„Już czas na przywrócenie mokradeł” - pod takim hasłem przebiegał Światowy Dzień Mokradeł, w którego obchody zaangażowali się uczniowie klasy 8 C wraz z wychowawcą p. Katarzyną Bartłomiejczuk oraz p. Dominiką Krajewską. 07.02.2023 r. w ramach tego święta odbyła się międzypokoleniowa wycieczka edukacyjna młodzieży i studentów UTW w Wysokiem Mazowieckiem do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej Młynarzówka w Kurowie.
Należy wspomnieć, że to międzynarodowe wydarzenie obchodzone jest 02 lutego, w rocznicę podpisania Konwencji Ramsarskiej (Konwencji o obszarach wodno-błotnych). Celem obchodów jest popularyzacja wiedzy na temat roli przyrodniczej mokradeł a także ich ogromnego, choć często niedocenianego, znaczenia dla codziennego życia człowieka.
Na wycieczkę wyruszyliśmy spod MOK w Wysokiem Mazowieckiem. Już w autokarze otrzymaliśmy broszury na temat mokradeł i długopisy.
W "Młynarzówce” oglądaliśmy wzruszający film „Narew - od źródeł do ujścia”, gdzie główna bohaterka – rzeka Narew, ujmująco w pierwszej osobie opowiedziała…. o sobie i zabrała nas w niezapomnianą podróż. Okiem kamery zaglądaliśmy do podwodnego świata, znaleźliśmy się w cieniu skrzydeł bielika, czy też podglądaliśmy spacerujące traszki. Zdzisław Folga - to autor scenariusza i współrealizator filmu, muzykę skomponował Marek Kubik, a głosem rzeki została Dorota Sokołowska. Cóż za głos!
Zwiedziliśmy interaktywne muzeum przyrodnicze, naszpikowane technologią IT. Polecamy wszystkim. Zaangażujecie tu wszystkie zmysły i na pewno będziecie zadowoleni.
Zapoznaliśmy się z systemem rzeki anastomozującej na multimedialnej makiecie. Niewątpliwą atrakcją było duże akwarium z rybami zamieszkującymi wody Narwi. Podziwialiśmy m. in. dioramę przyrodniczą ukazującą ornitofaunę NPN, życie bobrów oraz bezkręgowców zamieszkujących dolinę Narwi. Mieliśmy okazję porównać użytkowanie doliny dawniej i obecnie.
Uczestniczyliśmy w warsztatach na temat owadów przeprowadzonych przez edukatorów ośrodka. Już wiemy co ma wspólnego mrówka z czekoladą :).
Mieliśmy okazję wykorzystać multimedialny klucz do oznaczania roślin i zwierząt.
Na koniec uczta dla ciała - ognisko. Własnoręcznie upieczone kiełbaski, gorąca herbata i słodkości smakowały chyba każdemu. Nie zabrakło wspólnych śpiewów i tańców. I tu było widać, jak młodzież zintegrowała się ze studentami UTW.
Dziękujemy Pani Prezes UTW Mariannie Kaczanowicz, za kolejne już zaproszenie na wspólną integrację.
Należy wspomnieć, że wydarzenie to zostało zorganizowane w ramach realizacji projektu Fundacji Ziemia i Ludzie - „Ekopokolenia. Mokradła = woda, życie, klimat” . Tytuł projektu niesie ze sobą najważniejszy przekaz merytoryczny, mówiąc o bezcennych usługach ekosystemowych obszarów wodno-błotnych i walcząc z błędnym przekonaniem o ich nieużyteczności.

Uczniowie kl. 8 C