prawdę, a jednak…
Uczniowie klas trzecich wyruszyli na wycieczkę, która zadała kłam temu powiedzeniu.
Pierwszą atrakcją było widowisko, adresowane do dzieci - „Księga dżungli”. Akcja bajki w inscenizacji Opery i Filharmonii Podlaskiej przeniesiona jest na teren dżungli miejskiej, która według pomysłu reżysera jest dzika i bezwzględna. Jej mieszkańcy kierują się naturalnym prawem zwierzęcej społeczności. Mowgli – bohater opowieści - musiał się w niej odnaleźć, a nawet walczyć o przetrwanie. Świat egzotycznej dżungli wydał nam się dziwnie znajomy. W twardych, krwiożerczych bestiach rozpoznaliśmy świat wokół nas. Wśród postaci zobaczyliśmy tygrysa Shere Khana, który doskonale znał odwieczną tajemnicę władzy: żeby zapanować nad innymi, wystarczy ich skłócić. Jest to więc przypowieść o władzy, o odnajdywaniu swego miejsca w grupie, uczeniu się na błędach, o akceptacji inności i mocy przyjaźni.
Być może nie wszyscy dostrzegli głębokie przesłania widowiska, jednak mimo wszystko uczniowie i nauczyciele długo dzielili się wrażeniami tego wspaniałego dzieła. W tych znakomitych nastrojach udaliśmy się do Muzeum Wojska Polskiego w Białymstoku. Nie było to nudne zwiedzanie, ale doskonała lekcja historii z wieloma ciekawostkami. Dowiedzieliśmy się, że nie tylko żołnierze noszą mundury, że 100 lat temu mundur wyglądał zupełnie inaczej. Obejrzeliśmy mundury z okresu II wojny światowej, ale także poznaliśmy kilka ciekawostek o marszałku Piłsudskim. Podziwialiśmy tam figurę kasztanki marszałka, która dzieciom wydała się ogromna!
Te znakomite wrażenia wzbudziły w nas głód i nie był to głód wiedzy.
Po dobrym posiłku wróciliśmy, by móc podzielić się tym wszystkim ze społecznością naszej szkoły, co czynimy. Zachęcamy, by zwiedzać naszą małą ojczyznę, która kryje wiele cennych atrakcji.

Wychowawcy, opiekunowie i uczniowie klas III

 8 listopada w MZS obchodzono uroczystość 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji uczniowie klas VII a i VII b z wychowawczyniami p. Iwoną Gołaszewską i p. Barbarą Niemyjską przygotowali piękny artystyczny występ. W wiele mówiącej scenerii przy brzozowych mogiłach obsypanych liśćmi  pełnili wartę honorową dwaj ułani. Nieopodal kobieta w żałobie żegnała swego syna. Tak... nasza niepodległość okupiona jest krwią wielu pokoleń Polaków, więc my- współcześni- winniśmy im chociaż pamięć. Siódmoklasiści  bardzo ładnie deklamowali wiersze, dzieci ze świetlicy i dziewczynka z szóstej klasy pięknie zaśpiewali patriotyczne pieśni przy akompaniamencie p. Adama Januszkiewicza, p Grzegorza Pacholskiego i p. Bogusława Doroszkiewicza. Na pewno nieoceniony wkład w przygotowanie śpiewu miały nauczycielki ze świetlicy p. Agnieszka Żebrowska, p. Marta Dąbrowska, p. Agnieszka Iwan, p. Maria Sutkowska, p. Alicja Ostrowska oraz wychowawczynie klas 1-3.

Zrobiło się nostalgicznie i podniośle. Widzowie zachowali należytą powagę. Gdzie nie spojrzeć widniały nasze narodowe barwy: w powiewających chorągiewkach, w  kotylionach artystów, w tle, na sztandarze. Jesteśmy Polakami!

Na zakończenie, dziękując za wystąpienie, pan dyrektor objaśnił istotę współczesnego patriotyzmu. To  zewnętrzne okazywanie więzi z krajem- wywieszanie flag z okazji narodowych rocznic, udział w miejskich obchodach świąt, zainteresowanie historią i posługiwanie się poprawną mową polską.  

Już nie musisz przelewać krwi, ale pamiętaj!

Redakcja

Dnia 6 listopada 2019 roku, odbyło się przedstawienie na podstawie utworu Adama Mickiewicza „Dziady” cz. II. Spektakl odbył się w Miejskim Zespole Szkół w Wysokiem Mazowieckiem, a dokładnie na sali baletowej. Głównymi bohaterami przedstawienia są: Guślarz, którego zadaniem było wywoływanie duchów podczas obrzędu dziadów, Józio i Rózia, pasterka Zosia i milczący Upiór. W inscenizacji  pojawiły się przerażające odgłosy, na stole leżały rekwizyty, a aktorzy ubrani byli w kostiumy z tamtego okresu. Wszystkie te role były zagrane  tylko przez trzy osoby. 

 Uważam, że gra aktorów była wspaniała, idealnie wczuli się w klimat i atmosferę dramatu. Kostiumy zaś były dobrane zgodnie do epoki i świetnie się prezentowały.

 Bardzo polecam ten spektakl do obejrzenia dla każdego. Był on bardzo ciekawy i wcale nienudny. Oceniamy go bardzo pozytywnie.

   Izabela Szepietowska i Magdalena Górska klasa VIII a

 

Przedstawienie  to  druga część „Dziadów" Adama Mickiewicza. Występ odbył się 6 listopada 2019 roku w Miejskim Zespole Szkół w Wysokie Mazowieckiem na sali baletowej o godzinie 11:30. Na występ przyszły klasy siódme i ósme owej szkoły. Spektakl przedstawiały trzy osoby: dwóch mężczyzn i jedna kobieta.

W naszym przekonaniu gra aktorów była na wysokim poziomie, wykonawcy również dopracowali wszystkie detale oraz szczegóły. Osoby grające w przedstawieniu bardzo wczuły się w swoje role. Scenografia była bardzo uboga. Na scenie była tylko mała ścianka, a przed nią mieściła się ławka przykryta czarnym materiałem. Na owej ławce były świece, krzyże oraz owoce. Przy ławce leżał garnek z wódką, gdzie główne postacie przywoływały duchy. Za resztę scenografii odpowiadały głośniki. Stroje były wspaniałe, gra aktorów dopracowana .

Rzecz reasumując, występ był fascynujący i bardzo dobrze przedstawiony oraz warto było zapłacić za obejrzenie spektaklu „Dziady" cz. II.

Piotr Szlendak kl. VIII a

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto to jest okazją do organizacji wielu imprez, zajęć czytelniczych i lekcji bibliotecznych, na które zapraszani są czytelnicy. Dlatego właśnie 22 października Panie bibliotekarki zorganizowały zajęcia dla uczniów klasy I D w trakcie, których dzieci poznały bibliotekę i jednocześnie dobrze się bawiły.
Pierwszoklasiści poznali zasady wypożyczania książek, dowiedzieli się, co to regał, wypożyczalnia i czytelnia i jakie pełnią funkcje i zobaczyli jak ułożone są książki. W trakcie spotkania Panie bibliotekarki zwróciły uwagę na potrzebę czytania i walory edukacyjne książek. Podczas zajęć w bibliotece uczniowie dowiedzieli się, czego książki nie lubią, czyli jak je szanować. Dzieci z zainteresowaniem oglądały przygotowane dla nich książki. Mogły zobaczyć ich różnorodność i piękne ilustracje. Podczas wizyty w bibliotece każdy uczeń mógł wypożyczyć swoja pierwszą książkę.
Bardzo dziękujemy Paniom bibliotekarkom za cenną lekcję i miłą atmosferę.


U. Tymińska

„Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. Będę uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować, kiedy urosnę. Będę starał się być dobrym kolegą, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom” - 29 października takie przyrzeczenie składali pierwszoklasiści z naszej szkoły w obecności zaproszonych gości, rodziców i nauczycieli.
Potwierdzeniem tego, że dzieci zasłużyły na miano ucznia, był pokaz ich wiedzy i umiejętności. Pierwszoklasiści śpiewali piosenki mówiące o tym, jak wesoło jest w szkole, że dziecko jest małym patriotą, a także o tym, jak właściwie zachowywać się i przestrzegać zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Po zakończonej prezentacji zaproszeni goście zgodnie potwierdzili, iż wszystkie dzieci wspaniale zdały "egzamin pierwszoklasisty"
Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów, które wzbudziło wiele emocji. Kolorowym ołówkiem aktu pasowania dokonał dyrektor szkoły Jarosław Jankowski, a na pamiątkę tej uroczystości dzieci otrzymały dyplomy. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej nr 2 w Wysokiem Mazowieckiem.
W uroczystości uczestniczyli również koledzy ze starszych klas, którzy to obiecali opiekę i wsparcie. Ślubowanie uczniów klas pierwszych to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców, dziadków, bliskich. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich.
Wszystkim pierwszoklasistom życzymy sukcesów w nauce i powodów do radości.

Wychowawcy klas I

vulcan

Ogłoszenia

  • Makulaturę zbieramy, lasy oszczędzamy! +

    Samorząd Uczniowski zachęca do oddawania makulatury! Zbiórki odbywają się w każdy piątek od godziny 7:30. Za oddawanie makulatury liczone są Czytaj więcej
  • Film "Niezwykła wizytacja" +

    Zeszłoroczni  absolwenci byli na wycieczce w Toruniu. Stała się ona doskonałą inspiracją do nakręcenia filmu w konwencji baśniowej z udziałem...samego Czytaj więcej
  • Jak się macie, Mole Książkowe?To konkursy dla Was! +

    Biblioteka znowu ma dla Was ciekawą ofertę konkursową na prawie cały rok szkolny! Czytasz? Wypożyczaj więc książki z naszej biblioteki Czytaj więcej
  • 1

mol

biblioteka

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Obecnie stronę ogląda ...

Odwiedza nas 183 gości oraz 0 użytkowników.

Stop cyberprzemocy

stop

My na mapie

Drukuj